Floor Buijs 2019-6 I Geo-Info I 9 kaart' kan maken. Dit noemen wij een SmartMap. Met behulp hiervan kunnen allerlei processen worden gemonitord. Er kunnen bestaande kaartlagen worden toegevoegd. Tevens kunnen er kaartlagen in Smart M.Apps worden gemaakt op basis van je eigen database. Aan deze kaartlagen kunnen allerlei dynamische diagrammen worden toegevoegd. In de SmartMap staan allereerst een aantal bestaande lagen, bijvoorbeeld een luchtfoto. De asbestmonitor draait op een Postgresdatabase. In deze database staan de BAG-panden van Amersfoort met een aantal van de bestaande BAG-gegevens. Ook staan er andere criteria in zoals de geschatte kans op het aantreffen van een asbestdak op basis van luchtfoto's en het stadium van het saneringsproces. De database wordt in de SmartMap vertaald in kaartlagen en dynamische diagrammen. Door selecties te maken in de diagrammen kunnen de gewenste data worden gecombineerd. Ook kan in de database de data worden aan gepast. Deze worden gelijk doorberekend in de SmartMap, zodat de vorderingen in de kaart en diagrammen zichtbaar worden. Bereikbaar via F.Buijs@student.has.nl Ik ben Floor Buijs, 20 jaar, derdejaars studente aan de HAS Hogeschool te 's-Hertogenbosch en loop stage bij advies- en ingenieursbureau Sweco in Eindhoven op de afde ling Gebiedsadvies. Sweco specialiseert zich in de ontwikkeling en het ontwerp van stedelijke gebieden. In deze pro- jectstage van vijf maanden werk ik aan het digitaliseren van burgerparticipatie. Burgerparticipatie is nuttig om plannen beter te maken en de waarde van lokale kennis, die zorgt voor betere inpassingen en acceptatie, te gebruiken. Ik ga tools onderzoeken die online participatie op plannen mogelijk maken. Hiervoor dient de grafische verbeeldings kracht van de planvorming te worden gecombineerd met GIS-data in een online omgeving waarop op basis van coördina ten reacties geplaatst kunnen worden in een kaart. Voor mijn onderzoek ga ik in gesprek met meerdere collega's binnen het bedrijf met verschillende achter gronden die mij meer kunnen vertellen over bewonersavonden, processen en projecten rondom burgerparticipatie én programmatuur die intern wordt gebruikt. Door het creëren van een programma van eisen krijg ik inzicht in de gewenste functionaliteiten van de tool. Naast het maken van een programma van eisen maak ik een 'programmapaspoort' waarin ik verschillende online burgerparti- cipatietools met elkaar vergelijk op functio naliteit en design. De voor- en nadelen van deze tools neem ik mee om uiteindelijk één van deze programma's verder te onderzoe ken in de mogelijkheden die de tool biedt rondom dataverwerking. Ik onderzoek tools die intern beschikbaar zijn, maar ook andere tools op de markt. Binnen Sweco zelf is er al software ontwikkeld (GeoWeb) waarmee een applicatie is ontwikkeld -de IMBY-tool- die locatiegebonden data vanuit omwonenden kan verzamelen. De IMBY-tool is een product dat als reac tiemodule wordt ingezet om input vanuit de omgeving te krijgen. Hiermee kunnen doorlooptijd en kosten van een project verminderd worden. IMBY is gemaakt met GeoWeb-software, dit is een Web-GIS- oplossing die geografische kaarten als basis gebruikt. Een ander programma dat aan de meeste vereiste voldoet is Maptionnaire, een van origine Fins bedrijf (Mapita) dat kaart gebaseerde enquêtes maakt. Door de een voudige, aangename lay-out van het pro gramma en door de functionaliteiten is het een laagdrempelig, bruikbaar programma dat ook voor mensen die niet goed kunnen kaartlezen makkelijk te begrijpen is. Met mijn stage ga ik verder onderzoeken welke tool het meest geschikt is voor het digitaliseren van burgerparticipatie om aan de wensen en eisen van burgers én opdrachtgevers te voldoen. Ook wordt er gekeken welke data ingeladen kan worden én welk programma of dashboard gebruikt kan worden om de opgehaalde data duidelijk te visualiseren aan de bewoners om ook hen inzicht te geven in de opgehaalde data en de haalbaarheid van de eisen en wensen. Maptionnaire Maptionnaire Figuur2 - Programmapaspoort van Maptionnaire.

Geo-Info | 2019 | | pagina 11