Mutatiesignalering in hand Nieuwe methoden voor monitoring en sensoring staan volop in de belangstelling met als doel effectiever te handhaven en te inspecteren. In voorgaande artikelen ging het over efficiëntere geodata-bijhouding en de regie over het werkproces. Het signaleren van mutaties op beeldmateriaal en het faciliteren van het werk van handhavers en inspecteurs is echter een minstens zo belangrijke toepassing. enz. /flTfc-rV 46 Geo-lnfo 2020-1 Door Rob Beek De onderstaande som geeft het technische klimaatweer waarin toepassingen van het gebruik van beeldmateriaal en Al zich in de nieuwe decade zullen ontWikketeh: Er komt steeds meer beeldmateriaal, Er komen nog steeds betere en krachtigere processoren. De Wet van IVloore isnietdood. Al is nu al een uiterst krachtig hulpmiddel. Nieuw gereedschap voor handhaving e.P inspectie. Anders gezegd: er komen steeds meerstraat- en andere foto's, dronebeelden, vliegtuig- en satelliet opnamen met allerlei sensoren en de beschik baarheid daarvan groeit door. Bovendien is het- materiaal snel na opname beschikbaar. Grafische kaarten worden krachtiger en de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie is nu al eenuiterst krachtig hulpmiddel om informatie uit:beelden met andere informatie te integreren tot specifieke instructies. De Al bevindt zich in een nieuwe lente, In dit artikel uitgelegd hoe dit gereedschap dan werkt voor handhavingen inspectie,: hoe het er in grote lijnen uitziet en waarorn mutatfgsigna- lering een vast onderdeel van dit gereedschap is. Magreerst gaan we in op de vraag of het alle maal wei mag of mogelijk zou móeten worden. Orwelliaanse Big Brother Intensiever handhaven, is dat van deze tijd? fir blijft steeds minder verborgen voor de beeldregistra ties die In dit land worden gedaan, De 'Orwel liaanse Big Brother' maakte ook daadwerkelijk gebruik van alle opnamen. Een overheid die dat ook wil doen, doet dat vooral uit overwegingen die met angst te maken hebben: angst om de eigen verantwoordelijkheid niet serieus genoeg te nemen, angst voor uitwassen, enzovoort, Naar mijn mening - en die van de gemiddelde burger in dit land - past dergelijke angstniet jpf niet langer) in de bestuurscultuur die we willen. Dan moeten we het ook aan onze ambtenaren toevertrouwen orp verantwoordelijk met nieuwe technieken en data om te gaan, Dus wel met de deskundigheid gebruik maken van de mogelijkhe den om té monitoren en geïnformeerd tezijn over ontwikkelingen in het gebruik van de publieke ruimte bijvoorbeeld, maar terughoudend in de beleidsontwikkeling rond controle en inspectie. Wat kan een inspecteur of een handhaver met een mutatiesignaal? Uit opvolgende luchtfoto's of s atel liet beelden is bijvoorbeeld het muta- tiesignaal 'gewijzigd gebouw' te-genereren. Deze melding is relevantvoor een bouwinspec- teur indien sprake is: van een aanbouw waar voor meldingsplicht geldt of een vergunning noodzakelijk is. De bouwinspecteur wil echter niet alle meldingen van gewijzigde gebouwen krijgen, want dan heeft-ie er een baan bij om uit te zoeken welke meldingen 'relevant' zijn. Wil het voor de inspecteur praktisch nut te hebben, dient het mutatiesignaal verrijkt te worden met informatie omtrent de grootte van deaanbouw, het bestaan van een bouwvergunning, mogelijk het gebruik van hét gebouw, enzovoort. De sig- nateerder dient het vak van de inspecteur goed te kennen. De problematiek is sterk vergelijkbaar met hetgeen in de Omgevingswet tot:stand moet wórden gebracht: in regels dient gevangen te worden wat op een bepaalde locatie/object wel of niet toegestaan is. De workflow van signa lering tot verwerking van de verwerkte Informa tie ziét er dan uftzoals in figuur i. Dit is ook het proces waarop de geo-informatiebeheerder de handhaver/inspecteur van dezelfde organisatie bedient met een signalering/werkinstructie. Omge vi ngsvergu nni ngen, Leidinginspectie Subsidiecontrole Natuurbeschermingswet, Handhaving, Inspectie Mutatie signalen uit beelden, mensen, ent. Call to Action voor de inspecteur Controle inspectie resultaat Verwerking inspectie resultaat Regie door informatie beheerder Figuur 1 - Mutatiesignalen en informatieverwerking voor handhaving/inspectie. De call to action pre ciseert de werkinstructie.

Geo-Info | 2020 | | pagina 48