Van Utrecht begint hier tot Museumwagen Geometerpfad Landmeetkunde Eigentijdse Landmeethistorie De landmeethistorie is spring levend. Dat zou deze maanden in Duitsland en Nederland het geval zijn geweest. Tot de uitbraak van het coronavirus kwam. Trok in 2019 de Haagse tentoonstelling Vanaf het hoogste punt: Landmeten in Mesdag tijd met erbij de vermelde medewerking van de stichting De Hollandse Cirkel al geen 70.000 bezoekers? 28 Geo-lnfo 2020-3 Afbeelding i en 2- Bij De Hollandse Cirkel kreeg prof. Ir. Henri Adlders van voorzitter Mr. jr. Roel Nicolai veilig met de elleboog een boekenbon voor decennia vrijwilligerswerk aan het project 'Meesters van weleer'. (Foiës: Adri den Boer, 11 maart 2020). Door Adri den Boer Had deze stichting De Hollandse Cirkel 0§p8): op 11 maart 2020 niet nog net een Dona teursdag met 44 aanwezigen in Rijksmuseum Boerhaave met lezingen van recent gepromo veerde-donateurs? (Huib Ekkelenkamp en Roel Nicolai). Voor hgt verslag zie [1]. Hier en nu is wel vermeldenswaard dat prof. ir. Henri Aalders van voorzitterdr. ir. Roel Nicolai veilig met de elleboog een boekenbon kreeg voor decennia vrijwilligerswerk aan het project 'Meesters van weleer'. 'Utrecht begint hier' Van harte is de nieuwe tentoonstelling 'Utrecht begint hier' van Het Utrechts Archief aan de Hamburgerstraatasnbevolen. Immers voor een periode van 5 jaar leende het Kadaster Bedrijfsmuseum heel wat uit voor twee vitrines over: 'Hoe maakte je vroeger kaarten?'. Ze zijn te zien in zaal 2 mét 'Utrecht groeit door'. Op 4 oktober 2019 werd de vol ledig vernieuwde expositie van Het Utrechts Archief daar geopend. In 'Utrecht begint hier', kunnen bezoekers en bewoners in vier tentoonstellingszalen kennismaken met 2000 jaar Utrechtse geschiedenis. De wandtekst bij 'Utrecht groeit door': 'Met een meetketting (1) en meetpennen (2) Of met een meetband (3) neem je de maten. Hoeken bepaal je met een eguerre (4) of met -een pantometet (5). Met een theodoliet (6) -gaat dat nog beter. In 1885 is het net van de Afbeelding 3 - Uit: 'Ütrech t begint hier'. (Fom,Harry Uitërmark). Rijksdriehoeksmeting opgezet, een landelijk netwerk van coördinaatpunten voor plaats bepaling. Kerktorens zijn de hoekpunten. Daarop staan helioptropgnofzonnespiegels (7) zodat het zonlicht door een 'helio-tropist' naar het meetstation gespiegeld kan worden.' 'In 1795 beginnen landmeters met de eerste kadastrale kaarten om de eigendomsrechten van onroerend goed vastte leggen. Pas in 1811 gaan ze met hetzelfde maatsysteem werken, de meter. Alle percelen worden opgemeten. In het veld kan al op een planchet (8) met een vizierlineaal (9) een veldwerk (10) worden gemaakt. In zijn kantoor werkt de landmeter zijn 'veldwerken' uit tot minuutplans (11).'

Geo-Info | 2020 | | pagina 30