having en inspectie 2020-1 Geo-lnfo 47 Attribuut Omschrijving Attribuut Omschrijving Identificatie ID Identificatie ID Positie/vorm - Georeferenlie van mutatie (punt, lijn, vlak, x,y.z) - Grootte/vorm Mutatiestgnaal - ID Mutatiosignaal Aanvullende Intormatie Objectkiasse Omgevingswet. Subsidlecontrole. Natuurbeschermingswet, enz. - Referentie naar andere bronbestanden en ID's (winkel, eigenaar, bouwjaar, boomsoort, enz,) Fysieke verandering - Nieuw, gewijzigd, vervallen, in uitvoering - NEO-objeclklasse (fysiek objectmcdel gebaseerd op CityGML IMGEO, NEN3610) bronobjecten Dateringen - Tijdstip en datum inwinnmg brondata - Datum van inwinning voorgaande object in doelregistratie - Creatiedatum mutaftesignaal Aanvullende informatie - Wijze van signalering (OBSG. analist X) - Kwaliteitsparameters bron- en doeldata - Links naar NEO-object beschrijving - Kwaliteitsparameters bnondata - links naar handboeken doalobjeet - Kwaliteitsafspraken doeldata zekerheid, volledigheid, snelheid) Dateringen - Tijdstip en datum inwinning brondata - Datum van inwinning voorgaande object in doelregistratie Aanvullende Informatie Te verrichten actie - Bijvoorbeeld: inspecteer achterzijde woonhuis ivm aanbouw van 1- 12Qm/ geen vergunning bekend Figuur2 - Voorbeeld van een mutatiesignaal en van een call toaction. Call to action In de handhaving gaat het er natuurlijk om de professional te voorzien van ëërTCall to action' (CTA) die eenduidig en specifiek is. De bron van daCTA kan een nieuw beeld zijn, maar ook eeapublieksmelding, een gsm-signaal, of een 'Verbeterde kaart'-mëlding. In alle gevallen dient het mutatiesignaal verrijkt te worden, want die duidt slechts de fysieke verandering. De beteke nis van die verandering voor de inspecteur/ handhaver vindt plaats via hetobject (gebouw, wegdeê], boom, auto, enzovoort). De regelgeving bepaalt wat gecontroleerd moet worden aan het object (schonen van de oevers van een waterloop, kappen van een boom, enzovoort). Zo is voor een bepaald objecttype in een bepaalde omgeving door de handhaver/inspecteur te definiëren wat voor meldingen hij/zij zou willen ontvangen. Een CTA is een vervolg op het mutatiesignaal en veel complexer. Ér is meer geformaliseerde kennis nodig van de handhavingspraktijkom tot zinvolle CTA's te komen. Deze formalisering sluit: nauw aan bij de ontwikkelingen die noodzakelijk zin om de Omgevingswet 'GlS-régdy' te fhaken. Deze klus blijkt voor iedere vorm van handhaving en inspectie ingewikkeld te zijn, maar uiteindelijk goedteklaren. makenen om de urgentie van;de CTA te kunnen duiden. Waarom alleen maar beeldmateriaal gebruikënalser zoveel meer geformaliseerde kennis bestgaEvgh gebouwen (WOZ, brandgevaar, vergunningen), watergangen (scjaeuwplicht) grondopslaglocaties, bomen (beschermde status, eigenaar, soort), herhaalde cannabisteelt, enzovoort? Ook is het logisch om het proces om te draaien en mutatiemeldingen uit een open bron te gebruiken en te valideren en tespecifrceren met njeuw beeldmateriaal. In het algemeen is'dat ook noodzakelijk, want meldingen uit een andere bron zijn doorgaans onvoldoende nauwkeurig gekop peld aan een object, Statistiek en Al in beeldanalyse De uitkomst van een analyse door machine teaming-algoritmen is altijd een betekende kans, in ons geval is dat de kans op: Verande ring van een bepaald object. Een menselijke beeldanalistgaat overigens op dezelfde wei nig absolute wijze om met zijn waarnemingen. Dat eemdetectie in de Al met een bepaalde zekerheid wordt gedaan, geeft de gebruiker de mogelijkheid om te selecteren: hij kan kiezen of hij uitsluitend heel Zekere uitkomsten wil gebruiken of ook geïnteresseerd is in een onzekere detectie. Als de call to-action minder urgentis (ofde werkvoorraad erg groot), dan js de gebruiker waarschijnlijk sfechts in de meest zekere CTA's geïnteresseerd. Bij de op een beeld gesignaleerde sanering van grote: asbestdaken zal een inspecteur ook in minder zekere meldingen geïnteresseerd zijn- In de praktijk is er een trade-off'tussen vol ledigheid en juistheid van detectie: een zeer hoge volledigheid wordthlechts bereikt indien er ook een relatief groot aantal valse meldin gen meekomt (foute positieven). Nu er meer dere opnamen per jaar worden gemaakt door satellieten, vliegtuigen, drones, enzovoort is het in veel gevallen mogelijk de detectie pas aan de gebruikerte melden indien voor hem/ haar voldoende zekerheid/is opgebouwd in de detectie en tóch melding te doen met een afdoende actualiteit. In figuur 4 wordt geïllustreerd hoe algoritmen omgaan met het verkrijgen van zekerheid omtrent een mutatie. Op een eerste beeld wordt een mutatie gesignaleerd, maar de zekerheid waarmee dat gebeurd is opvo doendeom aan degebruiker te melden. Pas na een derde opname is de zekerheid dat Een mutatiesignaal is gekoppeld aan een fysiek object zoals een gebouw of een perceel/Een CTA is echter gekoppeld aan een administrëerbaaf object, Dat object is uiteindelijk weer gekoppeld aan één of meer fysiekeobjecten. Deze fysieke objecten komen altijd voorin andere registraties of er is meer Informatie over bekend via a ndere bronnen en open data (een gebouw komt voor in de BAG, in de WOZ, in vergunningenregistraties, in adresbestandenyenzovoort). Die informatie kan Figuur 3 - Asbestdaksanering encall to action voor de inspecteur van de Omgevingsdienst. De urgentie helpen om de CTA specifiéken betrouwbaar te is te bepalen uit actualiteit, grootte en zekerheid van dedetectie. datum la zakarhald Opparvtak 12/20IS1 aibeit mi BuikH«g 14 Kapellaan 23 46e 14-11-2019 15-8-2019 23-9-2019

Geo-Info | 2020 | | pagina 49