THEMA 2020-3 Geo-lnfo 13 Met deze app kunnen je wél afstanden meten. Als kind zag ik dat er in de buurt regelmatig gemeten werd met interessant uitziende apparaten. Ikdachtdatdat normaal wasen dat het overal gebeurde. Toen ik ouder werd, kwam ik erachter dat er hiervoor een opleiding bestond en dat die in Utrecht-Zuid zat. Ik denk dat hetTolsteegplantsogh in Utrecht wel het meest gemeten stukje van Nederland was, in ieder geval in de jaren tachtig -negentig. Nu ga ik met MapitGIS mijn eigen terrein meten. Afbeelding 4 - Beheer van kaartlagen en gegevens. Afbeelding 5 - Meettool. De tweede kaarttool maakt het mogelijk-óm objecten voor een zelf gedefinieerde laag op de kaart te zetten. Dit kunnen punten, lijnen of vlakken zijn. Ik heb een punten laag gedefinieerd met een tekst invoerveld en een keuzeveld. Op mijn terrein heb ik drie objecten aan deze laag toegevoegd met een foto (afbeelding 7). Hierbij viel mij op dat ik de app de tijd moet geven om dé juiste locatie Wat doet het en hoe werkt het? De app heeft meerdere functies: Satelliet knopje: deze geeft aan hoeveel satellieten er gevonden zijn (zie afbeelding 2). Het laat de nauwkeurigheid van de GPS zien en de afwijking in meters; Zoekfunctierom te zoeken naar locaties. Mijn eigen adres en Tolsteegplantsoen Utrecht werden gevonden; Ellipsis: biedt toegang tot andere opties zoals GPS info, NTRIP Client (voor RTKgecorrigeerde locaties, betaalde functionaliteit), schermafdruk kaart maken en instellingen. Deze laatste heeft zoveel opties dat ik deze maar even oversla, (zie afbeelding 3); 'Hamburger'-menu knop: de functionaliteit voor het beheer van de kaartlagen en gegevens (zie afbeelding 4), Hiermee stel je de actieve laag in en kun je een eigen laag configureren met invoervelden zoals een eigen keuzelijst; Afbeelding 2 - Aantal gevonden satellieten. Tools, rechtsonder in de kaart: - meettool: waarmee je kunt schakelen van afstand naar oppervlak (zie afbeelding 5), - objecttool: om objecten aan de actieve laag toé te voegen. Afbeelding 3 - Talloze opties. Meten van het terrein Voor het meten van het terrein heb ik eerst de meettool omgezet van afstand naar oppervlak. Vervolgens ben ik aan een kant begonnen en heb alle hoekpunten van ons min of meer rechthoekige terrein toegevoegd (afbeel ding i). Dit leverde een gebied op met een grootte van o,21 ha (2100 rrP). Dit is'16% meer dan het werkelijke oppervlak. Het verschil is te verklaren met de foutieve ligging van de rechterbovenhoek die ver van de werkelijke positie ligt. De omstandigheden waaronder de meting uitgevoerd werden kunnen wellicht beter. Ik heb niet per punt gecontroleerd ofde ontvangst nog goed was. Hét beeld Van de satellieten met een waarde van 1,1 voor PDOP (Position (3D) Dilution of Precision,) was dermate gunstig dat ik enthousiast aan de slag ben gegaan. Als aanvullende functie biedt de app een mogelijkheid om een nauwkeurigere meting met RTK te doen.

Geo-Info | 2020 | | pagina 15