teken van een nieuwe start 2019-5 I Geo-Info 53 DGSD, en Jasper Hogerwerf van de afdeling Geo-Informatie van het Kadaster. Ferjan Orme- ling, emeritus hoogleraar Cartografie aan de Universiteit Utrecht, heeft afscheid genomen als vertegenwoordiger en was er dit jaar voor het eerst in meer dan 30 jaar niet meer bij. Hij was onder meer vice-voorzitter van UNGEGN, voorzitter van de conferentie in 2017 en gedurende 25 jaar coördinator van de werkgroep Training Courses in Toponymy. Bijeenkomst Aan het begin van de bijeenkomst werd stilge staan bij het overlijden van o.a. professor Dick Blok, oud-directeur van het Meertens Instituut en voorzitter van UNGEGN tussen 1982 en 1987. Vervolgens benadrukte de vice-president van ECOSOC in haar openingstoespraak het belang van nationale standaardisering van aardrijkskundige namen en het instellen van een nationaal namenorgaan in elke lidstaat. Verder was er aandacht voor het belang van (gestandaardiseerde) aardrijkskundige namen en UNGEGN bij het behalen van de duurzame ontwikkelingsdoelen van de VN (Sustainable Development Goals), bij het beschermen van het immaterieel cultureel erfgoed en van inheemse en minderheidstalen, en aandacht voor de verbinding met het United Nations Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM) op het gebied van geo-informatie. Wat dat laatste betreft is samenwerking tussen vertegenwoor digers van UNGEGN en UN-GGIM essentieel. In Nederland is dit gemakkelijk: het Kadaster Straatnaambord in het centrum van de Oost- Javaanse stad Malang, Indonesië. heeft vertegenwoordigers in beide VN- organen. Tegelijk werd duidelijk dat UNGEGN, juist vanwege de taalkundige en culturele aspecten bij het standaardiseren van namen, een eigen positie inneemt naast UN-GGIM. Voor en tijdens de sessie wisselen landen informatie uit over relevante activiteiten op het gebied van aardrijkskundige namen in de afgelopen twee jaar. Voor Nederland ging het o.a. om het organiseren van een vier dagen durend symposium in Brussel in oktober 2018, samen met leden uit Noorwegen en België; bijdrage aan een toponymiecursus op de Filipijnen in maart 2018; reorganisatie van de werkgroep Buitenlandse Aardrijkskundige Namen (BAN) van de Nederlandse Taalunie als onderdeel van de nieuwe Commissie Anderstalige Namen (CAN), die zich nu ook bezighoudt met persoonsnamen; levering sinds 2018 van het topografische namen bestand TOPnamen als onderdeel van de Basisregistratie Topografie (BRT); voortgang in het Toponiemen-project om namen in de BRT bij te werken in samenwerking met historische verenigingen; en invoering van een automatisch proces voor het koppelen van straatnamen uit de BAG aan de wegdelen in de BRT. Onder de talloze interessante bijdragen van andere landen zijn het vermelden waard: een Canadees project om namen die belangrijke personen of gebeurtenissen herdenken in kaart te brengen ('commemorative naming'); de bescherming van namen in Indonesië als onderdeel van het cultureel erfgoed; de indrukwekkende operatie in China om namen te inventariseren en in een namendatabase te verzamelen, aangevuld met allerlei achter grondinformatie over de naam en de plaats; het betrekken van Maori-stammen in Nieuw-Zee- land bij het standaardiseren van namen; een pleidooi van Algerije voor het standaardiseren van namen bij talen zonder schrijftraditie; en een studie van Saudi-Arabië die laat zien dat de aardrijkskundige namen vertellen welke dieren oorspronkelijk in het land voorkwamen. In workshops, werkgroepvergaderingen en spe ciale presentaties was aandacht voor thema's als Linked Data, het gebruik van exoniemen, de rol van plaatsnamen in de revitalisering van minderheidstalen, en het belang van gestan daardiseerde namen bij calamiteiten. Nieuw bestuur Bij een nieuwe start hoort ook een nieuw bestuur. Aan het eind van de bijeenkomst gaf de Australische UNGEGN-voorzitter Bill Watt na zeven jaar het stokje over aan zijn opvolger, de Fransman Pierre Jaillard. Standaardisatie Op het vlak van nationale standaardisering van namen is Nederland een van de laatste landen in Europa waar nog steeds niets is geregeld: er is geen nationale standaard voor aardrijks kundige namen en ook geen namencom missie die het beleid van de verschillende bronhouders onderling afstemt. Dit is in 2018 onder de aandacht gebracht van het Beraad voor Geo-Informatie (GI Beraad), een advies orgaan van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK). Momenteel vindt overleg plaats met vertegenwoordigers van betrokken partijen (gemeenten, Kadas ter, Defensie, veiligheidssector e.a.), om de bestaande problemen met aardrijkskundige namen in Nederland te inventariseren en daar in onderling overleg oplossingen voor te vinden. Deze laatste ontwikkeling onderstreept het belang van UNGEGN voor Nederland en laat zien dat ook na 60 jaar het werk op het gebied van namenstandaardisering nog steeds bijzonder actueel en relevant is. Jasper Hogerwerf van Kadaster

Geo-Info | 2019 | | pagina 55