Een compleet object wordt vaker herkend dan een deel ervan 6 Geo-lnfo 2020-2 Figuur sa - Wel door model gedetecteerde brug die niet inde brondata aan wezig is. (Bron: auteur) Figuur3b - Wel door model gedetecteerde brug die niet in debrondata aan wezig is. (Bron: auteur) Wat detecteert het model? Een Deep Learning model werkt door het 'onthouden' van features. Aan de voorkant van het neurale netwerk staan simpele features zoals lijnen tussen licht en donker opgeslagen. Verderop in het netwerk staan complexere features opge slagen, zoals vangrails of brugsteunen. Liet is de combinatie van deze complexere features die uiteindelijk zorgt voor de voorspelling. Tijdens het onderzoek is een korte zijsprong gemaakt om de locatie van opslagtanks in Nederland te voorspellen. In de trainingsdata waren voornamelijktanks opgenomen die naast kassen stonden. Liet uiteindelijke model classificeerde dan ook geen tanks, maar kassen. En ondanksdat kassen in de trainingsdata een goede proxy zijn voor tanks, is dit uiteindelijk niet het gedrag dat gewenst is van 20 een model. Dit fenomeen kanje ookcolocatie noemen. Conclusies van het onderzoek chip classification is een geschikte methode als je trainingsdata met een minderexacte ruimtelijke resolutie tot je beschikking hebt; cölocatie kan de prestaties van het model verminderen; Raster Vision is een open-source framework voor deep learning in hetgeo-veld. Aandachtspunt: rotatie-invariantie Deep Learning wordt veel en al langer, toege past voor computervision. Dit gaat dan vaak om het herkennen van objecten ais honden en katten. Dit is wezenlijk anders dan het toepassen in het geo-domein. Veel compu tervision concepten zijn al terug te vinden in standaard programmeertalen zoals Python. Omdat het toepassen van computervision -pp ruimtelijke informatie nog nieuwer is zie je dat veel wetenschappelijke ideeën uit dat veld nog niet terug te vinden zijn in standaard software zoals Python. EHier en daar zijn er wel implementaties op het net te vinden, maar het maken van een écht goed model is nog; lastig. Zo zijn objecten óp satellietbeefden rotatie-invariant, ofwel, een auto is een auto onafhankelijk van of die met zijn neus naar het Noorden of het Zuiden staat. De meeste óbjecten in de klassieke computervision heb ben wel een onderen boven. Daarom kunnen modellen vanuit de computervision niet goed -omgaan met rotatie-invariantie. Liet is een kwestie van tijd en zelf bouwen om dit soort problemen op te lossen. Stage bij Defensie Ik vond hafceen gave stage; Wel heb ik in praktijk 99% van mijn tijd bij het Kadaster doorgebracht. Liet Geo-Expertise Centrum van het Kadaster houdt zich onder meer bezig met objectherkenning door middel van Deep Learning. Dit team was ook bezig om Deep Learning in te zetten voor MGCP, maar dan via de segmentatie-techniek. Tege lijkertijd lag; er de vraag om met een object gebaseerde techniek aan de slag te gaan. Daarom ben ik via Defensie aangesloten geweest bij dit team. Ethisch kompas Als je gelooft dat de Nederlandse Defensie in de regel goed is, dan is het ookgoed om datzelfde leger te voorzien van goede kaarten. Wel moet jé Opletten dat het opgeleverde model niet discrimineert. Iedere brug is immers even gelijk. Omdatde trainingsdatadoor MGCP zelf gele verd is, zal het model hetzelfde ethische kompas hebben als de cartografen van MGCP die de data hebben gemaakt. Dus dat zit wel goed. Referentie http// rastervision ,10/ Figuur4a - Fen duidelijke brugsteun. (Bron: auteur) Figuur4b - Bijbehorende saliency map. (Bron: auteur) Laurens Bakker MSc is freelancer op het gebied van Deep Learning en ruimtelijkeanalyse. Hij is te bereiken via lnfo@geodatan.nl

Geo-Info | 2020 | | pagina 8