tentie van digital twins en oor ethiek GeoSamen Op de hoogte blijven? 2020-2 Geo-lnfo 17 LOMtiepact Figuur3 - Locatiepact. (Bron: Geonovum) Digital twins "Watje nu ziet gebeuren," vervolgt Padding "is dat de geosector de visuele kracht van locatie data in toenemende mategaateombineren met rekenmodellen. Zij bouwen virtuele kopieën van de werkêlijkherddigita11vvinsZo'n digital twin is veel meer dan een veredelde maguette of een 3D-weteld zoals je vast wel kent uitdegaming- industrie. Voor een gamewereld zijn mooie beelden van belang, de grafische kwaliteit van een gevel-of straatbeeld: de 'surface'. In een digital twin staan juist de data centraal. Het is een modelmatige wereld waarmee je kunt reke nen. Dat biedt mogelijkheden voor het testen van scenario's. Wat gebeurt er bijvoorbeeld met de funderingen als je hetgrondwaterpeil in een Figuur4- Al. (Bron: Geonovum) bepaald gebied verhoogt of verlaagt? Bij hoe veel regenval ontstaat er wateroverlast? Irt de Werkplaats Digital Twin brengen we nu experts samen die al werken met dit soort modellen. Een van de vragen die we stellen is, of we ook een nationale digital twin kunnen maken waarin we allerlei thema's kunnen combineren." Scenario's "Om in digital twin scenario's te kunnen visualiseren, zijn meer of minder complexe rekenmodellen nodig. De uitgangspunten die onder dit soort rekenmodellen liggen, kun je met behulp van sensormetingen toetsen aan de werkelijkheid. Die gegevens kunje dan weer gebruiken om de modellen te verbeteren en zelfs om nieuwe modellen te ontwikkelen. Daarbij maakje gebruik van de rekenkrachten patroonherkenning van computers: artificial intelligence. Dat zeg ik nu in een paar zinnen", merkt Padding op, "maar dit is in de praktijk nog razend ingewikkeld. In de geosector zie je dat artificial intelligence nu vooral veel wordt toegepast voor automatische beeld herkenning. Op satellietbeelden kunnen we bijvoorbeeld automatisch bomen identificeren. En aan de hand van digitale foto's kun je automatisch lantarenpalen en verkeersborden detecteren en intekenen. Wij zijn nieuwsgierig water nu al echt kun met artificial intelligence en locatiedata en waar de potentie in de nabije toekomst ligt. Ook daar hebben we dus een werkplaats voor in het leven geroepen." I 'Wijs met Locatie' geeft een nieuwsbrief uit met updates van de werkplaatsen. Ook via Geo-info zullen de werkplaatsen hun bevin dingen delen. 'Wijs met Locatie' is een nieuw open platform onder de vlag van GeoSamen. In werkplaatsen delen bedrijven, overheid en kennisinstellingen kennis en ervaring over hoe technologische ontwikkelingen in de geosector maatschappelijke vraagstuk ken helpen oplossen. In totaal zijn er nu drie werkplaatsen actief. Een werkplaats kijkt naar de inzet van artificial intelligence in de geosector. De tweede werkplaats verkent ethische codes om maatschappe lijke waarden te borgen bij het verwerken van locatiedata. En de derde kijkt naar de mogelijkheden om een nationale digital twin te realiseren. 'Wijs met locatie' faciliteert de ontmoetingen en borgt de resultaten. De deelnemers aan de werkplaatsen brengen inhoud mee en werken samen aan oplossingen voor gedeelde vraagstukken. Zie ook: www.geosamen.nl/wijsmetlocatie wijs met locatie Wijs met Locatie "In het Platform 'Wijs met Locatie' komen alle lijnen van de verschillende werkplaatsen bij elkaar," besluit Padding. "Daar brengen we alle kennis en kunde samen én verder. Dat doen we door brede informatiebijeenkomsten te orga niseren, waarbij iedereen van harte welkom is. Daarnaast werken we aan oplossingen voor issues Waar zowel de overheid als het bedrijfsle ven als kennisinstellingen tegenaan lopen." Referentie [1] www,geosamen,nl/locatiepact/ Yvorine Verdonk is als commu nicatieadviseur werkzaam bij Geonovum. Zij is bereikbaar via y.verdonk@geonovum.nl

Geo-Info | 2020 | | pagina 19