'Mapping the Mountains' in Heerlen 40 Geo-Info I 2019-6 grammeter en operators vervangen worden door robots in de komende 5 jaar. Mensen zijn nu nog goedkoper en beter dan een compu ter en de investeringen zijn nog groot. De rol van de geo-professional verandert zeker wel. In alle delen van het werk zal de opmars van de kunstmatige intelligentie voortgaan. Alle soorten beeldmateriaal wor den gebruikt om kaarten te actualiseren en automatisch lijnen en objecten te genereren. Ook van drones en van satellieten. Drones voor lokale actualisatie en satellieten voor de signalering van mutaties en bijvoorbeeld de monitoring van lanbouwpercelen en land schapselementen. Ook crowd sourcing als bron van informatie wordt steeds belangrijker. Open Street Map is nu al moeilijk te verslaan in actualiteit en dat geldt wereldwijd. Voor deze kaart worden veel data afgeleid van automa tische bron, maar ook dragen tienduizenden redacteuren soms handmatig ingewonnen elementen bij. Ookde basisregistraties zijn overigens een bron. Het voorbeeld van OSM toont de rol van de rol van de moderne geo-professional helder. Dat is die van de 'gatekeeper', de hoeder van alle elementen die ingevoerd kunnen worden. Dat past ook weer goed bij het beeld dat de operator OpenStreetMap Nederland Figuur3 - Open Street Map van augustus 2019 met in het rode cirkeltje gebouwen die op dat moment alleen nog maar vergund zijn en nog niet gebouwd (waarschijnlijk afgeleid van de BAG plantopografie), maar wel met een correct stratenplan. controleert wat een computer doet en de computer verbetert waar en wanneer diens werk niet aan de normen voldoet. Daar leert het kunstmatige brein weer van, net zolang tot de computer het even goed of beter doet De rol van de geo-professional als hoeder en regisseur is echter onvervreemdbaar. Rob Beck is directeur van ÉN EO BV. Hij is bereikbaar via rob.beck@neo.nl. We zouden het bijna vergeten, maar het is nog niet zo lang geleden dat als we de weg kwijt waren, we moesten hannesen met van die grote uitvouwbare landkaarten. De hedendaagse navigatietechniek dankt veel aan de vroege pioniers en kartogra- fen. Een manier om de woestheid van het landschap te temmen is om haar in kaart te brengen. De eerste bergbeklimmers waren dan ook anonieme militaire landmeters, die door weer en wind naar schier onbeklimbare toppen zwoegden, zware meetapparatuur met zich meezeulend om het land nauwkeurig in kaart te kunnen brengen. Mapping the Mountains volgt de ontwikke ling van de bergkartografie vanaf de i7e eeuw. Van de Carte générale de la France van Cassini, naar de Gouden Eeuw van het Alpinisme met de allereerste, gedetailleerde kaart van Zwitser land van Dufour; tot de Great Trigonometrical Survey of India van Sir George Everest. Ook onze regio komt aan bod met de Peutinger- kaart, een kopie van een Romeinse reiskaart waarop is Heerlen terug te vinden, de kaarten van Tranchot, Napoleons' kaartenmaker die in Aken was gestationeerd en de hedendaagse kartografische inzichten van IBA Parkstad. De expositie is tot en met 31 januari 2020 te zien in De Vondst, Raadhuisplein 20 te Heerlen. Bron: www.devondst.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 42