Machine Learning voor aut op lucht- en satellietfoto's Student in beeld Vorig jaar was ik als masterstudent Business Analytics met een achtergrond in de wiskunde, informatica en Machine Learning op zoek naar een stageplek. Ik had geen kennis van het geo-domein en had al helemaal niet verwacht nu een artikel voor Geo-info te schrijven. Dit artikel is een resultaat van mijn stage bij Readar, een bedrijf dat zich specialiseert in data-extractie uit ruw beeldmateriaal zoals luchtfoto's. Daarnaast is voor deze stage samengewerkt met sio.global (kortweg 510), het data-team van het Nederlandse Rode Kruis. 510 heeft als doel humanitaire hulpverlening wereldwijd te verbeteren door het gebruik van data. Tijdens mijn stage heb ik gekeken in hoeverre Machine Learning in staat is gebouwen te detecteren op lucht- en satellietfoto's. 48 Geo-Info I 2019-5 Door Bernard Bronmans Waarom Machine Learning? Machine Learning, een subdomein van kunstmatige intelligentie, heeft de laatste tijd grote ontwikkelingen doorgemaakt, onder andere door de sterk toegenomen rekenkracht van computers. Hierdoor doen toepassingen gebaseerd op Machine Learning hun intrede in allerlei andere ken nisdomeinen, waaronder de geo-wereld. De potentiële kracht van de koppeling tussen Machine Learning en GIS is groot, zeker bij Remote Sensing data. Remote Sensing levert vaak grote hoeveelheden ruwe data op die eerst verwerkt moet worden om er bruik bare data uit te halen voor GIS-doeleinden. Een voorbeeld: Gemeenten zijn bronhouder van de basisregistraties BAG (Basisregistratie Adressen en Gebouwen) en BGT (Basis registratie Grootschalige Topografie). Het bijkarteren van deze bronnen gebaseerd op recente luchtfoto's is een proces dat meestal handmatig uitgevoerd wordt, wat tijdrovend en niet goedkoop is. Readar vroeg mij om te kijken of dit proces deels geautomatiseerd kan worden. Vanuit 510 kwam een vergelijkbare vraag voor het Missing Maps project dat door 510 ondersteund wordt. Bij Missing Maps brengen vrijwilligers met behulp van satel- lietbeelden een gebied in kaart ter onder steuning voor humanitaire hulpverlening, zowel proactief als reactief. Voorbeelden hiervan zijn het in kaart brengen van slop penwijken in een rivierdelta met een groot overstromingsrisico en het zo snel mogelijk karteren van gebouwen en wegen wanneer een aardbeving heeft plaatsgevonden in een inadequaat gekarteerd gebied. Elk van de bovengenoemde karterings- projecten vereist een unieke afweging tussen de snelheid, kosten en kwaliteit van het karteringsproces. Uiteraard zijn er vele Figuur 1 - Mask R-CNN voorspellingen op 31 cm resolutie satellietbeeld van Mongu, Zambia (bron: QGIS screenshot).

Geo-Info | 2019 | | pagina 50