aalt de waarde THEMA 2020-3 Geo-lnfo 9 Afbeelding 2 - Nieuwe biocomposiet draaibrug over het Van Harinxmakanaai bij Ritsumasyl. wordt dus erkend. Binnen dit soort projecten wordt het DNA van de geodeet mooi gecom bineerd met geotechnische voorspellingsmo dellen. Op basis van de informatie neemt de opdrachtgever beslissingen. Moet de bouw methode worden aangepast bijvoorbeeld? Helaas worden monitoringssystemen maar al tevaakals bouwkosten beschouwd. Binnen dit project waren de kosten voor de monitoring ongeveer 1,4% van de totale bouwkosten Van rond ds3 miljard euro. Maar zet de kosten voor de monitoring eens tegenover de mogelijke schadebedragen. Vanuit deze redeneringen maak je de stap van kosten naar waarde voor een project. Geodeet levert waarde Voor een industriële klant heeft Sweco een monitoringssysteem ontworpen metais doel om tijdens de ingebruikname (com missioning), real time inzicht te géven in de vervormingen van een verbrandingsketel. Het probleem is dat de 'starre' leidingen met de ketel moeten mee bewegen. Hiervoorzijn constructies ontworpen die deze beweging mogelijk maken. Bij de ingebruikname wordt getest of deze constructies hun werk goed doen. Dit betekent dat de ketel wordt ver warmt tot een hoger niveau dan bij normale productie wordt bereikt. De ruimte waarin de metingen moeten plaatsvinden, wordt extreem warm (50-80 graden). Dit moetdan ook remote wórden opgelost. Daarnaast zitten er spanningen in het staal, veroorzaakt door de lassen, in de leidingen die in de ketelwand zijn opgenomen en waarmee stoom gege nereerd wordt voor de generatoren. Bij grote temperatuurverschillen kunnen de leidingen gaan lekken. Tijdens dit opwarmingsproces kan de ketel ongewenste vervormingen vertonen. De juiste real time informatie die de klant wil, is het resultaat van het combineren van precieze en betrouwbare data, verzameld door tachymetërs, met een IT-omgeving die real time data om kan zetten in informatie. Door deze informatie te koppelen met de juiste kennis van engineers, creëer je informa tie waarop de klant beslissingen kan nemen, in dit soort projecten lever je directe waarde. Je gaat van data naar informatiesn die verrijk je met kennis van de engineers. De waarde voor de klant is in dit geval: inzicht in de vervormingen zodat tijdig ingegrepen kan worden bij ongewenste vervormingen. Fietsbrug in Friesland Voor het vervangen vaneen fietsbrug over het Van Harinxmakanaai bij Ritsumasyl is dB pro vincie Fryslan een innovatieve weg ingeslagen. De nieuwe fietsbrug bij Ritsumasyl is de eerste beweegbare brug van dit formaat ter wereld, gemaakt van biocomposiet. Naast initiatief getuigt het van lef van de opdrachtgever om met deze nieuwe biocomposiet fietsbrug een beweging op gang te brengen met als doel de circulaire economie te-stimuleren. De draaibrug bestaat namelijk uit brugdek ken gemaakt van 80% natuurlijk materiaal op basis van vlas. Samen met enthousiaste marktpartijen als Strukton Civiel, SPIE, Delft Infra Composites,sn de ingenieursbureaus Witteveen Bos, Sweco en Antea heeft de provincie zich sterk gemaakt voor deze eerste biocomposietbrug in het openbare wegennet [1]. De niéuws-draaibrug heeft een verwachte levensduur van 100 jaar. Brug van biocomposiet Tijdens de bouw van de brugdelen, dus reeds, voor plaatsing van de brugdelen op locatie, zijn glasvezelsensoren aangebracht op de liggers, waarmee vormveranderingen met hogefreguentie en grote nauwkeurigheid, en dus volcontinu, gemeten kunnen worden. Dit geeft de mogelijkheid om veel meetgege vens van het brugdek te verzamelen waarmee het gedrag van het materiaal in relatie tot de omstandigheden onderzocht kan worden. Dit helpt om meer kennis te ontwikkelen over biocomposiet en de toepassing van het materiaal in e@n brug. Het datamanagementsysteem (DMS) zorgt voor de dataopslag, verwerking en analyse van de meetgegevens uit de verschillende meetsystemen en maakt het mogelijk om uit de verschillende databronnen begrijpelijke informatie te halen. Deze informatie wordt via een webportaal beschikbaar gemaakt, voor zowel de betrokken constructeurs en beheer-

Geo-Info | 2020 | | pagina 11