Geluid op de kaart RIVM ontwikkelt een centrale voorziening voor geluidsgegevens Het is in de context van de Omgevingswet belangrijk dat informatie over de leefomgeving laagdrempelig beschikbaar is. Dat vermindert de kosten van onderzoek en verkort de proceduretijd. Een belangrijk thema in de leefomgeving is geluid. Om te bepalen of een initiatief past in de omgeving zijn gegevens nodig over geluidsbronnen. Het is daarom belangrijk om geluid en de bijbehorende gegevens expliciet op de kaart te zetten. RIVM ontwikkelt een Centrale Voorziening Geluidsgegevens die geluidsgegevens voor iedereen op één plaats, laagdrempelig en uniform beschikbaar stelt. 8 Geo-lnfo 2020-1 Door Danny G reef horst Er wordt ai lange tijd gewerkt aan de herziening van de geluidswet- eti regelgeving onder de naam SWUNG: SamenWerken aan de Uitvoering van Nieuw Geluidsbeleid. Dit beleid wordt: verder geïmplementeerd in het Aanvullings- spoor geluid ondérde Omgevingswet. Hiervoor is een Aanvuliingswet geluid, een Aanvul- lingsbesluit geluid en een Aanvullingsregeling geluid. Het doel van deze wet- en regelgeving is om meer nadruk te leggen op het beperken van hetgeluid aan de kantvan de geluidsbron. Denk daarbij met name aan wegen, spoorwe gen en industrieterreinen. Er moet in de nieuwe regelgeving ook rekening worden gehouden met andere geluidsbronnen zoals vliegvelden, windturbinesen militaire schlettezreinee. Hfit geluid van al dit soort geluidsbronnen moet bij elkaar óp worden geteld (dit heet ook wel 'cumuleren') om te bepalen of een woning (of ander geluidsgevoeiig object) niet teveel wordt belast. Figuur 1 laat zien hoe je te maken kunt hebben metVerschiliende geluidsbronnen:op één locatie door een visua lisatie van de geluidsproductie van rijkswegen, hoofdspoor en luchthaven rondom Schiphol. In de nietrWe regelgevingzullen andere kaart lagen geboden worden die er anders ujtzren. Het nieuwe geluidsbeleid zorgt er ook voordat er meer grip komt op geluidsbronnen die wor den beheerd door decentrale overheden. Naast rijkswegen en spoorinfrastructuur moeten ook provinciale wegen en industrieterreinen wor den beheerd met zogenaamde geluidspröduc- tleplafónds (GPP's). Deze plafonds zijn normen die worden bewaakt en waarop periodiek moet worden beoordeeld of grenzen niet worden overschreden (zie ook figuur 2), Figuur 2- Geluidsproductieplafonds bij wegen. Bij dreigende overschrijding moeten maatre gelen getroffen worden. Denk bijvoorbeeld aanhet plaatsen varjgeluidssebermen, het vervangen van het wegdek door een ander' tepe of het: verlagen van de maximumsnel heid. Voor gemeentewegen, waterschapswe gen en lokaal spoor zal een basisgeluidsemis sie gaan gelden, die eenvoudiger is. Centrale Voorziening Geluidsgegevens RIVM ontwikkelt in opdracht van het ministerie van I en W een Centrale Voorziening Geluidsge gevens om de nieuwe regelgeving te onder steunen: Het geeftéen invulling aan wat in het Aanvullingsbesluit het 'geluidsregister' wordt genoemd. Devoorziening is een voortzetting en uitbreiding van de geluidsfégisjets die al bestaan voor rijkswegen en hoofdspoor. In de voorziening moeten gegevens worden vast gelegd over de geluidsproductieplafonds, de basisgeluidsemissies, de brongegevens op basis waarvan deze zijn berekend, geluidsaandachts gebieden en de monitoringswaarden. Hier door zijn geluidsgegevens vooriedereen op één plaats, uniform en laagdrempelig beschikbaar. Figuur 1 - Geluid van rijkswegen, hoofdspoor en vliegtuigen rondom Schiphol. Scherrndump van Dat zorgt: Voor transparantie over hoe waarden bestaande kaartlagen uitde Atlas Leefomgeving conform bestaande regelgeving (Geluidskaarten rijks- tot stand zijn gekomen. Daarnaast moeten de wegen 2016, hoofdspoornet 2016 en Schiphol2016 conform Regeling Omgevingslawaai). brongegevens bij een geluidsproductieplafond

Geo-Info | 2020 | | pagina 10