tie bij Defensie en het Kadaster Objecten die meer pixels beslaan worden het vaakst herkend i 5 2020-2 Geo-lnfo Of geen brug aanwezig is. Waaf in de chip de brug precies ligt is niet relevant. Voor de andere tweemethoden moetje totop het niveau van individuele pixels trainingsdata hebben. Deze data is vaak niet beschikbaar en het is maar de vraag of je voor het uiteindelijke doel überhaupt een voorspelling per pixel nodig hebt. Ook is hetvaak met object detectie en semantische segmentatie alsnog nodig om de data na te bewerken als dé resultaten niet perfect zijn (en dat zijn ze vaak niet). Dus als je toch nog moet nabewerken is chip clas sification een snellere en makkelijkere optie. Gebruikt gereedschap Om het wiel niet opnieuw te hoeven uitvinden is tijdens-deze stage gebruik gemaakt van Raster Vision, een Open-source framework voor [Deep Learning voor de geo-wereld. En zoals ik zelf heb geleerd tijdens dit project, het snappen en kun nen toepassen van Deep Learning in Python is compleet iets anders dan het snappen en kunnen schrijven van software. Raster Vision is goede software. Daarom ben ik er voorstander van dat we met z'n allen onze Deep Learning projecten in Raster Vision gaan doen, en eventuele innovaties bijdragen. Uiteraard hoefje de data niet te delen. Datavereisten Nodig zijn: veel data, veel rekenkracht en veel tijd. Voor dit onderzoek is een dataset beschikbaar gesteld met een resolutie van soeentimeter van de WorldView-3 sensor van het gebied netten zuiden van Minsk in Wit-Rusland. Het gebied is opgeknipt in tegels van 256x256 pixels (Ras ter Vision functionaliteit), Van dit gebied is 80% gebruikt om het model te trainen, 20% om het: getrainde model te valideren. De gebieden zijn willekeurig gekozen. Data van waar de brug gen lagen wasafkomstig van MGCP. Door het Kadaster was een cloud computer,-ook wel 'de heavy machine' gèhpemd, beschikbaar gesteld met vier GPU's. Voor het onderzoek had ik zes maanden de tijd. Hoe is het model getraind? Tijdens het trainen leert het model of er wel of niet gen brug aanwezig is binnen de gegeven chip. In totaal is er 240 uur getraind op zo'n anderhalf miljoen chips. Omdat op relatief weinig chips een brug te zien is, heeft het model tijdens het trainen willekeurig even vaakchips mét een brug als zonder brug te zien gekregen. Anders krijg je een 'lui' model dat simpelweg altijd 'hier is geen brug te zien' voorspelt. Op 99% van de chips zou deze voorspelling dan nóg kloppen ook. Resultaten Waar liggen de verwachtingen op het gebied van Deep Learning? Binnen het MGCP gaan ze voor too%. Een computer haalt dat nog niet. De mate van succes wordt uitgedrukt in 'preci sion' en 'recall'. Samengevat was de uitkomst: Precision: 96%, ofwel bijna alle chips waarop-een brug werd voorspeld bevat daadwerkelijk een brugfdeel); Recall (op basis van oppervlakte): 66% van de totale brugoppervlakte in het gebied is gevonden; Recall (op basis van het aantal bruggen): 51% van de bruggen is gedeeltelijk of geheel gevonden; Recall (óp basis van het aantal chips); 32% van de chips die een brugdeel toonde is daadwerkelijk gedetecteerd. Opvallend was dat het model voornamelijk bruggen en brugdelen kleinerdan mom2 miste. Oftewel, als de brug minder dan 1,3% van het oppervlakte van een enkele chip bedekte werd de kans klein dat dit brugdeel gedetecteerd werd, zie ook figuur 2. Met deze cijfers kan nog geen productiepro ces gedraaid worden. Wel is het zo dat het trainingsproces relatief simpel isgeweest. Waarschijnlijk zou het aanbieden van gespie gelde afbeeldingen tijdens het trainingsproces de resultaten al verbeteren. Beter dan de mens? Het is opvallend dat er bruggen gedetecteerd zijn door het model die de menselijke kartografen niet hadden ingewonnen (dit kaheen bewuste keuze zijn geweest van de kartograaf omdat er ingewonnen wordtop een schaal van 1:50.000). Zo tonen figuren 3a en yb-chips (in rood) die geclassificeerd zijn door het model als 'bevat een brug', daar waar in de MGCP-data geen brug was ingetekend. Het is dus niet ondenkbaar dat deze techniek uiteindelijk beter wordt in het detecteren van objecten. Googles fotoclassificatiesysteem is al beter dan de gemiddelde mens. Hoe wordt een brug herkend? Door het maken van een saliency map kun je zien welke pixels in een chip het meeste bijdragen aan een bepaalde voorspelling. Een belangrijke feature die het model herkent als goede indicator voor de aanwezigheid van een brug is de brugsteun. De figuren 4a en gbgeven de originele beelden (links) en de saliency map (rechts) weer. Hoe roder een pixel, hoe groter de bijdragepari de voorspel ling dat er een brug te zien is. 120 100 E 30 60 JQ 73 z AC Found Not found ÏOOO 1500 Size of seg ment 2000 Figuur 2-Histogram: het aantal gevonden segmenten vs. hun oppervlakte.

Geo-Info | 2020 | | pagina 7