Wijs met Locatie verkent de po artificial intelligence met oog v Locatiedata zijn super- interessant om gedrag in beeld te brengen Begin 2019 maakte een groep van dertig Nederlanders werkzaam bij de overheid, in het bedrijfsleven en in de wetenschap, een studiereis naar Silicon Valley. Zij bezochten een keur aan high tech bedrijven, vonden inspiratie maar constateerden ook een aantal dilemma's. Geo-lnfo Door Yvonne Verdonk Direct na hun studiereis naar Silicon Valley sloeg de delegatie de handen ineen om aan de opgedane indrukken een vervolg te geven. Die werden neet gelegd fi een gezamenlijk 'Locatiepact' jij. Weer een halfjaar later, in het najaar van 2019, zag 'Wijs met Locatie' het licht. In dit open platform zetten bedrijfsleven, overheid en kennisinstellingen de inspiratie vanuit de studiereis om naar concrete, praktische toepassingen voor Nederland, Geloof in technologie "In het Locatiepact is een gezamenlijke visie neergelegd", vertelt Paul Padding die vanuit Geonovum de 'Wijs met LocatieLactiviteiten coördineert. "In het 'Locatiepact' staat: 'wij maken ons hard voorde inzet van nieuwe technolo gische oplossingen'. Locatietechnologie helpt om maatschappelijke uitdagingen aan te pakken. Denk bijvoorbeeld aan de energietransitie, kli maatadaptatie, duurzame voedselvoorziening en mobiliteit en de woonopgave", vertelt Padding. "Uiteindelijk staan dit soort vraagstukken niet opzichzelf. Vroeg of laat raken ze elkaar. Al was het maar omdat dit alles ookfysiekom ruimte vraagt en die is in ons land nu eenmaal schaars. Alleen al het integrale beeld dat je met behulp van locatietechnologie kunt schetsen is bij dit soort vraagstukken waardevol," Ten dienste van de samenleving "Tegelijkertijd zie je dat locatiedata superihte- ressautzijn om gedrag in beeld te brengen. Of je nu een reis plant, een pizza laat bezorgen, je stappen telt, een parkeerapp gebruikt of simpelwegje mobiele telefoon aan hebt staan; steeds wordt je locatie gelogd. Al die locatiege gevens zijn zeer in trek bij marketeers die je op jouw locatie gerichte aanbiedingen willen doen. Diezelfde gegevens kunnen ook waardevol zijn voor een afdeling verkeer van een gemeente, de afdeling stadspromotie en voor de calami teitenbestrijding. Dan dient zfch wel de vraag aan ofhet acceptabel is om deze gegevens als Overheid in te kopen. En dat is niet alleen een dilemma aan de kant van de overheid. Ook bedrijven vragen zich af in hoeverre leveringen van dit soort gegevens aan overheidsorgani saties verantwoord of vanuit bedrijfsbelang wenselijk zijn. In het'Locatiepact' worden deze dilemmafs ook onderkend. Niefvoor niets is-de zin die volgt op de positieve stellingname ten opzichte van technologie: 'Daarbij verliezen we respectvoor' het individu en onze gedeelde publieke waarden niet uit het oog.' Een van de werkplaatsen onder 'Wijs met Locatie' brengt nu concreet in beeld waar je op moet letten bij het inwinnen en delen van ge.odata." Figuur 1 - Digital Twin. (Bron: Geonovum) Figuur 2- Ethiek. (Bron: Geonovum) 2020-2

Geo-Info | 2020 | | pagina 18