Milans Odyssee OPEN kaart Milan Passchier onderzocht de bizarre stuntaanbiedingen van budgetvliegmaatschappijen en hij testte afgelopen zomer zelf de mogelijkheden in Europa. Hij oogstte veel aandacht in de media (en een stageplek in de automatisering). We bespreken hier het kaartje 'Milans Odyssee' uit het artikel 'Hoe een Goudse student voor 46,99 euro in zes dagen naar zeven steden vloog', zoals dat op 15 juli 2019 is gepubliceerd in de Volkskrant. www.volkskrant.nl/economie/hoe-een-goudse-student-voor-46-99-euro-in-zes-dagen-naar-zeven-steden-vloog~bddo924d/ 54 Geo-Info 2019-5 Milans Odyssee door Europa, beeld de Volkskrant. Pijlsymbolen op vliegroutekaart als alternatieve visualisatie, beeld Marijn Bosma. Marijn Bosma (voorheen BosmaGrafiek, Marijn@MarijnBosma.nl) Het onderwerp van deze thematische kaart is niet het aantal kilometers maar de hoeveelheid euro's. De reizen tussen de vliegvelden zijn hier afge beeld met bescheiden, homogeen getekende pijlen. Dat is prima, want de afstanden zijn in dit verhaal zijn wel belangrijk, maar niet het allerbelangrijkste. De kosten van de tickets en het verschil tussen 'wat Milan betaalde' en het 'reguliere tarief' zijn hier wel belangrijk, en goed afgebeeld met vrolijk gekleurde cirkeldiagrammen. Echter: Het nadeel van proportionele cirkels is dat het voor kaartle zers moeilijk is om daarmee de hoeveelheden euro's juist in te schatten. Had u zonder de bijgeschreven getallen kunnen inschatten dat het 'reguliere tarief' voor de gehele reis ruim 2,5 maal zo hoog is als 'Milans kosten'? Hoeveelheden zijn beter in te schatten bij de kleingeldmethode of staafdiagrammetjes. Of met extra pijlsymbooltjes waarvan de dikte proportioneel is aan de hoeveel heid euro's. De kaartachtergrond is een wirwar van lijntjes. Waarom is die achtergrond niet vervangen door gedimde kleurvlakken? Met een onderscheid voor 'landen van de bestemmingen', de 'overige landen' en 'zee'? Daarmee wordt de hele kaart rustiger om te zien. En belangrijker nog; dat maakt een duidelij ker verschil tussen voorgrond en achtergrond. Jan-Willem van Aalst (jw@imergis.nl) In de verbeelding van 'Milans Odyssee'is duidelijk nagedacht over kartografie. De hoofdthema's, namelijk het vliegen en de daarvoor betaalde prijzen, zijn in harde en/of donkere kleuren afgebeeld, terwijl de referentiekaart goed in de achtergrond is gehouden. De prijzencirkels laten vooral mooi de mate van verschil zien tussen het reguliere tarief en het door Milan betaalde tarief. Zo vallen de Scandinavische vluchten extra op. Mogelijke verbeteringen zie ik dan ook vooral in het achtergrondbeeld. Blauwe lijnen associëren we vaak met waterlijnen. Zachtrood of zacht groen was wellicht beter geweest. Zachtblauw had dan weer de traditionele functie van watervlakken kunnen vervullen. Ook vind ik de generalisatie van de kustlijnen niet zo fraai; dit lijkt wel handmatig gedaan (bij Polen valt de blauwe lijn zelfs niet goed samen met de grijze eronder). De noordkust van Duitsland is gedetailleerder dan de Zweedse. Mijn motto: veralgemeniseer óf echt drastisch, óf helemaal niet. En waarom de grenzen binnen het Verenigd Koninkrijk tekenen en dan alleen 'Engeland' noemen? Het lijken details, maar juist die maken in kartografie vaak net het verschil. De digitale GIS-wereld kan nog veel leren van de oude ambachten, waar juist de accuratesse zeer hoog in het vaandel stond. Winifred Broeder (Landkaartje. nl, winifred@landkaartje. nl) Milan Passchier wilde zo goedkoop mogelijk vliegen en had daarbij geen vooraf vastgesteld reisdoel. Iets wat de meeste reizigers wel hebben. Hem was het te doen om zo goedkoop mogelijk te vliegen en ook om iets te begrijpen van de wir war aan prijzen in de luchtvaart. Hij maakte een kaart om steeds de goedkoopste route op dat moment te bepalen. In de Volkskrant de neerslag van zijn reis en de bijbehorende kosten in zowel een kaart als in een staafdiagram. De kaart onthult wat je in tekst of tabel toch moeilijk uitgelegd krijgt: de bezochte plaatsen, de afgelegde afstand en de betaalde en reguliere tarieven. Die laatste worden met cirkeldiagrammen weergegeven en tonen duidelijk het meest interessante van het verhaal: je kunt onder de tarieven vliegen en per trein ben je relatief vele malen duurder uit. De kaart kan ook beter. En wel als de cirkels, die de absolute prijzen weergeven, correct waren uitgerekend: de stralen verhouden zich tot elkaar als de wortel uit de hoeveelheden die moeten worden afgebeeld. Een vlugge check toont aan dat dit niet zo is aangepakt. Ook zou het beter zijn om de cirkels aan de onderzijde uit te lijnen. De verhouding tussen de cirkels is dan net wat gemakkelijker in te schatten. Open Kaarters Marijn Bosma, Jan-Willem van Aalst, Winifred Broeder en Mathie Hoenjet stoppen ermee. We willen deze auteurs heel hartelijk danken voor hun inzet voor de rubriek Open Kaart. We zullen hun originele visie op kaarten missen. De rubriek Open Kaart gaat door en daarom zoeken we enthousiaste mensen die hun visie op de kartografie en visualisaties willen delen. Ben jij dat? Meld je dan aan via info@geo-info.nl.

Geo-Info | 2019 | | pagina 56