Waterschap Noorderzi ïlvest G-N Wetenschap in baan om de aarde 2020-2 Geo-lnfo 39 Geo-lnformatie Nederland ii m.MBBBI Figuur 2 - Wetenschap in een baan om de aarde. Hensema bedanktPliegeren Witmer. gas, zout, etc. te kunnen bepalen moet er een meetplan opgesteld worden. Inzo'n meetplan staat de methodiek beschreven, zoals ouderwets waterpassen, GPS/GNSS, ruimtelijke bemon stering en diepte, frequentie, oorzaak-analyse, data-analyse van INSAR metingen, rapportage en communicatie beschreven. Er werden voorbeelden gegeven vaneen waterpasnet en gebruik van referentiepunten. Bij GPS/GNSS stónd Duisterwinkel uitvoerig stil bij wat een bruikbaar signaal is en wat ruis is. Bij data analyse moeten seizoensinvloeden, weersinvloeden en eb en vloed in dé beschouwing meegenomen worden. En uiteraard moet een relatie gelegd worden naar ■de omgeving waar geen daling aan de orde is. Tenslotte ging Duisterwinkel nog in op het meten van lokale bodemdaling metbehulp-van .een drone waarmee millimeter precisie bereikt I kan worden. Na deze presentatiewerdeen lunch geserveerd die aangeboden werd door het waterschap. ■Tijdens de lunch konden Was er discussie met de I sprekers over de presentaties en was er gelegen- heid orn te netwerken. Na de lunch kwam Richard Witmer van hét I Kadaster aan het woord over de toekomst van de topografie in Nederland, bij defensie en internationaal. Hij begon roet de historische ont wikkeling van deeérste landdekkende kaartvan Krayenhoff uit 1815 tot heden. Hierna besprak hij de huidige situatie waarbij de digitale topogra fische kaart een onderdeel is van het stelsel van Basisregistraties;. In het stelsel beheert het Kadaster een groot aantal basisregistraties en landelijke voor zieningen (veelal als open data in te zien via www.pdok.nl), zoals: De BRK, basisregistratie Kadaster; BRT, basisregistratie topografie; BAG, basisregistratie adressen en gebouwen; I Landelijke voorziening ruimtèlijke ordening; Landelijke voorziening waardering onroerende zaken (WOZ); Landelijke voorziening ehergielabels; KLIC, kabels en leidingen Landelijke voorziening beeldmateriaal. I Daarnaast zijn er koppelingen métBRP (basisre- I gistratie personen), RNI (basisregistratie niet-inge- petenen) en het Handelsregister. Witmer wijst op lwww.topotijdreis.nl. Hier kan de ontwikkeling in de topografie van Nederland vanuit het verleden l'tot heden gevolgd worden. De site heeft 50 tot l?4 miljoen hits per maand. Ben aanzien van de BRT valt nog op te merken dat lër een actualiteitskaart is, een kwaliteitsdashboard l|n er een mogelijkheid is om mutaties die nog niet op de kaart zijn aangebracht te melden via lwwwverbeterdekaart.nl. Naast de tweedimensio nale bestanden wijst Witmer ook op dé ontwikke ling van 3D bestanden die naar verwachting in de toekomst een grote ontwikkeling zal doormaken. Na de basisregistraties zet Witmer zijn presentatie voort over de activiteiten die het Kadaster in Opdracht van Defensie en internationaal uitvoert. Het Kadaster is lid van Eurogeographics en vervaardigt in dat verband euro regional maps 1:250.001% euro global maps 1:1 ooo.oooen euro boundary maps 1:100.000. Het Kadaster is regio naal coordinator en doet kwaliteitscontrole van een aantal landen meteen speciaal ontwikkelde tootdie voor geheel Eurogeographics is overge nomen. Er is intensief contact tussen het Kadaster en allerlei onderdelen van Defensie. De.afspraken tussen Kadaster en Defensie zijn vastgelegd in convenanten. Daarin is ook vastgelegd wat voor soorten bestanden periodiek geleverd worden. Internationaal participeert het Kadaster in het Multinational Geospatial Co-production Program (MGCP). Hier worden zogenaamde cellen gepro duceerd van gebieden op aarde waar geen of slechte, niet-actuele kaarten van bestaan. Na de interessante lezingen sluit Albert Hensema de bijeenkomst af met het bedanken van het waterschap Noorderzijlvest voor de gastvrijheid en de sprekers voor hun bijdrage,'Waarna zij een bedankje krijgen uitgereikt. Sieb Dijkstra

Geo-Info | 2020 | | pagina 41