'Het is onze verantwoordelijkh om de wereld een stukje beter Interview De landmeter van van daag moet ook klaar zijn voor uitdagingen van morgen en overmorgen Congresdirecteur FIG Working Week 2020 Paula Dijkstra: Van 10 tot 14 mei 2020 komen landmeters en geo-experts bijeen voor de Working Week van FIG, de internationale koepelorganisatie voor landmeters. Het congresthema is 'Smart Surveyors for Land and Water Management'. Kernvraag: wat heeft de toekomst nodig van geo-professionals en wat vraagt dat van het vakgebied? Een gesprek met de bevlogen congresdirecteur Paula Dijkstra. 24 Geo-Info I 2019-6 Door Karl Adams Hoe draagt landmeten in Nederland bij aan goed land- en waterbeheer? "Ons land ligt in een rivierdelta en ligt voor een substantieel deel onder zeeniveau. Daarnaast zijn we één van de dichtstbevolkte landen ter wereld. Zonder goede kennis van waar wat gebeurt waren we niet zo welvarend geweest als we nu zijn. Nederlanders zijn creatief en innovatief. Dat zie je terug in hoe ons land is opgebouwd. Denk aan het maken van de polders, de deltawerken en ruimte voor de rivier. Het gaat hierbij om land en water en weten wat de beste plek is om in te grijpen in het landschap. De geo-expertise van overheid en bedrijfsleven is daarbij noodzakelijk: de landmeter in het veld die exact inmeet waar wat is of waar iets moet komen, of de analyses van gegevens van gemeentes, provincies en waterschappen, die vervolgens weer worden vertaald naar de realisatie van plannen." Welke ontwikkelingen vragen om de expertise van landmeters en geo-experts? "De klimaatverandering zorgt wereldwijd voor uitdagingen. De stijgende zeespiegel raakt de kustzones, natuurrampen gaan vaker gepaard met heftige regenval en overstromingen. Alle landen willen hun waardevolle land beschermen. Goede informatie en voorspel lingen zijn daarbij noodzakelijk. Landmeters en geo-experts hebben hierbij een belangrijke rol. We hebben in Nederland goede afspraken over hoe we onze ingewonnen geo-data beschikbaar maken met en voor andere partijen en andere doeleinden. Ook naar de toekomst toe hebben we die geïntegreerde aanpak en samenwerking tussen partijen nodig om onze voeten droog te houden." Het is volgens de FIG tijd voor de 'smart surveyor'. Wat houdt dat in? "Het is belangrijk dat de landmeter van vandaag ook klaar is voor de uitdagingen van morgen en overmorgen. Dan moet je slim nieuwe kennis en technieken kunnen inzetten. Tijdens de Working Week bespreken we wat er nodig is om te zorgen dat de surveyors en geo-professionals 'futureproof' zijn. Hoe ga je om met technologie die je werk voor altijd kan veranderen? Laserscanners en sensoren zorgen voor een explosie aan data: hoe haal je daar de juiste informatie uit? Hoe beheer je de data en hoe meet je de kwaliteit ervan? Om uitdagin gen als urbanisatie en klimaatverandering aan te gaan en de Sustainable Development Goals te behalen, hebben we jonge innovatieve professionals nodig met deze skills." Integreren van landbeheer en water beheer: wat levert dat op? "Ik geef je een voorbeeld. Als wij in Nederland de kennis van het waterpeil en grondwater niet hadden gekoppeld aan efficiënte land bouwontwikkeling, dan waren we nu niet de tweede exporteur geweest van de agrarische sector wereldwijd. Je moet weten waar de impact van droogte het grootst is, weten waar overstromingen gaan plaatsvinden en weten welke condities ideaal zijn voor landbouw. Pre cieze en accurate gegevens van water en land helpen bij het maken van goede keuzes en een betere inrichting van ons land." Waarom organiseren GIN, Kadaster en ITC deze FIG Working Week? "Alle drie zijn al jaren lid van FIG. Eén van de doelen om het in Nederland te organiseren is om onze geo-sector internationaal te versterken. Via GIN kunnen we met de juiste

Geo-Info | 2019 | | pagina 26