Deep Learning op Geo-lnforma Om wereldwijd topografische data beschikbaar te hebben wordt er voor Defensie handmatig vectordata ingewonnen op basis van satellietbeelden. Dit is een tijdrovend proces en kan ertoe leiden dat Defensie niet altijd de meest recente situatie op de kaart heeft staan - met alle gevolgen van dien. Kan die inwinning sneller door inzet van automatisering? De auteur heeft als GIMA-stagiair een Deep Learning model getraind om bruggen te herkennen in Wit-Rusland. Het blijkt mogelijk om automatisch de helft van de bruggen met een precisie van 96% te detecteren. Wat is Machine Learning? Chip Classification Object Detection Semantic Segmentation 4 Geo-lnfo 2020-2 Door Laurens Bakker Binnen de Nederlandse defensieorganisatie is de Dienst Geografie verantwoordelijk voor bet verwerven, verwerken, en verspreiden van geografische informatie. Nederland neemt bin nen deze context deel aan het Multinational Geospatial Co-production Programme (MGCP), waarbij 32 landen wereldwijd vectordata inwin nen per cel van 1 breedtegraad bij 1 lengte graad, grofweg 100 bij 100 kilometer, en deze informatie met elkaar delen. De Nederlandse deelname wordt verzorgd door een team van ongeveer 40 cartografen bij het Kadaster. Devfaag rees: kan Machine Learning dit proces sneller, goedkoper en/of nauwkeuriger maken? Drie soorten DL Grofweg kan je de onderzoeken indelen naar hun type uitkomst (zie ook fjg.i): Bij chip classification geef je een enkele voor spelling per chip. Een chip is een beélddeel van bijvoorbeeld 256 bij 25# pixels. Dit kan een voorspelling van het aantal auto's zijn, maar ook een binaire voorspelling is mogelijk; Bij semantic segmentation geef je een voor spelling per pixel. Ofwel, behoort deze pixel tot de klasse 'auto' of tot de klasse 'huis'; Bij object detection geef je een voorspel ling per object, hoeveel dat er dan ook zijn. Hierbij moetje zowel het type ais de locatie voorspellen. Object detection en semantic segmentation zijn preciezer qua ruimtelijke resolutijs dan chip classification. Waarom zou je informatie overeen helechip vyillen hebben als je deze informatie ook per pixel kan hebben? Daar naast zijn er nog taken zoals denoising, image matching, of regressie, maar deze worden minder vaak toegepast. De termen 'Artificial Intelligence' (Al), 'Machine Learning' (ML) en 'Deep Learning' (DL) worden vaak verward dan wel mis bruikt. Wat hebben ze met elkaar te maken? Al staat voor Artificial Intelligence, of kunstmatige intelligentie. Je zou kunnen zeggen dat iedere vorm van niet-biologi- sche intelligentie een vorm van kunstma tige intelligentie is. Met andere woorden, een lichtknop, een rekenmachine en een automatische draaideur zijn allemaal vormen van kunstmatige intelligentie. Binnen Al heb je een subgroep: Machine Learning. Dit betekent datje de intel ligentie verkrijgt door de machine te laten leren. Toon je een model voorbeelden, dan kan hij op basis daarvan, bij een nieuw voorbeeld een voorspelling proberen te geven. En als laatste Deep Learning. Dit is een specifieke groep modellen binnen ML. Dit type modellen staat ook wel bekend als neurale netwerken en is losjes gebaseerd op het principe van biologische neuronen en verbindingen hiertussen. In mijn stageverslag is hoofdstuk2 geschre ven voor lezers die beperkte achtergrond in DL hebben, maar wel graag meer zouden willen weten. Het verslag is te downloaden via mijn Linkedln profiel: nl.linkedin.com/ in/laurens-bakker-9bb2a2b2 Snelste insteek Welke soort kies je? Allereerst hoeft de trainings data die nodig is voor chipclassification een minder hoge ruimtelijke resolutie te hebben. Je wilt namelijkenkel per chip weten of er wel Figuur 1 - Drie technische categorieën. (Bron: Raster Vision met toestemming).

Geo-Info | 2020 | | pagina 6