Landadministratie-expertise. Pass Voorbeelden uit Nepal, Indonesië en Mozambique In veel landen is minder dan 30% van de landrechten formeel vastgelegd. Dat zorgt voor onenigheid over rechten op grond, ongecontroleerde gebiedsontwikkeling en minder productief grondgebruik. Het kan zelfs leiden tot een tekort aan overheidsinvesteringen in grond en infrastructuur. In een eerder artikel (Geo-info, januari 2018) lieten we zien hoe het Kadaster zijn kennis over landregistratie deelt met andere landen en daarbij een specifieke methode toepast: Fit-For-Purpose Land Administration (FFPLA). Passend-Bij-Het-Doel. Vraagstukken rond land cruciaal voor behalen Sus- tainable Development Goals 42 Geo-Info 2020-2 Door Eva-Maria Ungeren Rohan Bennett Snellere en goedkopere technieken, toegesneden op de lokale behoeften en capaciteit, in tegen stelling tot een generieke Standaardmethode. Indit artikel laten we zien hoe FFPLA internatio naal steeds meer wordt omarmd. Met voorbeel den uit Nepal, Indonesië en Mozambique. De Fit-For-Purpose aanpak voor landadministratie Kadastrale kartering en landregistratie gebeuren vaak via trageen dure methoden, die afhankelijk zijn van enkele vaardige en gecertificeerde professionals. In 2015 ont wikkelden FIG (internationale federatie van landmeters), de Wereldbank en het Kadaster een alternatieve methode. Bedoeld om rechtszekerheid te realiseren binnen relatief korte tijd, tegen relatief lage kosten. Hierbij worden vaak juist lokale experts betrokken, die de gemeenschap trainen en burgerparticipa- tiemogelijk maken. Ook worden samenwerkin gen opgezet tussen overheid, bedrijfsleven én wetenschap. Déze aanpak is nu breed erkend binnen de mondiale landadministratie-kringen. Ook wordt FFPLA genoemd in het concept Framework for Effective Land Administration (FELA) Van de UN Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UNGGIM).. Nepal: testen van technieken om informele landrechten vast te leggen Het landadministratie-systeem van Nepal registreert uitsluitend formele landrechten in het nationale kadaster. Veelal op papier, niet digitaal. Buiten dit system bestaan ook informele landrechten, vaak op grond bestemd voor akkerbouw en bewoning. Het gaat hierbij om ongeveer 10 miljoen percelen. Een groot gedeelte van de Nepalese bevolking heeft dus geen eigendomsbewijs en leeft nagenoeg Landrechten vaststellen, grondge bruikers erkennen en zorgen voor duurzame gebiedsontwikkeling; ze worden gezien als onmisbaar voor maar liefst 70% van alle SDG-graadmeters. Zonder ondersteunende en inclusieve landadministratie-systemen kunnen de SDG's niet behaald worden. zonder rechtszekerheid. Hierdoor zijn mensen terughoudend om op hun grond te (her) bouwen ofte investeren. Ze hebben niet alleen minder toegang tot basisvoorzieningen, maar ook tot regelingen voor compensatie en over- heidsgiften, vooral na natuurrampen, die Nepal vaak treffen. Vanwege deze urgentie wordt nu

Geo-Info | 2020 | | pagina 44