e Conferentie (ICC) ACl THEMA 2019-5 I Geo-Info 47 De tekening van de winnares van de categorie 6-8-jarigen, Liepa Een overzicht van de kaartententoonsteiiing. Foto: Barend Köbben. Jokubaityte uit Litouwen, met het motto lussen de wolken'. crisis management (16), big data-toepassingen (16), location-based internet en kartografie en kunst (15). Maar ook autonomous cars, robotics, ubiquitous mapping, kaarten voor games, open source en VGI (volunteered geographical information). Kaarten voor Atlassen (16) en toponymie (12) waren eigen lijk de enige traditionele onderwerpen die zich goed handhaafden in de belangstelling, terwijl er bijvoorbeeld nauwelijks papers werden gepre senteerd over topografie (wel een door Kadaster Nederland overigens), zeekaarten of projecties. Onder andere omdat Takashi Morita, het hoofd van de plaatselijke organisatie, vroeger bij Bertin in Parijs had gestudeerd, was er ook speciale aandacht voor de geldigheid van diens werk uit 1967. Een speciale serie zittingen was gewijd aan GIS-toepassingen in Aziatische landen. Het door bedrijven ingevulde deel van de tentoonstelling was tegenvallend klein; slechts een twintigtal bedrijven gaf acte de presence. Verder hadden dertig landen samen een kleine vierhonderd objecten voor de kaar- tententoonstelling ingezonden, waaronder België dat o.a. de door uitgeverij Lannoo uitgegeven Stedenatias van Van Deventer (van Bram Vannieuwenhuyze) en De geschiedenis van Nederland in 100 kaarten (van de Storms) had ingebracht. De publieksprijs voor de tentoonstelling ging naar een mooie Chinese digitale bijdrage (Water rhyme in Gusu, te bekijken onder die naam op YouTube), waarop een met penseelstreken gerealiseerde oude kaart gecombineerd werd met animaties. De prijs voor de beste atlas ging naar de nati onale atlas van Hongarije, die voor het beste educatieve product naar het nieuwe kaartont- werpboek Cartography van Kenneth Field, de prijs voor de beste wandkaart naar een Noorse kaart van een deel van Antarctica, en de eerste prijs voor overige kartografische producten naar het Japanse Map Data Provision Products, dat Asics schoenen met kaarten bedrukt! Voor de conferentie werden twintig beurzen uitgereikt aan jonge kartografen die daarvoor een beredeneerde aanvraag hadden moeten doen en een paper hadden ingestuurd. Zoals op de foto te zien is was de herkomst van de kartografen heel divers, ze waren over alle continenten verdeeld. De aankondiging hiervan was naar de lidstaten van de ICA verstuurd, maar de betreffende mededeling heeft de Geo-Info blijkbaar niet bereikt. De Barbara Bartz Petchenik wedstrijd had inzendingen uit 33 landen. De inzendingen zijn nog te zien op de Explokart-website www.explokart.eu/petchenik. De 30ste Internationale Kartografische Con ferentie zal plaats hebben in Florence, Italië, 19-23 Juli 2021 Naast de wetenschappelijke papers was er ook plaats voor verschillende panels en fora, en een viertal keynotes. Die vielen, op de bijdrage na van de United Nations Cartographic Section, inhoude lijk nogal tegen. Al met al was het een interessante week, met een breed aanbod en een wat tegen vallende opkomst (met name uit Nederland). In 2021 is de ICC in Florence, dus hopelijk kunnen we dan een wat bredere inbreng uit de Nederlandse kartografenwereld organiseren. Barend Köbben Overzicht van de scholarship awardees, helaas zonder jonge Nederlandse kartografen.

Geo-Info | 2019 | | pagina 49