2025 KAe wm 2019-6 I Geo-Info 39 inhoud van de BGT (midden) van augustus 2019 overeenkomt. De werkelijkheid van augustus 2019 is geïllustreerd op de satellietopname rechts. wordt in het voorjaar gerealiseerd, in de zomer uitgeleverd en in de herfst geanalyseerd. In de praktijk is dan een actualiteit van circa 20 maanden te garanderen, maar die past niet bij hetgeen het datatijdperk van de registratie vraagt, noch bij wat burgers en bedrijven verwachten - en die maken er steeds meer gebruik van (ook als men dat zelf niet weet). Het is simpelweg onmogelijk om de gewenste volledigheid en juistheid te behalen indien de actualiteit te weinig aandacht krijgt. De ambachtelijkheid lijkt het actueler maken van de kaartregistratie echter te bemoeilijken. De vraag is dan wat technologie daarin kan bijdragen/veranderen. Technologie voor regie In voorgaande artikelen is geïllustreerd dat door het gebruik van luchtfoto's én satel- lietbeelden samen zo goed als alle relevante mutaties (die van belang zijn voor groot schalige topografie) in beeld kunnen worden gebracht en dat dit nog veel sneller dan nu gebruikelijk (BAG, BGT, WOZ, leidingen, enzovoort) is kan. De automatisering van het beeldanalyseproces is onderweg en voor dit doel komt de succesvolle Al-techniek binnen bereik te liggen. In het volgende artikel wordt 'the state of the art' geïllustreerd. In dit artikel gaan we in op de andere stappen in het proces van bijhouding. Nadat de veranderingen gesignaleerd zijn, wordt vervolgens handmatig een verde ling gemaakt in de mutatiesignalen (in het nu gebruikelijke proces): 'niets mee doen', 'landmeetkundig inwinnen' of 'stereokarteren op de luchtfoto' dan wel een actie in de sfeer van de handhaving en vergunningsverlening of bijvoorbeeld een taxatie. Het signaal is echter ook softwarematig te verrijken door de combinatie van gegevens van fotobeeld en bestaande objectinformatie in de registraties en andere open databronnen: van 'Hier is een gebouw veranderd' naar 'Aan BGT- object 43216 is een vergunningsvrije aanbouw van 25 m2 gebruiksopp. gerealiseerd aan achterzijde woonhuis, met op dakvlak D, 6 zonnepanelen van samen 8m2.' Een mutatie is immers aan een object te koppelen in de BGT, het gebruik van dat object is daarin beschreven en kan via het bestemmings plan worden getoetst. De voorzijde en achterzijde zijn logisch te bepalen aan de hand van de positie van de straat ervoor enzovoort en de oppervlakte is te meten. Uit AHN of door dense matching van de luchtfoto zijn dakvlakken te genereren en is het absolute oppervlak en de expositie van de zonnepanelen te bepalen. Uit deze verrijking zijn eenduidige en specifieke werkinstructies voor BAG, BGT en WOZ af te leiden. Dat zijn voor BAG en BGT: 'stereokarteer nieuwe belijning' en 'wijzig objectvelden X,Y,Z' en 'pas topologie aan' tot 'controleer of wijzi ging doorgevoerd kan worden naar Landelijke Voorziening'. En voor de WOZ ook: 'pas de waardering aan'. Figuur2 - Regie-elementen in de bijhouding. Het genereren van deze verrijkte meldingen is met de beelddata en andere data te automa tiseren. Gezien de vele uitzonderingen in de regelgeving is deze automatisering geen sine cure. Daar staat tegenover dat in de kunstma tige intelligentie het trainen van algoritmen juist gebeurt door het belonen van goede beslis singen en het bestraffen van fouten. 'Eén keer geleerd is voor altijd geautomatiseerd'. Kortom: het is veel werk, maar het is goed te doen. Wanneer de werkinstructie specifiek is gemaakt, is de controle van de ingewonnen belijning en objectinformatie eenvoudig uitvoerbaar. Dit kan namelijk door de instruc tiecriteria als controlecriteria te gebruiken: kloppen objectnummer en classificatie, klopt de grootte ongeveer, enzovoort. Technologie voor de inwinning Het feitelijke inwinnen betreft het meten/ tekenen van punten en lijnen, het vormen van objecten, de invulling van tekstvelden, enzovoort. Ook in dit veld zijn technologische verbeteringen te bereiken met behoud van kwaliteit van de registraties. Het ligt echter niet voor de hand dat de landmeter en de foto- inwinning mutaties mutatiesignaal werkinstructie controle

Geo-Info | 2019 | | pagina 41