Student in beeld Marijn Bovée II 12 Geo-Info I 2019-6 faia-ir-rfatj-"V - - Figuur5-Van foto's/puntenwolk naar model. Bereikbaar via m.m.bovee@student.has.nl Mijn naam is Marijn Bovée en ik zit in het F tweede jaar. Van Septem ber tot november 2019 Jl heb ik stage gelopen bij de afdeling Geomodel- ling van de Geologische Dienst Nederland - TNO. Gedurende tien weken heb ik een workflow ontwikkeld om geologische lakprofielen te modelleren aan de hand van Structure from Motion. Daarnaast heb ik tijdens het tweede deel van mijn stageperiode geassisteerd bij het maken van de nieuwe Geologische Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden. Lakprofielen bevatten veel informatie over geologische structuren in de onder grond. Uniek aan deze profielen is dat ze reliëf bevatten. De lak die gebruikt wordt bij het maken van de profielen dringt ver in bij sedimenten met een grote korrel grootte en oppervlakkig bij sedimenten met een kleine korrelgrootte. Het is van belang dat de lakprofielen gedigitaliseerd worden, omdat ze kwetsbaar zijn en de groeven waar ze gemaakt zijn vaak niet meer bestaan. Op het moment zijn de lakprofielen moei lijk te bekijken, omdat ze bewaard worden in een archief in Zeist. Om de lakprofielen in te zien moet men afreizen naar het archief, óf de lakprofielen laten transpor teren naar het kantoor op de Uithof in Utrecht. Als oplossing voor dit probleem wil de Geologische Dienst Nederland 3D-modellen maken van deze lakprofielen. Tijdens mijn onderzoek bleek al snel dat er goede resultaten te behalen zijn met de fotogrammetrie software Agisoft Metas- hape, in combinatie met Adobe Light- room Classic en een Sony a7 III-systeemca- mera met 90mm lens. Ik heb uitgerekend hoeveel foto's er gemaakt moeten worden vanaf een bepaalde afstand van het profiel om de benodigde horizontale en verticale overlap tussen foto's van 60% te krijgen. In ongeveer tien minuten kunnen voldoende foto's gemaakt worden om een gedetailleerd 3D-model te maken. Foto's worden daarna ingeladen in Adobe Lightroom Classic om de kleurbalans aan te passen en de foto's te exporteren als .tiff-bestanden. Een laatste kwaliteitscon trole van de foto's wordt gedaan in Agisoft Metashape, waarna het modelleren kan beginnen. Metashape berekent waar de camera's ten opzichte van elkaar hebben gestaan en maakt een puntenwolk. Hierna kan een mesh en textuur gegenereerd worden, zodat zowel reliëf als de originele kleuren van het lakprofiel zichtbaar zijn in het model. Als bijproduct kan een orthomosaic gemaakt worden. Dit is een tweedimensionaal beeld in extreem hoge resolutie waar details extra op bestudeerd kunnen worden. Deze stage bij de Geologische Dienst Nederland - TNO was erg leerzaam. Ik heb veel gebruik kunnen maken van de aanwezige kennis van de organisatie om mijn stageopdracht tot een succes te laten verlopen. Ik kijk uit naar waar een volgende stage mij gaat brengen. Toekomst In deze artikelen hebben we willen laten zien hoe breed de opleiding Geo, Media Design is en wat de diversiteit van bedrijven en instellingen is waar we terecht kunnen. Als GMD'er ben je vaak bezig met de meest actuele vraagstukken uit de maatschappij. Voor de toekomst zien wij het belang van data alleen maar groeien. Hierbij kun je denken aan uitdagingen als, The Internet of Things, het maken van een digital twin van Nederland en smart farming. Steeds meer overheden en bedrijven zijn actief bezig met het inwinnen en gebruiken van data. En wij zijn de schakel om deze data om te zetten in informatie. Referenties [1] www.uantwerpen.be/en/projects/gistorical-antwerp/

Geo-Info | 2019 | | pagina 14