AI en basisregistraties in Als data 'king' is dan is geodata 'keizer' In voorgaande artikelen ging het over het 'hoe' van efficiëntere geodata-bijhouding en het invullen van de regierol vanuit de signalering van veranderingen. In dit artikel wordt ingegaan op de ontwikkelingen in de technologie en de grote gevolgen daarvan voor de praktijk van geodata-bijhouding in de komende jaren. 38 Geo-Info I 2019-6 Door Rob Beck Natuurlijk ziet een kantoor waar geo-infor- matie wordt bijgehouden er nu heel anders uit dan 20 jaar geleden. De kaartenkasten zijn bijna overal verdwenen en de CD-opslagsys- temen al helemaal. Gespecialiseerd rekentuig is vervangen door mainstream hardware. Geo-informatie is geheel digitaal en je zou zeggen dat er dus zeer veel geautomatiseerd is. Het maken van de BAG, de BGT, de top 10-kaart, de leidingregistratie en de WOZ is echter een activiteit waar het woord 'ambach telijkheid' nog goed bij past. Er zijn enorm veel 'weetjes' en 'uitzonderingen' die de kaartenmakerij deze ambachtelijkheid geven. De regels van deze kunst eisen dat aan details veel aandacht wordt besteed. Dat maakt de automatisering van het ambacht lastig en de kosten hoog. Geo-ICT is een tak van sport in de ICT waarin veel aandacht besteed wordt aan de commu nicatie, het gebruik en de visualisatie van data in een steeds groeiend aantal toepassingen. Rond het primaire proces van de basisregis tratie-kaartenmaker zijn de veranderingen minder disruptief. Naar verwachting blijft dat niet zo, ondanks de taaiheid van de materie. Data is king 'Data is king, data is het goud van deze tijd.' Data zijn de basis voor de revolutie die we nu meemaken. Het overgrote deel van deze data is een afspiegeling van de echte wereld: gemeten, waargenomen, gesimuleerd en gefantaseerd. De locatie van data is één van de grootse zo niet dé grootste 'unificerende' factor. Via locatie dan wel via de verbinding met een fysiek object op aarde (een auto, een perceel) kunnen data aan elkaar worden gekoppeld, geïntegreerd en wordt er nieuwe informatie gegenereerd. Kortom: als data 'king' is, dan is geodata 'keizer'. Het belang van onderliggende objectregistraties als BAG, BGT, BRT, WOZ, enzovoort valt niet te onder schatten. Wat is er in dit perspectief dan het belangrijk ste aan die registraties? Voor gegevens waar andere informatie aan gekoppeld kan worden geldt dat een object eenduidig gedefinieerd moet zijn (in inhoud, positie en in tijd): Er moet een goed informatiemodel of data- model (zoals IMGEO) onderliggen. De positie moet zodanig zijn dat het object niet verward wordt met een ander (in essentie, Figuur ia, ib en ic - Opname van mei 2018 (links) die met de natuurlijk zijn er ook strengere gebruikseisen). Het bestaan van het object dient te klop pen. Het mag niet verdwenen of ingrijpend gewijzigd zijn. De huidige registraties voldoen aan de eisen qua positie voor het overgrote deel van het gebruik. De informatiemodellen achter BGT, BAG en WOZ (IMGEO, NEN3610, IMWOZ) zijn heel aardig op elkaar afgestemd en sluiten aan op internationale standaarden, dus dat kan met de kennis van nu eigenlijk niet beter. De bevestigde actualiteit (de zekerheid dat het object er nog net zo is als vermeld staat in de registratie) is echter onder de maat. Wettelijke normen en praktijk wijken van elkaar af. Doordat aan- en verbouwingen bijvoor beeld zonder vergunningen mogen worden uitgevoerd, vallen vele mutaties buiten het directe zicht van de overheid. Het gebruik van de luchtfoto voegt in snelheid en herhaling onvoldoende toe: indien een luchtfoto jaarlijks in het voorjaar wordt opgenomen, kunnen de mutaties worden gesignaleerd die in de voor gaande 12 maanden zijn ontstaan. De opname

Geo-Info | 2019 | | pagina 40