kunst van Open Geodag: de Verslag Op woensdag 2 oktober organiseerde Geonovum de Open Geodag met als thema: 'De kunst van het verleiden. Ruim 350 deelnemers voelden zich aangetrokken en ontmoetten elkaar in de Prodentfabriek in Amersfoort. Het was een programma met twee keynotes, dertig parallelsessies, diverse demo's van het Kadaster en een heuse Omgevingswet- escaperoom. Dankzij de inzet van de vele presentatoren stonden de parallelsessies bol van de inhoud én inspiratie. 22 Geo-Info I 2019-6 Dat laatste was maar goed ook, want de Open Geodag was zo druk bezocht dat de zalen regelmatig bomvol waren en toehoorders moesten staan. Maar niemand klaagde, want de sfeer was uitstekend en de kwaliteit van de presentaties waren (zonder enige uitzonde ring) hoog. Geodata van de overheid Zoals gebruikelijk was het programma ingedeeld in korte blokken van 25 minuten, zodat bezoekers zich in één dag konden laten bijpraten over veel relevante ontwikkelingen. Friso Penninga van Geonovum opende de bijeenkomst met een pleidooi om gebruikers meer te verleiden om de goede geodata van de overheid te gebruiken. Hoewel het (ons geo-specialisten) heel logisch lijkt om dat brede aanbod aan kwalitatief hoogwaardige geodata in te zetten voor grote maatschappelijke vraagstukken als klimaatadaptatie, circulaire landbouw, de bouwopgave of de energietransi tie, blijkt de praktijk weerbarstiger. Verleiden Dankzij de opkomst van data analytics en business intelligence wordt het datagedreven werken weliswaar steeds vanzelfsprekender, maar steeds vaker kennen wij die datage- bruikers niet meer. En als we ze niet kennen, kunnen we ze lastiger overtuigen van de meerwaarde van deze geodata. De onbe kende gebruiker kunnen we niet overtuigen en zeker niet dwingen. De onbekende gebrui ker kunnen we alleen nog maar verleiden. Dan gaat het niet alleen meer om de inhoud, maar ook om de verpakking. Hoe kunnen we als geo-sector onze geodata net zo aantrekkelijk in de markt zetten als bijvoorbeeld bedrijven als Coolblue, bol.com of Google? Verschillende componenten van SDI.Next zijn hier uitermate geschikt voor, zoals het aanbieden van lichtere formaten en eenvoudig te implementeren API's, maar ook het sluiten van de feedback- loop door gebruikers te betrekken in een actieve community en laagdrempelig te laten terugmelden. Dankzij meer dan dertig sprekers uit het werkveld konden de bezoekers zich tijdens de parallelsessies verder verdiepen in alle vormen van verleiding met geodata. Zo illustreerde Erwin Folmer, vanuit het Kadaster Datalab, de Opening met Friso Penninga (Geonovum). kracht van de Knowledge Graph om gebrui kers direct van antwoorden op hun vragen te voorzien - in plaats van alleen de afzonderlijke ingrediënten van het antwoord te leveren. Wanneer je dan ook nog natuurlijke taal mag gebruiken in plaats van complexe querytalen, dan wordt het voor een gebruiker wel heel verleidelijk! GeoPackage als bestandsformaat Wouter Visscher (PDOK), Jan Willem Vierber- gen (ESRI) en Marco Duiker (Landgoed IT) demonstreerden de kracht van GeoPackage als bestandsformaat: waar GML eigenlijk altijd om een extra vertaalslag vroeg voordat gebruikers echt aan de slag kunnen, kunnen gebruikers met een GeoPackage direct aan de slag in zowel commerciële als open source- software. Geonovum heeft GeoPackage aangemeld voor opname op de 'Pas toe of leg uit'-lijst van het Forum Standaardisatie. Deze procedure is vrijwel volledig doorlopen. Vanuit de zaal was veel enthousiasme en Wouter werd natuurlijk ook direct gevraagd wanneer PDOK-data ook als GeoPackage aangeboden gaat worden. Het publiek was ook eenslui-

Geo-Info | 2019 | | pagina 24