Landmeten met een geo-app Landmeetkunde Ge 9 -Apps Vorige week kwam een 'isoleerheer' over de vloer. Nu, niet letter lijk'Over de vloerj maar wel bij het huis in de tuin. Hij kwam om te kijken of we nog meer zouden kunnen isoleren. Dat vond ik best lastig met corona en afstand houden, maar vorig jaar was het niet gelukt omdat bedrijven toen te druk waren. Gelukkig kon het behalve een snelle blik onder de vloer allemaal buiten gebeuren en was anderhalve meter afstand, of meer, goed te doen. 12 Geo-lnfo 2020-3 Afbeelding i - Meting met Dioptra™. De 'isoleerheer' had een handig apparaat met een schermpje waarmee hij in de spouw kon kijken. Hij deed een paar stappen achteruit en moedigde mij aan om mee te kijken. Op het scherm was de open spouw duidelijk zicht baar. Ik was nog op zoek naar een geo-app voor deze rubrieken moest toen denken aan een reclame waarbij twee mannen over een zandvlakte lopen terwijl degene met een VR bril op, zich in het nieuwe bedrijfspand waant. Zou er een app zijn die VR of AR combineert met landmeten? Overigens staatVR en AR voor respectievelijk Virtual Reality (virtuele of schijnbare werkelijkheid) en Augmmtedffeaiity (aangevulde of verrijkte werkelijkheid). Dioptra™ Zoeken op internet leverde mij de app theodOr lite op. Helaas is deze alleen voof iOS beschik baar en niet voor mijn Android smartphone. Met enig zoeken heb ik Dioptra™ geschikt voor mijn Android gevonden. Op het oog lijkt deze dezelfde functionaliteit te hebben. Het is een leuke app, ook voor historisch geïnteres seerden. Dioptra™ ontleent zijn naam aan een instrument dat uit de Romeinse tijd stamt en is vergelijkbaar met een modern hoekmeetin- strument als de theodoliet. Na het installeren van Dioptra™ bleken de gebruiksmogelijkheden beperkter dan gedachten kon ik er geen afstanden mee meten, ik was juist benieuwd hoe het zou werken om afstanden te meten met een dergelijke app. Hoe zou de app mij door een driehoeksmeting heen leiden? Wat doet het en hoe werkt het? De app meet hoeken ten Opzichte van drie assen (kompasrichting en kanteling naar voren en opzij) en natuurlijkde geografische positie met een indicatie van de nauwkeurigheid. De werking is even simpel als een foto maken: richten en klikken (middels de volumeknop). De app levert een foto die verrijkt is met een laag met schalen en metingen. Je ziet deze laag ookop het scherm voordatje de foto maakt. Voor welk probleem is deze geo-app een oplossing? Zo'n foto geeft achteraf informatie over hoe de camera is gehouden en op welke locatie, maar meet helaas geen afstanden. Je kunt de foto gebruiken om bij monitoring activiteiten de locatie vast te leggen. Verder kan ik me voorstellen dat het voor hikes en geo-caching ingezet kan worden. Mapit GIS In het kader van het thema landmeetkunde ben ik ook met een andere app aan de gang gegaan. Mijn keuze is gevallen op Mapit GIS. INC. 2Ü20.04.30T34 UL Loii 52.68 '694. 6045668 Alt 36 M 3L WGS04 C£R4m 4U»mjlh and iSearxtg

Geo-Info | 2020 | | pagina 14