Wat vindt de geotechnicus De werkvloer weet meestal wat er moet gebeuren en wat de oplossingen zijn In twee eerdere artikelen ben ik ingegaan op zingeving en eigenaarschap van werk. Die onderwerpen zijn gekoppeld aan informatieketens, de rol 'verbindingsofficier', innovatie en aan 'goed ingerichte productlijnen'. In dit derde artikel staat de geo technicus centraal: wat vindt die ervan en wat motiveert hem? En werkt de theorie ook in de praktijk? 32 Geo-Info I 2019-6 Door Harrie van der Werf Recent kwam ik in de trein een collega-volley baller (bestuurslid) tegen: "Komend seizoen gaan we wat aanpassingen doen." Het klonk dreigend. Zijn boodschap: "De club valt uit elkaar, omdat wedstrijdspelers en recreanten geen contact met elkaar hebben. Daar moe ten we wat aan doen." De vraag is: wat? Individualisme Psycholoog en psychiater Paul Verhaeghe uit in zijn boek Identiteit (2012) zijn zorg over een maat schappij die sterk individualiseert met gevolgen als eenzaamheid en hoge burn-outpercentages bij jonge mensen (25 tot 35%). Die ontwikkeling is te labelen als meritocratie en neoliberalisme. Het komt erop neer dat mensen collectief voor het eigenbelang gaan, daaraan lijden, zich voortdurend vergelijken met anderen en geen alternatief voor dit gedrag hebben. Wat beteke nen deze signalen voor het geo-werkveld? Zijn ze gerelateerd en zo ja: hoe? Waar te beginnen? In mijn ervaring komt een interimmanager meestal binnen op een moment dat er wat aan de hand is. Een verandering lukt niet of iemand is uitgevallen. Bij de start zijn signalen als: werkdruk, onduidelijkheid over rollen, conflicten, verstarring, niet mee kunnen/ Kennismakingsgesprekken zijn de eerste logische stap. Wat opvalt is dat de werkvloer meestal prima weet wat er moet gebeuren en wat oplossingen zijn. Mijn rol is die kennis en inzichten mobiliseren en zorgen dat wat 'al probeert te gebeuren' gedaan wordt. Om dat voor elkaar te krijgen zijn verbindingsof ficieren, productmanagement, ingerichte productenlijnen en natuurlijk het lijnma nagement nodig. Via die routes kan het team ontdekken welke oplossingen al bedacht zijn door het team, maar nog niet geïmplemen teerd. Door naar elkaar te luisteren, de dialoog aan te gaan en van daaruit plannen te maken ontstaat draagvlak, want men is zelf 'eigenaar' van de verandering. Werkdruk en kennis zijn rand voorwaarden Deze aanpak werkt, mits De werkdruk niet allesbepalend is. De manager bereid is knopen door te hak ken. De werkdruk kan zo hoog oplopen dat het gesprek primair moet gaan over het ver minderen van de werkdruk, prioriteren, klan ten informeren en confronteren. Inhuur kan helpen, maar vaak is de inwerktijd zo lang dat inhuur het probleem op korte termijn eerder vergroot. Draagvlak ontstaat als de manager bereid is knopen door te hakken en bereid is de medewerkers te beschermen tegen interne en externe kritiek. Kennis in voldoende mate beschikbaar is. Bin nen de geo-informatie is dit een aandachts punt: het werkterrein is complex, zowel in de breedte als in de diepte. Toch heb ik nog niet meegemaakt dat kennis afwezig was. Wel dat de kennis bij een te klein aantal mensen zit die alles doen, niet overdragen en dus geen willen met veranderingen en achterlopende besluitvorming. Dit lijstje is niet limitatief, niet gekoppeld aan één klant en niet altijd van toepassing, maar het geeft wel de bevestiging dat we in het geo-werkveld problemen heb ben zoals Paul Verhaeghe ze beschrijft. Opbranden of duurzaam inzetten. (Foto: Harrie van der Werf).

Geo-Info | 2019 | | pagina 34