kerken verrassend exact Minuutplans onvol doende benut? 2020-2 Geo-info Theologische bron van oriëntatie 19 Fragmentvan luchtfoto (1935) van hetzelfde dorp illustreert ook de afwijking van dekerkvan de richting van de verkavelingen van de straten. De exacte lengte-as in oost-westelijke richting ging voor. is gelegen. De situering wordt dan aangepast aan de beschikbare ruimte in de bebouwde kom.' [6] Ook een populair kerkenboek van ruim tien jaar oud zegt dat oostingen niet altijd exact waren. [7] Een oudere encyclope die zegt zelfs: 'Dikwijls is de kerkas niet zuiver van het Westen naar hét Oosten gericht, maar heeft zfj een afwijking naar het Noorden of Zuiden. Zo wijkt de as van de Nieuwe Kerk te Amsterdam Noordwaarts, die van: de Oude Kerk in de Hoofdstad een weinig Zuidwaarts af. Sommigen schrijven dit hieraan toefdat men de kerkas richtte naar de plaats waar de zon opkwam op 'den feestdag: van den patroon der kerk'panderen wijten die afwijking aan praktische oorzaken, die 'degesteldheid van hét terrein medebracht.' [8] Dë stelling dat 'dikwijls' dè kerkas geen zuivere ooSting zou zijn werd niefgetalsmatig onderbouwd. Wie plattegronden van willekeurige oude stadskerken zoals de Oude en Nieuwe Kerk in Fragment van kadastrale minuutplan van Zeven huizen rhet de daar tweebeukige kerk mét ook de lengte-as exact in oost-westelijke richting Ook hier stoorde de kerk zich niet aan de richting van de Dorpsstraat. Delft bekijkt, ziet zelden een afwijking; bij de Niéuwe Kerk loopt de oriëntatie zelfs door in de gevelwanden op de Markt. Bij de zeer lange, in fasen gebouwde Sint Janskerk in Gouda is het een paar graden afwijken van de oosting wel het geval, maar is deze niets vergeleken bij deufwijking van het strgfenpatroon. Het lijkt in Midden-Nederland een kwanti tatief nog ononderzocht gegeven dat men hoogstens zo nu en dan tegenkomt zonder erverder-veel bij stil te staan. Bijvoorbeeld de In het christendom was tijdens het gebed de oriëntatie op het oosten. Vanaf de derde eeuw is deze gewoonte gebaseerd op bijbels-symbolische gronden: Christus als'Licht van de Wereld'en de'Zon der Gerechtigheid'(vergelijk Maleachi 4:2, Lucas 1:78 en Johannes 8n2) en de verwachting van de wederkomst van Christus uit het oosten om de levenden en doden te oordelen: "Want zoals de bliksem vanuit het oosten komt en tot in het westen zichtbaar is, zo zal het zijn met de komst van de Mensenzoon." (Mattheüs 24:27 en Openbaringen 7:2). Vandaar dat in het Byzantijnse Rijk (Oost-Europa) en, later ook in het Heilige Roomse Rijk (West-Europa), het koor meestal aan de oostkant lag, omdat dit het deel van de kerk is waar de mis, het belangrijkste onderdeel van de katholieke eredienst, zich afspeelt en de gelovigen daardoor vanzelf naar het oosten kijken. (Bron: Wikipedia). drie oude dorpskerken in mijn woongemeente Zuidpias, zijn afgaand op de minuutbladen exact georiënteerd gebouwd. Zodoende staat bijvoorbeeld de Nieuwerkerkse dorpskerk bar scheef ten opzichte van de ook middeleeuwse Dorpsstraat en Kerklaan, Echte knikken uit verschillende bouwfasen lijken in Nederlandse kerkmuren ook vrij uniek, wie markante graduele afwijkingen'Weet, mag deze melden. Een Rotterdams standaardwerk zegt over de middeleeuwse oostingen: 'Nu was de geogra fische kennis in de tijd waar wij het over heb ben niet heel duidelijk en de meetbakens en instrumenten waarover men kon beschikken ook niet, maar in theoriekwam het toch op die richting heel precies aanfEr waren experts die die richting exact heetten te kunnen bepa len. Ze trokken door heef WësfHEuropa om hun kennis aande:man en in praktijk te brengen [9] Zal de praktisch ingestelde Middel eeuwer, zeker in de dorpen, niet zónder extern advies zelf (en vast herhaald) een stok in de grond hebben gestoken en de oöst-westlijn hebben gevonden door de verbinding tussen twee even lange schaduwen van zo'n stok? De resultaten mogen er zijn. Magnetische kompassen volgden later.

Geo-Info | 2020 | | pagina 21