Verslag Nieuwjaarsborrel G Verslag Op donderdag 23 januari vond de nieuwjaarsborrel van GIN Oost plaats bij het Kadaster in Zwolle. Voor het thema gingen we dit jaar de diepte in, met twee zeer interessante presentaties over Deep Learning en Machine Learning. Meteen deelnemersaantal van ruim 60 geïnteresseerden was dit met recht een geslaagde nieuwjaarsborrel te noemen. 32 I Geo-lnfo I 2020-2 De ëèfste presentatie was van Laurens Bakker die in het kader van zijn studie in opdracht van Defensie/Kadaster onderzoek heeft gedaan naar geautomatiseerde objectenherkenning. Zie hierover ook het artikel van Laurens Bakker in dit nummer [red.]. Als proefgebied is een dunbevolkten overwegend agrarische regio: in Wit-Rusland gekozen. Hiervan isonderzocht of op basis van satellietdata en met behulp van de methode 'deep learning chip classification' mogelijk was om automatisch bruggen en viaducten te herkennen. Dat bleek redelijk goed te gaari waarbij de helft van de bruggen werd gevonden met een nauwkeurigheid van 96% (dus als de software zei: 'dit is een brug', dan was het in bijna alle gevallen ook een brug). De methode bleek met name bruikbaar op plekken waar weinig tot geen ground truth data beschikbaar was. Uiteraard was de methode ook voor Verbetering vatbaar, die zijn door Laurens onderzocht. Los van de inhoud die een behoor lijk technisch karakter had, was zijn presentatie erg leuk om te zien en te horen. Ook voor toehoorders die nieuwzijn met de materie was het verhaal goed te volgen. Zijn enthousiasme -en gedrevenheid om nieuwe technieken te •onderzoeken en toe te passen was aanstekelijk. Automatisch schouwen is tijdbesparing De tweede presentatie werd gegeven door Patrick de Groot van Imagem. Zijn verhaal ging gver een actuele en Op dit moment toegepaste methode van automatische beeldherkenning van het schouwproces. In 2019 is het Waterschap Drents Overijsselse Delta aan-de slag gegaan met automatisch schouwen, waarbij ze gebruik maken van machine learning in ERDAS IMAGINE. De opgave van het waterschap bestaat uit het Schouwen van zo'n 2500 km aan watergangen, ben arbeidsintensieve klus met een doorlooptijd van 2,5 maand. Met de nieuwe methode wordt ■deeerste beoordeling binnen gedaan. De soft ware herkent de niet-schone sloten en op basis [Van deze selectie vindt een véld bezoek plaats, plechts 6% van het areaal vroeg nog om een peldbezoek. De nieuwe methode kan daarmee in een veel kortere tijd met minder mensen wor-

Geo-Info | 2020 | | pagina 34