Oostingen van middeleeuwse m m£i Historiografie Al vroegmiddeleeuwse kerken kennen'oostingen', of oriëntaties, het gericht-zijn op het oosten. Het koor is aan de oostkant, de kant van het licht. De toren staat dan dus aan de westkant. De bulk van de Nederlandse kadastrale minuutplans [i] zou rond 1830 de precisie van de heilige linies goed illustreren. De kerktorenstangen waren daarbij immers de lokale nulpunten en de met volle lijnen aangegeven assen de noord-zuid- en oost-westlijnen. 18 Geo-lnfo 2020-2 Door Adri den Boer Waren graduele afwijkingen van de kerkassen ondanks dit uitstekende 'hulpmiddel'van de minuutplans nooit een vraag van nieuwsgierige landmeters? Lijkt het dat in de islam de mos keeën op Mekka zijn gericht in-de geo-vakpers bekender is, bijvoorbeeld omdat die traditie lan ger werd volgehouden? Een Kadastérambtenaar beschreef zo wel het precies uitzetten van de richting naar Mekka in nota bene Ridderkerk. [2] Zijn artikel bevat ookde zin: 'De Essenen en de Syrische christenen baden in de richting van de Opgaande zon, het oosten. In de islam is deze traditie overgenomen en werd bepaald dat de moslims moesten bidden met het gezicht naar Mekka.' Nadien kwam er in het vakblad nog een zoge naamde parel 'Kadaster en moskeeën' [3], maar 'oos-ting' is inde DEIC/GIN-tijdschriftendatabank nog maar alleen een achternaam. Oriëntering is wél meer te vinden, maar dat slaat dan meer op de richting van kaarten dan op die van kerken, en zelfs nog toen die kaarten al noordgericht waren. Sinds 1858 hielden in Nederland velen zich wel - zonder kadastrale minuutplans - met de oos tingen van kerken bezig. [4] Onder 'het oosten' moet worden verstaan de streekaan de horizon naar de kant waar de zon opkomt. Als 'het oos- tëh'zou zijn het punt aan de horizon waar de zon opkomt als dag en nacht even lang zijn (21 maart en 23 september), het astronomische oosten, zou dit een wel een rigide bouweis zijn. Hollandse voorbeelden Hollandse kerken uit de tiende eeuw werden al gekarakteriseerd door een oostelijk koor. [5] Een dik monumentaal boek over de Krimpe- nerwaard zegt: 'Alle van oorsprong middel eeuwse kerkgebouwen zijn (met graduele afwijkingen) georiënteerd. Bij de kerken die na de Reformatie gebouwd.zijn, speelde de ori ëntatie een mindër belangrijke rol, hoewel de Göuderakse kerk van 1658 ook weer oost-west Plattegrond met 'oostpijl' van de Nieuwe Kerk in Del ft. (oudeennieu wekerkdel ft.nl) Fragment van kadastrale minuutplan (1832) van Nieuwerkerkaan den IJssel.

Geo-Info | 2020 | | pagina 20