Jesse van Schijndel Gereformeerden Lutheranen Katholieken IB40%> to%> Water 2019-6 I Geo-Info 11 Bereikbaar via J.vSchijndel@student.has.nl Gedurende een periode van 15 weken heb ik stage gelopen aan de Universi teit van Antwerpen, bin nen de afdeling Centrum voor Stadsgeschiedenis. Hier werkte ik aan het project 'GIStorical Antwerp, dat onderzoek verricht naar het verleden van Antwerpen, middels van geodata en GIS-systemen. Door historische bronnen te gebruiken en deze te digitaliseren naar bruikbare geografische data kunnen er interessante data-analyses en visualisaties gemaakt wor den die weer een nieuw licht schijnen op de invloedrijke geschiedenis van Antwerpen. Mijn stageopdracht, binnen het grotere GIStorical Antwerp-project, richtte zich op het creëren van een historische atlas van Ant werpen. Deze atlas visualiseert het verleden van Antwerpen door middel van interessante kaarten over belangrijke thema's over deze Vlaamse havenstad. Het was dan ook aan mij de taak om een groot aantal kaarten te maken met geodata uit de historische bronnen. Bijvoorbeeld een kaart met de locatie van de vele Scheldeforten in de vroege 17* eeuw. Of de religieuze verspreiding binnen de stad ten tijde van de Val van Antwerpen (zie figuur 4). Daarnaast was het zoeken naar historische iconografie en beeldmateriaal voor de atlas ook een belangrijke taak. Hiervoor moest ik vaak naar het Felix-archief, het stadsarchief van Antwerpen, om daar ook oude boeken of kaarten te verzamelen, te bekijken en te digitaliseren. Uiteindelijk heb ik dan ook veel iconografisch materiaal gevonden, die elk een toevoeging brengt aan de verschillende thema's van de historische atlas. Hoewel de historische atlas nog een lopend project is, ben ik zeker trots op de gemaakte voortgang in mijn 15 stageweken. Ik kijk dan ook uit naar september 2020, de maand waarin de com plete atlas gepresenteerd en gepubliceerd zal worden tijdens de International Conference on Urban History (EAUH2020) - die tevens in Antwerpen zal plaatsvinden. Na mijn minor, binnen- en buitenlandse stage in het derde leerjaar begin ik nu aan mijn vierde en laatste leerjaar. In het vierde jaar moet elke GMD-student een keuze hebben gemaakt voor zijn specialisatie. De eerste en tweede periodes focussen zich namelijk op één van de drie specialisaties. Uiteindelijk heb ik gekozen voor de speci alisatie 'Design'. Hierbij richt ik me vooral op de visuele kant van data en informatie. Deze aspecten kwamen ook terug tijdens mijn buitenlandse stage. Zo heb ik immers datavisualisaties gemaakt en kartografi- sche kennis opgedaan voor de historische atlas. Dit vond ik erg interessant om te doen. Vandaar dat ik hier nog verder in wil specialiseren. Na mijn opleiding aan de HAS Hogeschool wil ik ook graag mijn interesse in datavisualisatie, kartografie en natuurlijk het werken met ruimtelijke data en GIS ver der ontwikkelen bij een bedrijf of gemeente. Ik kijk dan ook erg uit naar de vele interes sante werkervaringen en projecten die de toekomst voor mij in petto heeft. Voor meer informatie over GIStorical Antwerp kunt u op de website kijken [1]. Legende Percentage Gereformeerden per Kwartier tn 1565 0-10% ^B 10 - 20% H 20 - 30% 30 - 40% ^B 40%> Water Gereformeerden in 1586 in heel Antwerpen Legende Percentage Lutheranen per Kwartier in 1585 0-10% 10-20% 20-30% 30-40% Wal er Lutheranen in 1585 in heel Antwerpen Legende Percentage Katholieken Per Kwartier in 1585 r~~] 0-10% BH 20-30% 30 - 40% Katholieken in 1585 in heel Antwerpen Figuur4 - Religieuze verspreiding binnen de stad ten tijde van de Val van Antwerpen.

Geo-Info | 2019 | | pagina 13