THEMA VMX-450 GeëNext Tips 2020-3 Geo-lnfo 23 Q RSEOLJ Organisatorisch: Wil je succesvol innoveren, zorg ervoor dat de organisatie er klaar voor is; Zorg voor een innovatiementaliteit in de organisatie, laat de mensen het nut en de noodzaak ervan zien; Laat de rest van de organisatie mee genieten van de resultaten, zorg voor draagvlak; Neem medewerkers aan die diepgaande kennis van het vak landmeten en kwali teitsdenken hebben; Neem medewerkers aan die in staat zijn om software of handige tools te ontwik kelen om processen te optimaliseren; Organiseer je groep zo dat hij in staat is om van fouten te leren; Stimuleer innovatie, omarm geslaagde én mislukte innovaties, leer van de valkuilen en fouten en verbeter ze; Begin een Wiki met de opgedane kennis en deel ze met de rest van de organisatie; Laat 1000 bloemen bloeien. Procesmatig: Wat zijn de eisen en voorschriften van de klant?; Kan ik het proces standaardiseren, schrijf eenduidige werkinstructies; Begin met kleine projecten, in plaats van meteen een grote; Organiseer een collegiale toetsing van het tussen- of eindproduct; Neem extra controlestappen op het eindresultaat om eerder niet ontdekte fouten op te sporen; Hoe kan ik het product toetsen aan de hand van een bewezen techniek? Technisch: In kaart brengen van alle mogelijke inwin-fouten, welke sensor doet wat?; In kaart brengen van mogelijk instel- lingsfouten in de software, denkaan de juiste parameters voor conversie naar RD en NAP; Is data achteraf opnieuw te processen met andere of betere parameters?; Hoe sluit ikaan op lokale grondslag?; Beschik ik over de juiste kennis en vaardigheden. deel vah deze techniek is dat het eindproduct zeer compleet is. De hoge resolutie foto's zorgen voor een duidelijke identificatie van de diversen objecten. De laserscanner zorgt voor Afbeelding 5-Mobiel scannen. een nauwkeurige 3D-meting. Een ander groot voordeel is dat puntenwoik uit de laserscanner uitermate geschikt is voor het uitvoeren van geavanceerde, geautomatiseerde analyses. Dóórdat ProRail goed heeft nagedacht over de controle van de data en het aantonen van de kwaliteit, maakt dat deze innovatie geslaagd is en het product meerwaarde biedt. Wij zijn enorm ondef de indruk van deze nieuwe bron aan data en de nauwkeurigheid van het product, en gebruiken het dus ook regelmatig. Om nauwkeurigheden van 1,5 cm in de hoogte te halen met mobiel scannen, vraagt dit het uiterste van de apparatuur en meefopzet. Een vinkje uit of aan in de software kan vergaande gevolgen hebben. Dit proces kent het pad van de honderd val kuilen. De techniek is redelijk nieuw en je moet alles opnieuw uitvinden. Het inbouwen van veel controlestappen is een must. In een eerder artikel beschreven wij de kwaliteit van mobiele scannen, wegaan er hier niet verderop in. Drones vullen öhze hemel, de een groter, wendbaarder en nauwkeuriger dan de andere. Vanuit de ingewonnen fotobeelden wordt met behulp van aerotriangulatie en derise- matching jD-modellen gemaakt. Opeens hebben we te maken met fotografische technieken,contrastverschillen en inwsndige- en uitwendige oriëntering van de foto's. Het kwalitatief toetsen van het eindproduct vraagt enorm veel inhoudelijke kennis van het proces. Investeren Innovatie is niet weg te denken uit onze branche. Hetsvördt nu veel interessanter om sensoren in te zetten die grote hoeveelheden data verzamelen in een kort tijdbestek, omdat de verwerking van de data steeds meer geautomatiseerd is,.Slimme software is in staat ons veel werk uit handen te nemen. Naast het investeren in hardware; dient er ookgeïnves- teerd te worden in de organisatie en proces sen om een gegarandeerde kwaliteit te halen. Ga ervan uit dat je in één van die valkuilen: valt, datje fouten maakt. Ons credo is fouten maken moet, maar leer ervan. Dr. Ir. Tobias Wittwer is direc teur Innovatie GeoNext. BV en isbereikbaarvia Tobias.wittwerQgeonext.nl Ing. Nico Schaefers is alge meen directeur GeoNext BV en is bereikbaar via Nico.schaefers@geonext.nl

Geo-Info | 2020 | | pagina 25