ijk toekomstbeeld r THEMA 2019-5 I Geo-Info 5 f JScfiso*5' Tbrmatic UsaWily Dynamic AT GeödJtd Communication Referent* Tfteceivers Geodata Visualisation Figuur2 - Geodata-visualisatie. Zodra de remmingen op het verkrijgen van geodata wegvielen door onder andere de hoogfrequente levering van geodata via diverse 'sensors' (van satelliet gekoppelde, geautomati seerde waarnemingen tot en met die via sociale media) en de vrije toegang tot publieke data, kreeg de studie naar tijd-ruimtedynamiek meer aandacht. Die aandacht kende een evenknie in de geodata-visualisatie en was herkenbaar in de definitie van Kraak en MacEachren [4]. Dynamische grafische attributen Tijd-ruimtedynamiek op de kaart geeft inzichten in de ontwikkeling van ruimtelijke objecten en ruimtelijke thema's. Tijdsverschil heeft daarmee in de visualisatie haar intrede gedaan. We onderscheiden nu twee opties om die dynamiek te visualiseren. Het kartogra- fisch product met één of meerdere 'statische' kaarten of een animatie waarin meerdere kaartbeelden ('frames') de veranderingen in de tijd weergeven. In ons herziene geodata- visualisatiekader (nummer 3 in figuur 2) bete kent dit dat de verwerking van geodata in een grafisch product een nieuwe stap kent en die richt zich op het visualiseren van de dynamiek: stapsgewijze verandering aan de hand van specifieke tijdseenheden dan wel het verschil tussen kenperioden. Er zijn daarbij, afhankelijk van de geometrische data-primitieven ('vec tor- of tesselated'), andere grafische attributen in te zetten, zoals 'blinkers', 'halo's' en 'moves'. De afgelopen jaren zijn aan de visualisatie van ruimtelijke dynamiek en de inzet van 'dyna mische' grafische attributen diverse studies gewijd als vervolg op de ideeën van Blok [5] en Andrienko et al. [6]. Het gebruik van de animatie bracht opnieuw de interactie met de visualisatie onder de aandacht, omdat de animatie de opties van stoppen, pauzeren, snel vooruit- en terug spoelen met zich meebracht. Ook de eerder genoemde definitie van Kraak en Dykes verwijst impliciet naar de rol van interactie met het beeld. In dat kader houden we vooralsnog de interactie bewust buiten beeld, maar verwijzen we wel naar het werk van Roth [7]. Overigens is door de inbreng van diverse interactie-opties een interessante nieuwe scheiding ontstaan tussen beeld, en interactie met het beeld. Driedimensionale visualisatie van geodata De volgende essentie in ons kader betreft de ruimtelijke dimensie van de visualisatie: twee- (2D) of driedimensionale (3D) visualisatie van de geodata. Dit roept altijd de volgende vragen op: wat is 3D en waarom 3D? De laatste vraag valt alleen te beantwoorden indien we onze informatie- en kennisvragen plaatsen in de context van een ruimtelijk denkmodel, bijvoorbeeld een allocentrisch of egocentrisch model met bijbehorende gebruikseisen. Die plaatsing laat ik in dit verhaal eveneens buiten beschouwing. Ruimtelijk denken wordt echter primair gevoed door ons visueel perceptiesysteem dat in principe een stereografische beleving oplevert. In de discussie over wat 3D is, hanteren wij een transformatiemodel (zie figuur 3) die de relatie tussen geodata, datavisualisatie en perceptie van de rendering via een specifiek presentatie medium (bijvoorbeeld 'desktop', 'touchscreen', 'oculus rift' en 'hololense') toont. Het transfor matieschema verwijst onder andere naar een stereografische beleving van de derde dimen sie (bijvoorbeeld via 'shutter glasses', 'Google cardboard VR' of 'Microsoft hololense') dan wel een monografische beleving (via een standaard beeldscherm of projectievlak van een enkele 'beamer'), geïnterpreteerd aan de hand van 'depth cues'. Een depth cue appelleert aan ons perspectivische ervaring van de werkelijkheid door gebruik te maken van perspectief lijnen en voor-, midden- en achtergrondtaferelen. Kijkdoosmetafoor Het transformatiemodel laat zien dat de omzetting van geodata naar een visualisatie vele bewerkingsopties biedt. Dit houdt in dat er wederom een nieuwe, essentiële stap in het kader is bijgekomen (zie nummer 4 in figuur 2). Wij gebruiken een 'kijkdoosmeta foor' om inzicht te geven in de constructie van een 3D-visualisatie (3D-scene) uit de diverse geodata-sets, grafische attributen en gevisualiseerde geodata. De relatie tussen alle componenten bij die bouw vereist daarbij

Geo-Info | 2019 | | pagina 7