Robuuste basisregistraties Interview Geobuzz is bij uitstek een evenement om vakgenoten te ontmoeten en te spreken. De ideale locatie dus voor een dubbelinterview met twee richtinggevende spelers in het geo-domein die werkzaam zijn op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat zijn Hans Tiji (directeur Geo en Bijzondere Projecten tot 1 januari 2020) en Noud Hooyman (hoofd cluster Beleid Geo-informatie). Astrid Elemans en Sytske Postma, van de redactie van Geo-lnfo, spraken met hen over basisregistraties en de ethische code voor datagebruik. 14 Geo-lnfo Astrid Elemans en Sytske Postma Noud, jij bent een 'oude rot' in het geo- informatievak. Wat zie jij als belang rijke verdienste uit het geo-verleden dat van groot belang is geweest voor BV Nederland? En wat boeit jou nog steeds aan het vak? Noud: "Het grootste belang is toch wel dat we de basisregistraties hebben neergezet. Samen met alle overheden en met bedrijven hebbgh we mooie spullen gerealiseerd. Het mooiste voorbeeld daarvan is voor mij de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG). De BAG wordt rhèer gébruikt in het bedrijfsleven dan bij de overheid, Dat betekent enerzijds dat we, wat betreft gebruik, een beetje strenger naar onszelf moeten worden, maar is anderzijds een groot compliment. Wat me nog steeds boeit in het vak is df vol- gende stap: een op basisregistraties gestoelde 3D-weergave van Nederland. Nu zijn er al wel bedrijven die iets dergelijks aanbieden, maar ik denkdat het nog een tandje beter kan als we de basisregistraties hier directer bij betrekken. Wé krijgen dan een digital twin van dé: fysieke leefomgeving in heel Nederland." Hans, jij komt uit het RO-vak. Wat heb jij met geo-informatie En wat zie jij als opgave of kans voor de 'geo' in Nederland? Hans: "Het is wat mij betreft een heel interes sant onderwerp. Ik heb zelfs eerder met geo te maken gehad dan mét RO. Ik bén namelijk lid geweestyaneén stuurgroep in de gemeente Amsterdam die ervoor moest zorgen dat de BAG ingevoerd werd. Het is een fascinérênd onderwerp en een fascinerende wereld. Ik houd namelijk van nerds, mensen die verstand hebben van hun vak. Geo in Nederland is een gesloten wereldje. Het is niet goed zichtbaar wat men allemaal te bieden heeft. Soms is het zo góed dat lief gen vanzelfsprekendheid is geworden. Neem bij voorbeeld de basisregistraties: dat is normaal geworden voor ons economisch verkeer, het is goed in orde en hef geeft rechtszekerheid. Vergelijk het met rioleringfbijvoorbeeld, Je staat er niet bij stil, maar als het er niet is De manier van samenwerken tussen de overheid, hét, bedrijfsleven en de: kennisin stellingen is.ook heel mooi in de geo-sector (gouden driehoek). Ook in internationaal per spectief doen we het heel goed. We weten elkaar goed te vinden, de belangen verschil- Noud Hooyman (links) en Hans Tij! op Geobuzz 2019. len niet zo erg. Ik kom dat öok anders ftggn maar in de geo-wereld gaat de samenwer king vrij natuurlijk. Er wordt open gecom municeerd)" Hoe kunnen we de zichtbaarheid verbeteren? Hans: "Misschien is zichtbaarheid wel hét- probleem van deóverheid. Neem bijvoor beeld PDOK. Dat is ja ren geleden door een aantal partijen opgezet met een idee van een bepaald gebruik. Het gebruik is echter gigantisch toegenomen: inmiddelsiZIjn dat 15 mi Ijard hits per jaar:; Het is onmogelijk öm hier, wat betreft de financiering, bij de betrokken ministeries op terug te komen. Men wégt niet goed wit PDOK is en wit .het economisch belang ervan is. En structurele financiering Is wel nodig. Het vraagt namelijk wel wat om in de wereld van locatiedata de ontwikkelingen bij te houden. Ik stel, bij wijze van spreken weieens voor om de stekker er voor een paar dagen uit te trekken. Er wordt meteen geen woning meer in Nederland verkocht!" 2020-1

Geo-Info | 2020 | | pagina 16