Veel meer dan anderhalve meter Column 2020-3 Geo-lnfo 'Never waste a good crisis!'moet men in Brussel gedacht hebben toen ze op 16 april een extra element in een nieuwe verordening stopten, indien de controles op landbouwsub sidies niet conform de anderhalve meter regels uitgevoerd kan worden, moet men meer gebruik maken van technolo gie zoals gegeötagde foto (het staat er echt, als iemand een beter woord heeft, dan graag!). Zo'n gegeötagde foto zou dan kunnen aantonen dat er op een bepaalde dag nog niet gemaaid is, of dat een overhangende bomenrij het zicht Van boven (satelliet of luchtfoto) op een perceelsrand verhin derd. Als door coronaregels de controleurs niet ter plaatse mogen komen, dan moet de boer(in) zelf zo'n foto maken! Kan de overheid erop vertrouwen dat de juiste zaken op de juiste wijze gefotografeerd worden? Zo'n foto heeft immers economische waarde, als onderbouwing van een subsidie aanvraag of juist als bewijs bij bezwaar tegen kortingen of boetes. Geotaggen (plaats en tijd) doet men met GPS, of beter: Global Navigation Satellite Systems (GNSS), een politiek correctere term die alle navigatiesystemen omvat. Met GNSS worden ter plaatse ook al percelen nagemeten voor sub sidieaanvragen. Ook dit zou je aan de boer (of loonwerker) over kunnen laten, om zijn percelen met GNSS in te meten. Bij de GSA, het Europese GNSS agentschap in Praag, hebben ze daar ook al over nagedacht, vooral om de voordelen van het Europese Galileo te promoten. Galileo heeft namelijk een aantal kwaliteitsborgingen, onder andere om zeker te weten datje positie met Galileo-satellieten berekend is en niet door een ofandere$poofer(vals-signaal generator) [1]. De GSA heeft dat zelfs in een app [2] gestopt waarmee iedereen, ook iedere boer of controleur, percelen kan (na)meten en gegeö tagde foto's kan maken met (jawel!) Galileo nauwkeurigheid. Zo'n app garandeert dat het satellietsignaal onmiskenbaar goed was op het moment van meting. Dan rest er nog één onzekerheid: houdt de boer zijn GNSS ontvanger (smart- phone?) op de juiste plaats? Volgt hij/zij de (juiste) definities van een perceelsgrens? En dat laatste is vooral belangrijk voor de koppeling met de BGT, want die definities zijn wel strak, maar niet bepaald landbouwkundig. Bovendien wordt de BGT nietin het veld vastgesteld maarop luchtfoto's van vorig jaar [3], En om het tot slot helemaal complex te maken, wil het Ministerie van LNV ook nog de zogenaamde landschapselementen in kaart hebben. Dan krijg je (weer) discussies of een rij bomen een verzameling punten, een lijn of een oppervlak is. En alsje een oppervlak op winterlucht foto's moet intekenen dan is zo'n boom nog helemaal kaal. Er kleeft dus waarde aan een goede meting: subsidies, rechten, vergunningen. Daarmee is het cruciaal dat er vertrouwen is dat die metingen en foto's ook de juiste locatie en tijd hebben. De boer levert zo ook data die zijn 'rechten' onderbouwen, net als bijvoorbeeld de beëdigde landmeters in Frankrijk. Plet is geweldig dat dankzij corona het vertrou wen in de boer hersteld is (of kan worden?)! Voor de volledigheid is het goed om te melden dat'Brus- sel'ook adviseert om meer satellietbeelden te gebruiken, en daarmee kan ook al heel veel gecontroleerd worden, op veel meer dan anderhalve meter afstand. Gaan boeren rmssaal jammers, spoöfërsof exif-editors aanschaffen? Waarschijnlijk niet, maar de mogelijkheid alleen al, is aanleiding voor zorg. Alles wat.we kunnen doen om dat vertrouwen te verbeteren helpt. Naast de technische kant met Galileo, kan ook het meervoudig gebruik van grenzen, bijvoorbeeld voor berekening waterschapslasten, voorafslui- ten contracten met bijvoorbeeld loonwerkers of afnemers, voor het verzekeren tegen hagel, etc. een grotere garantie vormen dat de grenzen juist zijn. Kortom: het wordt tijd dat de overheid de boer(in) meer vertrouwen en mogelijkheden geeft om zelf meer gegevens in te meten in het veld. Een goed protocol of beter nog een boeren 'meet-licentie'ontbreekt nog om elk jaar de wijzigingen in perceelsgrenzen zeifin te meten en om gegeötagde foto's toe te voegen om die metingen te ondersteunen. Het is een zegen dat controleurs door corona niet meer langs kunnen (durven) komen. Eindelijk kunnen we het digitaal (geo)werken sterkeren breder maken. 'Never waste a good crisis'om werkwijzen te veranderen en vertrouwen te vergroten! Tamme van der Wal Innovatiestrateeg AeroVision BV tamme.vanderwal@aerovision.nl Referenties [1] www.ag entsc ha ptelecom,nl/doc u me nten/rap porten/2019/07/16/gns s- spoofïng [2] Downloaden via www,egnss4cap,eu [3] Zie: www.rvo.nl/onderwerpen/agrarisch-ondernemen/grond/percelen- registreren/de-bgt-grenzen-achtergrond-en-voorbeelden

Geo-Info | 2020 | | pagina 29