het verleiden Open Geodag 2019 De Kunst van het Verleiden 2019-6 I Geo-Info 23 Friso Penninga Afsluiting met Jan van Ginkel (loco-provinciesecretaris provincie Zuid-Holland). dend in hun prioritering: voor de BGT zou het een enorme verbetering betekenen. Stelsel geo-basisgegevens Vanuit het Ministerie van BZK schetste Ruud van Rossem het beeld hoe DiS Geo ertoe leidt dat een consistent fundament de gebruiker nog verder kan helpen, waarna Bart-Jan de Leeuw een vernieuwende houtskoolschets van de architectuur van DiS Geo presenteerde. Zijn pleidooi om de stap van keten naar plat form te maken, sluit volledig aan bij alle grote (zeer verleidelijke!) tech-platforms. Het doel vatte hij treffend samen: van een stel geo- basisregistraties naar een stelsel van samen hangende geo-basisgegevens. De meeste gebruikers zijn natuurlijk niet geïnteresseerd in 'de BAG' of 'de BGT', maar in gebouwen, bomen of wegen. Eerder op de dag had Larissa Zegveld, voorzitter van het Forum Standaardisatie en algemeen directeur van Wigo4iT, de ICT- dienstverlener van de G4 voor het domein Werk en inkomen, al het belang van standaar disatie van semantiek duidelijk gemaakt. Als treffend voorbeeld uit haar dagelijkse praktijk nam ze de zaal mee in hoe het ontbreken van een eenduidige betekenis van het begrip 'inkomen' zomaar kan leiden tot schulden problematiek. En waarom is een salarisstrook eigenlijk niet gestandaardiseerd? Die ervarin gen uit haar dagelijkse werk zijn voor Larissa aanleiding om ook bij het Forum Standaardi satie meer nadruk te gaan leggen op het nut van een standaard voor de eindgebruiker. Zo vloog de Open Geodag voorbij. Naast de uitgelichte onderdelen passeerden nog veel meer onderwerpen de revue: variërend van de informatievoorziening energietransitie VIVET tot het onderzoek door de TU Delft naar het gebruik van open data, van de moge lijkheden van WFS 3.0 tot de voortgang van NEN36102020, van de ontwikkeling van de Centrale Voorziening Geluidgegevens tot de behoefte aan een praktijkrichtlijn voor vector tiling en van verleiden met StoryMaps tot de laatste nieuwe ontwikkelingen bij OGC en W3C. Digitale transformatie inhoudelijk werd de dag afgesloten door Jan van Ginkel (loco-provinciesecretaris provincie Zuid Holland), die de aanwezigen tijdens de plenaire slotsessie naar eigen zeggen 'geselde' met een gepassioneerde oproep om niet te werken aan digitale optimalisatie, maar vol in te zetten op digitale transformatie. Jan hield een vlammend betoog om de over heid te transformeren tot 'een ICT-bedrijf met een democratische licentie' en riep op om in discussie te gaan wat dat precies betekent. Zo stelde hij niet te willen wonen in een land waar de overheid handelt op basis van uitkom sten van algoritmes, zonder nog uit te kunnen leggen hoe die uitkomst exact tot stand is gekomen. Zowel Jans inhoudelijke dilemma's als zijn prikkelende stellingname konden regelmatig rekenen op instemmend applaus. Het sentiment in de zaal werd later door een bezoeker treffend verwoord als: "Kan die man niet alsjeblieft onze premier worden?" De deelnemers sloten de Open Geodag op muziek van Radiant Wood af met de borrel, waar de indrukken van de dag gedeeld werden, oude bekenden elkaar weer troffen en nieuwe plan nen gesmeed werden. De resultaten daarvan zien we hopelijk op de volgende Open Geodag. Friso Penninga van Geonovum

Geo-Info | 2019 | | pagina 25