29e Internationale Kartografisch in Tokio, 14-20 juli 2019 r Verslag Kartografie Elke twee jaar organiseert de International Cartographic Association (ICA) een grote conferentie. Dit jaar waren er zo'n 950 deelnemers van over de hele wereld samengekomen in Tokio (Japan). Helaas was de inbreng vanuit ons land ongebruikelijk klein: slechts drie deelnemers en geen Nederlandse inzendingen voor een van de tentoonstellingen. 2 0 19 TOKYO Samenstelling nieuwe ICA- bestuur 2019-2023 46 Geo-Info I 2019-5 De conferentie vond plaats op Odaiba, een groot kunstmatig eiland in de baai van Tokio, waar vanaf 1996 vooral winkel-, entertainment- en conferentiecentra gebouwd zijn. In zo'n centrum en het aanpalende Miraikan Science Museum waren alle activiteiten georganiseerd, te beginnen met de officiële opening. Die ope ning werd verricht door de Japanse kroonprins en -prinses, en deze keizerlijke presentie zorgde voor aanzienlijke opwinding bij met name de lokale deelnemers, en jammer genoeg ook in zodanige veiligheidsmaatregelen dat behoorlijk wat belangstellenden niet op tijd de zaal bin nen konden komen. Dat het zelfs in de Japanse keizerlijke familie tegenwoordig ook informeler kan, bewees de kroonprinses door later in de week geheel onverwachts mee te doen met de traditionele orienteering race. "De 'icebreaker' receptie vond plaats onder deze interactieve globe -met meer dan to miljoen pixels in het Miraikan Science Museum." Tijdens de conferentie werd ook de Algemene Leden Vergadering (ALV) georganiseerd. De ICA is namelijk een vereniging van natio nale verenigingen, en GIN, als belangenbehar tiger van de kartografen in Nederland, werd daar vertegenwoordigd door ondergetekende. De kandidaten voor het presidentschap voor de komende vier jaar kwamen uit China en de Verenigde Staten, en dat zorgt in het huidige tijdsgewricht toch al voor enige opwinding, IftppNg eery 1 in4 a* £ocr;«iif te meer waar alle overige bestuurskandidaten uit Europa kwamen. Maar ondanks sterk gelobby voor de Chinese kandidaat Yaolin Liu, werd toch met grote meerderheid voor de Amerikaan Timothy Trainor gekozen, die al sedert de jaren '90 allerlei bestuursfuncties binnen de ICA heeft vervuld. Alle andere gekozen bestuursvoorzitters vertegenwoordi gen Europese landen (zie het staatje), en dat is jammer, want het motiveert niet-westerse landen niet tot actieve participatie in de ICA; de Indiase Kartografische Vereniging lijkt zich bijvoorbeeld terug te trekken. Bij de commissies ziet de internationale spreiding er beter uit: van de nieuw gekozen commissie-voorzitters kwamen er zeven uit de USA, drie uit Brazilië en China elk, twee uit resp. Australië, Canada, Zuid-Afrika en Zwit serland, een uit Japan, en de overige zeven uit Europa. De plaats van de komende Interna tionale Kartografische Conferentie (Florence in 2021) lag al vast, maar voor de 3ie editie - in 2023 - is gekozen voor Kaapstad in Zuid-Af ri ka. Dit was de laatste ALV onder het president schap van 'onze' Menno-Jan Kraak, die het stokje voor de volgende vier jaar dus over heeft gegeven aan Timothy Taylor. Behalve de verkiezing van bestuursleden en commis sievoorzitters stond ook de modernisering van de vereniging op de agenda. Helaas is die broodnodige verandering er niet van gekomen, omdat er voor de noodzakelijke sta tutenwijzigingen geen quorum was. Ironisch genoeg was de aanpassing juist bedoeld om dat telkens terugkerende probleem aan te pakken. Een echt kip-en-ei geval dus. Zoals eigenlijk gebruikelijk bij dit soort confe renties was het schier onmogelijk om te kiezen uit de dik 700 presentaties die in 150 sessies over de meest uiteenlopende onderwerpen werden gegeven. Een verslaggever die in zijn eentje opereert kan dan ook niet pretenderen een betrouwbaar overzicht te kunnen geven van wat er aan bod kwam. Maar de algemene indruk is dat de opzet die de laatste jaren gevolgd wordt om de commissies de verschillende tracks te laten coördineren, in een behoorlijk gebalanceerd geheel resulteert. Vrijwel alle aspecten van de kar tografie kwamen aan bod, van historische kaarten tot cloud-enabled machine learning. Van de papers wordt een selectie gepubliceerd in special issues van tijdschriften, maar het grootste deel is te lezen in een drietal voor iedereen toegankelijke publicaties van het ICA zelf, terug te vinden op icaci.org/publications. Om een idee te geven van de onderwerpen die het meest in de belangstelling stonden: de meeste in Tokio gepresenteerde papers gingen over Geo- spatial analysis and modeling (45), hierna volgden methodes en toepassingen van GIS, remote sen sing en kartografische theorie (34), geschiedenis van de kartografie (23), opleiding (22), cognitieve aspecten van de geovisualisatie (20), kaartgebruik en 'usability' (20), kaartontwerp (19, met zeer enthousiasmerende zittingen onder leiding van Kenneth Field), stadskartering (17), kaarten voor President: Tim Trainor, Verenigde Staten Secretary-General and Treasurer: Thomas Schulz, Zwitserland Vice-President: Andrés Arfstegui, Spanje Vice-President: Temenoujka Bandrova, Bulgarije Vice-President: Philippe De Maeyer, België Vice-President: LiqiuMeng, Duitsland Vice-President: TerjeMidtbo, Noorwegen Vice-President: Vit Vozenflek, Tsjechië Vice-President: LaszlóZentai, Hongarije Past President: Menno-Jan Kraak, Nederland

Geo-Info | 2019 | | pagina 48