plokart wandkaartenproject Maak kennis met het nieuwe geografische middelpunt van de Europese Unie na de Brexit 2020-2 Geo-lnfo 13 bewaard gebleven omdat ze - al of niet in delen - in atlassen werdén ingebonden. Twee bloeiperiodes Om het in het buitenland geconserveerde materiaal en de afbeeldingen te krijgen, vergt góede contacten en een grote administratieve vasthoudendheid dan wel reisbereidheid. Op het ogenblik staat er een 'expeditie' naar een Portu gees kasteel op-stapel, waar een aantal zeldzame Nederlandse wandkaarten is opgeslagen. Uit het onderzoek blijkt tot nu toe dat er in de wandkaartenproductie twee bloeiperiodes te onderscheiden zijn: de periode van 1590-1610 (met Willem Blaeu en Jodocus Hondius als belangrijkste kartograten) en die van 1660- 170Q, van het uitgevershuis van Frederik de Wit. Tussen die twee periodes zijn er al opvallende verschillen: wandkaarten van na 1660 ogen zakelijker, hébben minder versierin gen. Terwijl die uit de vroegere periode nog getuigen van de verwondering over de door de ontdekkingsreizen nieuw verworven kennis: van de aarde; verbonden aan allerlei bijbelse of antieke voorstellingen. Geplakte sierranden Paula van Gestel ging tenslotte ook nog in op de productiewijze, het graveren van en het drukken vanaf de koperplaten, de montage, al dan nietop linnen. En de Sierranden die er- op bestelling - omheen geplakt konden wordemAlleen de wijze van vervoer, naar de klanten op Duitse boeken markten of in Zuid-Europa, is nog nietduidelijk. DeUansoniusiezing vormt de jaarlijksetoogdag waarmee het Explokart-team zich aan de buiten wereld presenteert, vanuit het Allard Pierson, de nieuwe naam van de Bijzondere collecties van de Universiteit van Amsterdam. De middag werd dan ook geopend door dr. IVlarike van Roon, hoofdconservator van het Allard Pierson, dagvoorzitter was kaartenconser- vator.Reinder Storm,Studenten, van prof. Van- nieuwenhuyze, hoogleraar historische kartogra- fie, lieten zien hoe ze informatie over objecten uit de kaart van Amsterdam van Cornelis Anthonisz uit 1544 in een historisch GIS onderbrachten, ten behoeve van de digitale analyse. Ferjan Qrrneling, redacteur f.j.orrrieling@uu,nl Vrijdag [31 januari, red.] om middernacht is het geografische middelpunt van de Euro pese Unie verschoven. Dat heeft alles te maken met de brexit of het formele vertrek van het Verenigd Koninkrijk. Het nieuwe'hart' van de Europese Unie komt dan in Gadheim te liggen, een gemeente in Beieren (Duitsland). 9 graden, 54 minuten en 7 seconden ooster lengte en 49 graden, 50 minuten en 35 noorder breedte, ofwel een godvergeten veld in Gad heim in Beieren: dat zal vanaf vrijdag 31 januari middernacht het geografische middelpunt van de Europese Unie zijn, zo heeft het Institut Géo- -graphiquë National (IGN) in Frankrijk berekend. Evolutie Flet IGN berekent het geografische middelpunt van de Europese Unie sinds de jaren 80. Door de jaren heen is het verschillende keren opgeschoven omdat af en toe nieuwe landen lid werden. Omdat het vaak om landen in het oosten van het conti nent ging/is het vooral in die richting geëvolueerd. Markering Wanneer een nieuwe gemeente of plek zich het geografische middelpunt van de Europese Unie mag noemen, wordt dat vaak gemarkeerd met vlaggen, een gedenkplaat of een monument. Ook in Gadheim hebben ze intussen alles in gereedheid gebracht, al noemt de burgemees ter het een viering in mineur. Het is immers de eerste keer dat het zwaartepunt verschuift omdat een land de Europese Unië verlaat. Dit is een ingekorte versie van het nieuwsbe richt van VET NWS van 29 januari. Meer lezen kan op www.vrtnws.be. Het volledige persbericht vindt u hier: www;vrt.be/vrtnws/nl/202o/Qi/29/middelpunt- europësë-unie-gadheim-westèrngrund/ Nico Cardone, Alexander Verstraete

Geo-Info | 2020 | | pagina 15