Landmeetkunde THEMA Biobased Composite brug ftitsumasyl 10 Geo-lnfo 2020-3 WW- Afbeelding 3 - Screenshot datarnanagernentsysteern. ders als kennispartijen, onderwijsinstellingen en overige geïnteresseerden. De doelstellingen van het datarnanagernent systeern zijn: Het verkrijgen van inzichten over de condities, gedrag en eigenschappen van bio-composiet; Het beschikbaar maken van verzamelde data en inzichten aan eindgebruikers; Leveren van toegevoegde waarde voor zes thema's. Gedragingen van het biocomposiet In de ontwerpfase is een schaalmodel gemaakt van de brug, om de eigenschappen van het materiaal te onderzoeken en een goede inschatting te maken van dé levens duur van de brug. Het schaalmodel stond in een afgesloten omgeving, geïsoleerd van weersinvloeden. Bovendien is het gedrag van het biocomposiet in werkelijkheid anders, omdat de werkelijke overspanning groter is en het schaalmodel gedurende een beperkte periode getest is. Met de monitorings- systemen worden continu meetgegevens verzameld die helpen om het gedrag van de brug inzichtelijk te maken. Dit kan worden getoetst aan de ontwerpparameters, om (met name) gedurende de eerste periode goed te- volgen of de biocomposietbrug zich gedraagt Conform ontwerp. Dit helpt om kennis te ontwikkelen voor-toekomstige ontwerpen. Vanuit het ontwerp is bekend dat de brug dekken vervormen door externe invloeden. Dat begint al tijdens de bouwfase, waarin het dek belast wordt zodat er kruip optreedt. Tijdens deze voorkruipfase wordt kruip geïniti eerd in de constructie. Door de aanwezigheid van deglasvezelsensoren in de biocomposiet, is tijdens de voorkruip de vervorming van de constructie te vólgen en kan de construc teur een goede inschatting maken van de overgang naarconstantekruip. De meetge gevens helpen hier om de voorkruipfase te Optimaliseren. Daarnaast Zijn er nog andere parameters relevant voor de constructeurs die afgeleid kunnen worden uit de meetge gevens: de vochtopname, vervorming van het dek, vermoeiing van het materiaal en de kraehtsinlejding. Deze parameters zijn afhan kelijk van de omstandigheden waarin de brug verkeert. Dit zijn de weersomstandigheden, waarbij temperatuur en luchtvochtigheid een belangrijke rol spelen voor het biocomposiet. Öo'kde bewegingen van de brug (openen en sluiten) en de belasting van de brug (pas sages en aantallen fietsers) hebben invloed. Door -alle informatie samen te brengen Ontstaat Waardevolle informatie en kennis over de constructie. Veiligheid Hoewel de meetsystemen niet primair zijn gericht op het bewaken van de veiligheid van de brug, geeft het door het combineren van verschillende parameters en door de hoge nauwkeurigheid een goed beeld van de ver anderingen die anders over het hoofd gezien worden. Langzaam optredende veranderin gen kunnen daarmee wel tijdig opgemerkt wordöti, wat bijdraagt aan de (constructieve) veiligheid van de brug. Daarnaast levert het systeem informatie over het gebruik van de brug en dat kan worden gerelateerd aan de belasting waarvoor de brug; ontwórpen is. Imago van provincie Fryslan De biocomposiet fietsbrug is innovatief en in hoge mate circulair en kwam daardoor in aan merking vooreen Interreg Subsidie (North-Sea region Bicscas). Deze subsidie stimuleert inno vatieve en duurzame projecten. Een vereiste vanuit de Interreg-subsidie is dat er gebruik wordt gemaakt van een monitoringsysteem en dat het wordt gebruikt voor kennisontwik keling. De inzet van het monitoringssysteem maakt het mogelijk om kennis te ontwikkelen oven het gebruik van biocomposiet voor (beweegbare) bruggen. Het delen van de kennis en de onder liggende meetgegevens is een speerpunt. Het voornemen van de provincie Fryslan is om de dataalsopen data ter beschikkingTe-steliën, al dan niet in een afgeleide vorm. Het beschikbaar stellen van opgedane kennis en de verzamelde meetgegevens draagt bij aan het imago van de provincie Fryslan. Er worden verschillende partijen betrokken bij dit project: overheid, bedrijven, kennisin stellingen en onderwijs-Het laat zien dat de provincie voorop loopt in het gebruik van duurzame materialen en het efficiënt beheren van kunstwerken. Referentie [1] https://www,drive,frl/ Berrie Veenhofis teammanager Monitoring bij Sweco Neder land. Berrie is bereikbaar via berrie.veenhof@s weco.nl

Geo-Info | 2020 | | pagina 12