Het nieuwe meten Landmeetkunde We leven in een wereld waar verandering de enige constante lijkt te zijn. Waar we vroeger met een driepersoons meetploeg aan het meten waren, staan we nu alleen in het veld. Ondersteund door de nieuwste apparatuur zijn de standplaatsberekeningen en het uitvoeren van controles verschoven van kantoor naar het werkveld buiten, Hoe zorg je er nou voor datje als bedrijf de kernwaarden kennis, kwaliteit en uniformiteit blijft bewaken gedurende deze verschuiving? 30 Geo-lnfo 2020-3 Door Pascal Kiers Voordat de meetapparaten zich ontwikkelden in kleine computers, bestonden meetploegen uit drie personen. De landmeter bediende de spiegel, een assistent bediende hettoestel en een derde schrééf de waarnemingen op. Vervolgens gingen alle meetgegevens richting het kantoor waar deze verder berekend en verwerkt werden. In nieuwere toestellen was het mogelijkom de waarnemingen digitaal op te slaan en deze een codering mee te geven in het toestel. Hierdoor reduceerde de meetploeg zich tot twee personen. Wel bleven de gegevens naar het kantoor verstuurd worden voor de verdere berekeningen. Met de komst van de Robotic Total Stations was alleen de landmeter zelf nog over: De veld boeken zijn veranderd in minicom puters waarmee je direct kurlt e-mailen en beschikken over moderne functies. Zo kun je standplaatsberekeningen uitvoeren, kaarten inladen en de meting direct in het scherm zien en exporteren als digitale tekening. De land meetkundige berekeningen worden dus niet meer op het kantoor uitgevoerd. Hierbij gaat de bediening van deze veldboeken steeds meer lijken op een mobiele telefoon. Als je weet welke knoppen je móet drukken, kom je een heel eind. Weten waar je mee bezig bent Hier komen we de eerste kernwaarde tegèn: kennis. Met alleen drukken op de juiste knoppen komjeerniet bij het vak landmeten. Met de invoering van nieuwe toestellen is er een procesmatige verschuiving opgetreden. Zo is veel kantoorwerk naar buiten gegaan. Het wordt nog belangrijker dat de landmeters weten waar ze mee bezig zijn. Naast de prak tische kennis is het theoretische ook belang rijk geworden. Voor veel doorgewinterde landmeters is dit geen probleem. Zij hebben deze theoretische kennis opgedaan tijdens hun opleiding landmeten. Na de opleiding zijn ze begonnen als assistent bij een ervaren land meter en leerden daar de fijne kneepjes van het vak, Tegenwoordig verdwijnen er steeds meer landmeetkundige opleidingen en daalt het aanbod nieuwe studenten. Toch hebben nieuwe collega's de theoretische en prakti sche kennis nodig om goede metingen uit te voeren, te moet wel weten watje buiten aan het doen bent op het veldboek. Een mooi voorbeeld is een Vraagstuk dat een ervaren collega stelde aan jongere collega's: "Wat is de afstand tussen het meetpunt en het bekende Afbeelding i - Je ziet watje meet. punt als het toestel een horizontale afwijking van 10 decimilligón fö.ocno.gon) op een afstand van 10 meter registreert?" Nu is het antwoord niet zo interessant, maar de vervolgvraag, wat er metdie 'verschuiving' óp een afstand van 100 meter gebeurt, deed toch de ogen openen. Het getal van de hori zontale hoek lijkt zo klein, maar op een afstand van 100 meter is de afwijking behoorlijk. Weten waar je mee bazig bent is en blijftzeer belangrijk. Ook als op het 'knopje drukken' zo eenvoudig is geworden. Meten is controleren Het uitvoeren van controles beslaat dan ook een groot deel van de werkzaamheden van een landmeter. Meten is controleren. Vraag jezelf constant af of je wel correct bezig bent. Heb ik wel een juiste insnijding? Is mijn toestel niet verplaatst tijdens het meten? Heb ik de juiste spiegelstokhoogte gebruikt? Je hebt kennis nodig óm de afwijkingen te kunnen detecteren en te beoordelen. Als je een autocadtekening (.dxf) uitleest vanuitje splinternieuwe toestel, zie je de uitgevoerde controles niet terug in de tekening. De lijnen en punten zien er wel goed uit op het scherm. Maar wat is nou precies de kwaliteit van de meting geweest? Hiermee komen we bij de tweede kernwaarde, kwaliteit.

Geo-Info | 2020 | | pagina 32