Geodata-visualisatie: een r Kartografie Sinds een aantal jaren verzorgen wij de cursus 'GIS for society'. In deze cursus komen drie uitdagende onderwerpen aan bod: geodata- visualisatie, netwerkanalyse en open geodata. Deze drie onderwerpen zijn uitgekozen, omdat de hedendaagse burger via de smartphone deze onderwerpen op een geïntegreerde manier dagelijks inzet. Daar zijn talloze voorbeelden van te noemen. Denk aan de diverse apps om te navigeren, duursportprestaties die gemonitord kunnen worden en locaties van vrienden en bekenden die je in de gaten kunt houden. De meest ultieme apps hiervan bieden een spelervaring in de werkelijke wereld aan zoals het augmented reality spel Pokémon Go. In onze cursus proberen we de essenties van ieder van de drie onderwerpen te behandelen en van daaruit ook hun onderlinge samenhang. Geodata visualisation 1. Visuali ag geodat; 'One' visual 'Multiple' visuals 4 Geo-Info I 2019-5 Door Ron van Lammeren De opzet van de cursus is sterk beïnvloed door het verhaal van Sui [i], waarin wordt voorgesorteerd op een volgende generatie geo-informatietoepassingen met bijbeho rende technologie via de 'emerging themes': affective GIS, geo-games, critical GIS, datatype synthesis, mapstories en geo-design. Als we nu kijken naar de verschillende geodata- gedreven apps en naar de diverse applicaties, die door de geo-business ontwikkeld en toegeleverd zijn, dan krijgen we die volgende generatie concreet in beeld. Door deze rijkdom aan ontwikkelingen is het aanbieden van essenties binnen een cursus er niet eenvoudiger op geworden. In het kader van deze speciale GIN-uitgave duid ik het kader waarmee wij de essenties van geodata- visualisatie binnen deze cursus behandelen. Dit kader biedt daarmee een mogelijkheid de ontwikkelingen (die de afgelopen decennia in dit veld hebben plaatsgevonden) te positione ren, bruikbare concepten daaraan te verbin den en de gewenste geodata-visualisatie te preciseren. Omzetten en weergeven Uitgangspunt van dit kader betreft het nadrukkelijk onderscheid binnen een geo- informatiesysteem (GIS) tussen de geodata en de visualisatie daarvan. Oorspronkelijk kende een GIS de mogelijkheden om een kartogra- fisch product digitaal te vervaardigen. Het kader is eenvoudig: er zijn geodata- bronnen (waaruit geodata worden geput), die worden verwerkt en vervolgens gevisu aliseerd. Die visualisatie bestaat daarbij uit twee stappen: het omzetten van de geodata ('visualizing' - zie nummer i in figuur i) in een bruikbare visualisatie (thematisch en/of ruim telijke referentie) en het weergeven ('rende ring' - zie nummer 6 in figuur i) daarvan. In de wetenschappelijke literatuur vinden we over het vervaardigen van dergelijke kartografische producten prachtige studies waarin de discus sies over de weergave van vele variabelen via meerdere univariate kaarten dan wel één multivariate thematische kaart krachtig kan knetteren (zie nummer 2 in figuur 2). Chernoffs politieke kleur van Groot Brittannië in 1973 is één van de toppers in die discussie. Kennis van kleursystemen, kleurharmonie en de 'gestalt'-theorie is daarbij onvermijdelijk. Tevens is begrip van kaartlay-out en diverse grafiekconcepten een noodzaak om een leesbaar kartografische product te realiseren. Naast deze concepten is de hoofdrol in die vertaling van geodata naar een grafisch weergave weggelegd voor de theorie van Bertin [2] [3]. Input Visualisation Output 6. Render Visualized geodata Figuur 1 - Omzetten van geodata.

Geo-Info | 2019 | | pagina 6