Interview McBurgers 16 Geo-lnfo 2020-1 I MrBurgerl I 191 Figuur 2- Illustratie uit het Locatiepact waarin beïnvloeding van menselijk gedrag door data-analyse wordt geïllustreerd (bron: Geonovum). sie. Hoe willen we de data delen en van wie B de data, welke spelregels horen erbij en wat is de moraliteit? Deze vraagstukken staan nog in de kinderschoenen, maar het betreftwel dediscussie van de komende tijd, We kohaen langzamerhand achter de voordeuren van mensen, dus erg dichtbij. Het 3D-model kan deze discussie onder steunen. Via eenvöudigeen.bêgr'ypëlijke toegang kunnen burgers hiermee regie gaan voeren over de data in hun eigen fysieke leefomgeving." Noud: "Daarbij helpt: het dat (locatiejdata over de fysieke leefomgeving minder privacygevoelig zijn," Wat zijn de belangrijkste partners voor de Doorontwikkeling in Samenhang? Nóud: "Dat zijn in ieder geval de bron houders, met als grootste partij de gemeenten, maar natuurlijk ook provincies, andere departemen ten, ProRail, waterschappen, RWS, Kadaster; enzovoort Voorde basisregistratiesgeldt echt: we moeten het samen doen! Tot nu toe was dit het domein van de overheid, Echter, bij de BRO, de meest recente basisregistratie, is er ook een belangrijke rol weggelegd voor het bedrijfs leven. Veel vafl de data uit bodem- en grond onderzoeken djgde BRO opneemt, worden namelijk door het bedrijfsleven gegenereerd. Daarzit dus ook veel kennis. Daarbij zijn er ook al standaarden voor bodemonderzoek fhet het werkveld ontwikkeld [2]. Dat kan betekenen dat er bij de keuze voor het opnemen van bijvoorbeeld data over bodemkwaliteit, sprake kan zijn van standaarden die niét per se vanuit de overheid komen, maar die aansluiten bij wat al gebruikelijk is in het maatschappelijk verkeer," Hoe onderhouden jullie contact met deze partners en is de samenwerking goed genoeg om de ambities waar te maken? Hans: "De structuur en governance is-Op orde. We hebben voldoende georganiseerd om afspraken te maken over wat we met elkaar hebbenbedacht: En dan zou dit ook uitvoer baar moeten zijn." Noud: "Het is en blijft wf Ivan belang dat iedereen over zijn muren heen kijkt en - waar nodig - over eigen belangen heen staptals dit: het collectieve doel dient. De dóórontwikkeling is een spel van de lange adem. Het heeft per basisregistratie ongeveer 10 jaar geduurd,een dergelijk omvangrijk doorontwikkelingstraject heeftde tijd en inspanningen van alle partners nodjg. Basisregistraties moeten in de eerste plaats een stabiele basis van gegevens bieden (rechtszekerheid) met mogelijkheden voor een dynamische datalaag. De overheid heeftanders dan het bedrijfsleven de mogelijkheid om de tijd te nemen voor deze in menig opzicht gecompli ceerde doorontwikkelingen of innovaties." Wat is eind 2020 het meest concrete succes van het programma DiS? Noud: "Op korte termijn lanceerthet Kadaster een 3D-model van Nederland. Een eerste suc cesje op de weg naar 3D, Daarnaast komen er nieuwe POC's (proofs of concept, red.) voor de BRO, Dit zorgt ervoor dat we de mogelijkheden van de BRO zichtbaar maken en voor bestuur ders verbeelden. Perl januari 2020 gaan we bij de B:RO aan de slag met de tweede tranche, en zo vult zich opnieuw een basisregistratie." Hans: 'in de Ruimtelijke Ordening (RO) zijn we altijd gericht geweest op groef Wat komt waar. Nu is er meer aandacht voor de effecten van groei. Ook daar kan de BRO zijn nut bewijzen, het is een nièuWêlement in de afwegingen in het ruimtelijke domein waardoor uitkómsten veranderen, Als voorbeeld een discussie over eengemeentelijkbélang, namelijk woning bouw die tegen een provinciaal natuurbelang indruiste. Wat de BRO kon toevoegen in de discussie was het feit dat de ondergrond op die locatie helemaal niet geschikt was voor woningbouw." Hans, jij hebt aangegeven dat je graag over het Locatiepact met de ethische code zou willen spreken. Ethiek is een beetje een vreemde eend in de 'geo-bijt'. Dat hebben wij als redactie ook gemerkt bij het opstellen van het themanummer 'Privacy' in 2019. Wat kan jij onze lezers op dit punt mee geven? Waarom is het opstellen van de ethische code zo relevant? Hans: "Ten eerste raden we de lezers aan de documentaire 'The Great Hack te bekijken' (documentaire van Netflix uit 2019 over het schandaal rond het bedrijfCambridge Analytica, red.). Deze iaat goed Jen hoe data van mensen verzameld worden om psycholo gische profielen mee te maken en het gedrag van mensen, ook op internet, te beïnvloeden. Uiteindelijk.resulteert dit in de vraag: als dit de ontwikkelingen zijn, hebben we dan nog echt democratische verkiezingen? Het is goed hier over na te denken. De ethische code probeert de spelregels voor datagebruikafte stemmen. Het initiatief voor een ethische code ligt bij Geonovum. We gaan in gesprek met het bedrijfsleven, de overheid en wetenschap over wat vetantwoord datagebruik is. We proberen voorzichtig eerste antwoorden te zoeken. We hebben eerder in dit gesprek gezegd dat privacy bij geodata minder speelt, en datiszo. Maar de koppeling naar mensen is metenjge inspanning toch wel regelmatig te maken. Wij hebben de morele plicht om er in ieder geval goed.over na te denken. En dan is de vervolgvraag: kunnen we er ons ook aan houden? En voor Europa: wat willen we Zijn ten opzichte van Amerika en aan de andere kant China? Oftewel, genoeg stof fot nadenken!" Referenties [1] www.geobasisregistraties.nl/basisregistraties/documenten/ beleidsnota/20i9/ii/29/beleidsvisie-samenhangende- objectenregistratie [2] www.sikb.nl Meer informatie www.geobasisregistraties.nl/basisregistraties/doorontwikkeling- in-samenhang

Geo-Info | 2020 | | pagina 18