34 Geo-Info I 2019-6 Tot slot Referenties Competitie en samenwerking tijdens een vliegerwedstrijd (foto: Harrie van der Werf). labelen (de ene is niet beter dan de andere) en goed uit te leggen: iedereen ontwikkelt vaardigheden voor samenwerking; per opdracht kun je kiezen voor de resultaatgerichte cultuur of de samenwer- kingscultuur (buiten de opdracht met een resultaatgerichte cultuur geldt de samen- werkingscultuur: 'na de wedstrijd sta je samen aan de bar'). Wees transparant over de cultuur Voorwaarde is goede communicatie vooraf over de werkstijl in een opdracht. De ene medewerker floreert bij harmonieuze samen werking, een andere medewerker floreert bij een veel kritischer en directe omgeving. Het nadeel van de resultaatgerichte cultuur is (inderdaad) dat het exclusiviteit bevordert: niet iedereen kan erin mee. De kosten van bui tengesloten medewerkers zijn hoog. Om die reden is de resultaatgerichte cultuur niet beter dan de samenwerkingscultuur. De lijnmanager is hier kaderstellend. De samenwerkingscul tuur richt zich op inclusie van alle medewer kers (ook de minder begaafden), is duurzamer en daardoor efficiënter. Detaillering van opdrachten Naast cultuur is de detaillering van opdrachten een punt van verschil. Sommige medewerkers willen een korte opdrachtbeschrijving met opleverdatum: daarmee gaan ze aan de slag. Andere medewerkers willen meer detail, bijvoorbeeld over de punt op de horizon, de route ernaartoe, benodigde uren en kennis. Pas als duidelijk is dat aan randvoorwaarden wordt voldaan wordt er gestart. Beide werk- wijzen hebben voor- en nadelen. Ook hier geldt: communiceer vooraf hoe je wilt werken. Het verschil in werkwijze is op dit punt essentieel en schijnt ook geografisch gecor releerd te zijn (in het oosten meer detail, in het noorden minder - maar ik bevind me op glad ijs). Agile werken kan met beide voorkeuren goed uit de voeten. Samengevat Bij te hoge werkdruk verschuift de dominante cultuur naar primair resultaatgerichtheid ten koste van samenwerking. Als dit te lang duurt, valt het team uiteen in 'mensen waar je wat aan hebt en die elkaar snappen' en mensen die 'niet mee kunnen komen', waar je niet van af kunt (en wilt). Beide groepen lopen het gevaar tegen een burn-out aan te lopen; Lage werkdruk in de geo-wereld komt niet veel voor. Meestal is de reden dat productma- nagement en verbindingsofficieren niet goed in hun rol zitten. Als dat wordt opgelost, is er in de geo-wereld eigenlijk nooit te weinig werk, integendeel. Als sprake is van een redelijke balans is het zaak om: Productlijnmanagement, productlijnen en verbindingsofficieren in te richten. Medewerkers ruimte te bieden voor innovatie, verbetering en persoonlijke ontwikkeling. Twee culturen te faciliteren: de samen werkingscultuur (voor iedereen) en de resultaatgerichte cultuur (voor hen die dat willen, mits de opdracht het toelaat). De samenwerkingscultuur is duurzamer en efficiënter (op afdelingsniveau bekeken), de resultaatgerichte cultuur biedt de mogelijk heid tot topprestaties te komen. Vooraf de werkstijl te benoemen met betrekking tot detaillering van de opdracht en randvoorwaarden. Het is motiverend te zien wat er gebeurt als schakels in een informatieketen elkaar weer vin den. Energie die is weggeweest komt snel terug, medewerkers merken dat de sfeer verbetert; klan ten, accountmanagers en productiemanagers vinden elkaar in efficiënte afstemming. Het inclu sieve karakter van de samenwerkingscultuur biedt veiligheid en efficiency, de resultaatgerichte cultuur biedt de mogelijkheid door te pakken zonder dat je bang hoeft te zijn op andermans tenen te staan. In beide culturen ervaren mede werkers het werk als zinvol, omdat ze verbonden zijn in de community van de informatieketen. De maatschappijkritische signalen van Paul Verhaeghe zijn relevant. Als individualisering de vaardigheden voor samenwerking doet vermin deren, zal je als management op het werk expli ciet aandacht moeten geven aan dit onderwerp: kunnen samenwerken is niet vanzelfsprekend. Via het samenwerken ontstaat wat Paul Verhaeghe 'een gezonde autoriteit' noemt: intrinsieke motivatie in plaats van op macht gebaseerde hiërarchie. Werken in informatieketens met productmanage- ment, verbindingsofficieren, representatie van schakels en kader stellend management heet een 'horizontale organisatie'. Volgens Paul Verhaeghe het beste alternatief voor 'command and control' en voor een zelforganisatie. Geo-technici zijn niet eenvoudig te vinden in de markt. Prettig voor de geo-technici, lastig voor het management. Dat moet aan goed personeel zien te komen, veel in investeren en hopen dat ze niet vertrekken. Weten wat geo-technici waarderen is geen luxe of een leuk weetje: het is noodzaak. Dit artikel is het slot van het drieluik in het kader van 15 jaar InformatieWerf BV. Op Geobuzz had ik deze onderwerpen ook in een workshop verder toe- en uitgelicht. Paul Verhaeghe: 'Identiteit', Bezige Bij, 2012. Paul Verhaeghe: 'Autoriteit. Bezige Bij, 2015. Paul Verhaeghe: 'Intimiteit. Bezige Bij, 2018. Dirk de Wachter: 'Borderline Times. Lanno Meulenhoff- Belgium, 2012. Dirk de Wachter: 'De wereld van de wachter. Lanno Meulen- hoff-Belgium, 2016. Harrie van der Werf is directeur van InformatieWerf BV. Harrie is bereikbaar via hwerf@gmail.com.

Geo-Info | 2019 | | pagina 36