Kartografie 6 I Geo-Info I 2019-5 2. Visualizing geodata Real world Geo-data Geovisualisation Computer display Perception 3D '1a 3. Rendering vBuahzi 1transformation production flow Figuur3 - Transformatiemodel geodata. wel specifieke toelichting. Enkele voorbeel den daarvan zijn het gewenste ruimtelijke 3D-detail ('level of detail'), de 'extrusion' van punt-, lijn- en vlakprimitieven ('vector features') in 3D-objecten, de 'texture map ping' van die 'extruded' primitieven met bijvoorbeeld thematische visualisaties, de plaatsing van 3D-CAD-modellen in dergelijke geo-gerefeerde 3D-scenes, waarbij de geo- referentie in X-, Y- én Z-richting essentieel zijn en de plaatsing in het model van dynamische visualisaties via bijvoorbeeld een laaganimatie of objectbeweging via een route ('flight path') door de scene. De rendering van een derge lijke digitale kijkdoos vraagt ook om aandacht voor specifieke views waartoe cameraparame ters ('field settings' of 'view settings') zijn in te stellen, alsmede de route van de camera en niet te vergeten instellingen die schaduw en lichteffecten bepalen op basis van het tijdstip op specifieke lengte- en breedtegraden. Storymap De laatste essentie die in het geodata-visuali- satie kader is opgenomen betreft het verhaal dat de gebruiker van de visualisatie ondergaat. In korte tijd is de term 'storymap' omarmt en in veel projecten vindt de communicatie met betrokkenen plaats via deze vorm van visualisatie. De essentie van een storymap is gekoppeld aan de theorie over verhalen vertellen. Vanuit het kader verwijzen wij naar de verhaaltheorie ('narrative') van Freytag [8] en de relatie tussen de verhaallijn ('narrative') en de presentatie van het verhaal ('represen tation') zoals onder andere door Potteiger et al. [9] zijn geïntroduceerd. Bij het maken van onder andere games, films en documentaires zijn dat belangrijke concepten. De verhaallijn ('script') wordt daarin uitgewerkt in een visuele presentatie die veelal audio ondersteund is ('storyboard') waarin verhaalscenes gebaseerd op views, sequentie, duur en frequentie van visualisaties staan beschreven. Het is daarmee in essentie een montage van binnen de verhaal lijn bruikbare geodata-visualisatievormen die eerder in het kader zijn behandeld. Het gebruik van verhaaltheorie vormt wederom een nieuwe stap in het geo-visualisatie kader (zie nummer 5 in figuur2). Voor de implementatie van elemen ten uit de verhaaltheorie verwijzen wij naar de verschillende technieken die onder andere in de video- en filmindustrie in gebruik zijn ('camera degree rule', 'framing', 'sequence', 'voice over'). Zodra de presentatie van de verhaallijn aan de hand van diverse geodata-visualisaties is gerenderd dan is de visualisatie beschikbaar, in de praktijk storymap of mapmovie genoemd. De televisieserie 'Nederland van Boven' [10] toont aansprekende voorbeelden van derge lijke geodata gebaseerde verhalen. Ondertus sen zijn we alweer een stap verder daar Niantic Inc. via Harry Potter's wizard unite [11] een 3D, dynamische augmented reality applicatie in de zomer van 2019 heeft gelanceerd waarin de gebruiker diverse verhaallijnen krijgt aange boden. Dit hebben zij gerealiseerd door op een aantrekkelijke manier de essenties van het gepresenteerde visualisatiekader te integreren en te voorzien van diverse vormen van interac tie. Zoals eerder aangegeven laten we in deze kaderbeschrijving interactie in relatie tot de zes gepresenteerde stappen buiten beschouwing. Dit verhaal geeft een overzicht van de essenties van geodata-visualisatie aan de hand van een kader zoals wij dat momenteel hanteren in het academisch onderwijs. We gebruiken dit om de verschillende onderdelen daarvan stapsgewijs te behandelen via verwijzing naar theoretische concepten en de toepassing daarvan door het gebruik van diverse software componenten van desktop tot en met client-server (3-tier architecture). Het kader illustreert tevens de ontwikkelingen in de geodata-visualisatie en preciseert onderzoeks- en toepassingsvragen. Bovendien biedt deze ontwikkeling van Bertin naar Niantic een duidelijk zicht op benodigde kennisintegratie en schetst daarmee een rijk toekomstbeeld voor de visualisatie van geodata. Referenties [1] 2015 Sui, D., Emerging GIS themes and the six senses of the new mind: is GIS becoming a liberation technology? Annals of GIS, 21 (1) 1-13; 001:10.1080/19475683.2014.992958 [2] 1967 Bertin, J., Sémiologie graphique. Les diagrammes. Les réseaux. Les cartes. Re-impressions des Editions de l'Ecole des Hautes Etudes En Sciences Sociales, 1999 [3] www.visionscarto.net/la-semiologie-graphique-a-50-ans (ver. 1/10/2019) [4] 2005 Kraak, M.J., MacEachren, A.M., Geovisualisation and GIScience. Cartography and Geographic Information Sci ence 32 (2) 67-68; DOI: 10.1559/1523040053722123 [5] 1997 Blok, C., Dynamic visualization in a developing frame work for the representation of geographic data. Cyberg- Geo European journal for Geography - 30 anes de Sémiolo- gie graphique - journals.openedition.org/cybergeo/509 [6] 2008 Andrienko, G. et al., Geovisualization of dynamics, movement and change: key issues and developing appro aches in visualization research. Information visualization 7 (2008) 173-180; DOI: 10.1057/ivs.2008.23 [7] 2013 Roth, R. Interactive maps: What we know and what we need to know. Journal of Spatial Information Science 6 (2013) 59 -115 [8] 2013 Mou, T. et al. From storyboard to story: animation con tent development. Education Research and Reviews 8 (13) 1032-1047 DOI: 10.5897/ERR2013.1484 [9] 1998 Potteiger, M. Purinton, J., Landscape Narratives: Design Practices for Telling Stories John Wiley Sons,1998 340 pp [10] www.vpro.nl/programmas/nederland-van-boven.html (ver. 1/10/2019) [11] www.harrypotterwizardsunite.com/ (ver. 1/10/2019 Ron van Lammeren is docent Geo-informatie aan de Wage- ningen Universiteit. Ron is bereikbaar via ron.vanlammeren @wur.n l.

Geo-Info | 2019 | | pagina 8