Het Geodetische DNA bep Landmeetkunde Als geodeet ben ik eraan gewend dat beslissingen worden genomen op basis van informatie. Daarom is het belangrijk dat deze informatie juist is. Daar ligt de kracht van de geodeet. Mijn stelling: precisie en betrouwbaarheid zijn competenties die in het DNA van de geodeet zijn verankerd en die veel waarde creëren voor beslissers. Aan de hand van persoonlijke ervaringen en projecten onderbouw ik mijn stelling. 8 Geo-lnfo 2020-3 Door Berrie Veenhof Tijdens mijn loopbaan zag ik de ról van geo deet veranderen van eeh pure inwinner van geo-informatie naar geodetisch adviseur en GIS- of monitoringspecialist Maar de doelstel ling van de geodeet blijft gelijk, namelijk: het leveren van de juiste geo-informatie. Die moet kloppen, want afnemers nemen daar belang rijke beslissingen op, Die beslissingen variëren van het aanpassen van de onderhoudscyclus van assets tot en met het besluit om een par keerkelder te ontruimen. In dat laatste geval staan er mensenlevens op het spel. Juiste informatie is dus cruciaal. Precies en betrouwbaar Dat geo-informatie moet kloppen werd mij als Landmeetkundige bij de Nederlandse Spoorwegen al snel duidelijk tijdens het onderzoek naar een ontsporing bij Hoofddorp op 30 november 1992. Was de geometrie van het nieuwe spoorwel volgens het ontwerp uitgezet? Klopte die geo-informatie wel? Het feit dat een geodeet wordt opgeleid óm niet alleen precies, maarookaantoonbaar betrouwbaar metingen te verrichten, leidde de focus van het onderzoek al snel naar andere oorzaken. Deze treurige gebeurtenis (er vielen 5 doden en 32 gewonden red.) heeft veel indruk op mij gemaakt. Vele lezers zullen dan Afbeelding 1 - Een van de 80 tachymeters t.b.v, monitoring NZ-lijn. Jarenlang een vertrouwd beeld in het Amsterdamse stadsbeeld. ook beamen dat precisie en betrouwbaarheid bij geodeten in het DNA zit. Naast precisie en betrouwbaarheid zijn |?ij gewend om met vele andere disciplines samen te werken. Vooreen monitoringsplan bijvoorbeeld metgeotechnici en bouwkundigen. Dan weer met uitvoer ders, maargokmet omgevingsmanagers en geohydrologen. Dat is voor ons geodeten heel gewoon, en als iets gewoon is dan spreien sye van een kerncompetentie. Deze twee krachten, precisie en betrouwbaar heid, zijn samen met de kerncompetentie samenwerken verankerd in ons DNA en vormen waardevolle componenten binnen proces sen, projecten, kleine en grotere profit en non-profit organisaties. Aan de hand van een aantal van onze projecten wil ik dit duidelijk maken. Ik beperk me voor deze projecten tot monitöringsprojecten. In deze projecten is ook mooi om te zien dat de rolinhoud van een geodeet veranderd is en erdö laatste jaren ook een sterke IT en datascience component is bijgekomen. Meegaan in de snel veranderende wereld is de geodeet dan ook niet vreemd. Amsterdamse Noord/Zuidlijn Omdat de nieuwe Noord/Zuidlijn diörs door de binnenstad loopt, was de aanleg lange tijd niet bespreekbaar. Maar met de nieuwste ondergrondse boortechnieken, de automatische data-inwinning en de manu ele monitoring van alle bewegingen in de Ondergrond, werd het mogelijk om ook in de zachte Amsterdamse bodem veilig een tunnel aan te leggen. De waarde van het continue monitoringsproject Noord/Zuidlijn was: zekerheid omtrent het feit of de omliggende panden stabiel bleven tijdens de aanleg va de metrotunnel. De gemeten data die door 80 tachymeters verzameld werd leverde 'zettings'-informatie op. DNA van de geodeet Kort gezegd w.erd de beïnvloeding van de omgeving door de werkzaamheden gemoni tord. Zekerheid gaat gepaard met vertrouwen in de precisie en betrouwbaarheid van de gele verde data. Het DNA van de geodeet binnen dit project was naast zijn geodetische kennis cruciaal. Tegenwoordig is het normaal dat tij dens kleine, middelgrote en grote infrastructu rele werken de invloed op de omgeving wordt gemonitord. De Waarde van dit soort systemen

Geo-Info | 2020 | | pagina 10