Nieuwe grens Bestaande grens 'Reconstructie Splitsing vooraf Verificatie 38 Geo-lnfo 2020-3 Meting en berekening Overdracht Meting en berekening Aanwijs geven Vooronderzoek Afbeelding 4 - Werkproces landmeter. totstandkoming van een nieuw perceel. Deze wordt gebruikt voor splitsingen en verificatieposten. Een tweede workflow is voor reconstructie. Werkproces bij het ontstaan van een nieuw perceel Het proces start bij sen splitsingsverzoek of een overdracht van een nog niet ingemeten perceel bij een notaris. Het eerste wat een landmeter doet, is de belanghebbenden vra gen om aanwijs te geven. Het verschil tussen aanwijs bij een splitsing én bij een verificatie is slechts het aantal belanghebbenden. Bij een splitsing volstaat de eigenaar van het te splitsen perceel, bij een verificatie gaat het om meerdere belanghebbenden. Bij aanwijs is het vooral belangrijk dat alle belanghebbenden eensluidend aangeven waarde nieuw te vormen grens moet komen. Deze moet ook zichtbaar gemaakt wórden in het terrein. Nadat de verschillende belanghebbenden de aanwijs eensluidend hebben verzorgd, kan de landmeter gaan inmeten. Het doel van inme ten is te komen tot een geodetische beschrij ving van de grens en de omgeving. Het meten valt uiteen in de processtappen inmeten en berekening. Bij het inmeten wordt de aange wezen grens in samenhang met objecten in de omgeving ingemeten. Deze samenhang is belangrijk omdat de grens moet kunnen worden ingewerkt in de BRK, en op een later tijdstip bij bijvoorbeeld een grensconflict reconstrueerbaar moet zijn. Na de inmeting volgt de berekeningsstap. Hierbij gaat het Kadaster uit van de geodetische principes uit de HTW-96. Dit betekent dat elke meting met voldoende redundantie wordt ingewonnen en vereffend volgens de Delftse School. De resultaten van de aanwijs, de metingen en de berekening worden vastgelegd in het Relaas van Bevindingen (veldvverk). Hier staat alles in wat voor de juridische vastlegging noodzakelijk is, en bevat alle informatie voor een reconstructie in later stadium. De laatste stap diode landmeter doorloopt is die van perceelvorming en groottebepaling. De veref fende resultaten worden uit de meting ver werkt in de kadastrale kaart. De grootte wordt apart vastgesteld en vastgelegd in de BRK. Werkproces bij reconstructie bestaand perceel Als er een verzoek tot reconstructie binnen komt, zal eerst vooronderzoek gedaan moe ten worden naar alle informatie die te vinden is-over de te reconstrueren grens. Hierbij is niet de kadastrale kaart, maar het ontstaans- veldwerk leidend. Dit veldwerk bevat de originele inmeting van de grens, alsmede enkele topografische objecten die de context van de grens aangeven. Als de omgeving niet teveel veranderd is, kan de landmeter dit ont- staansveldwerk, maar ook andere informatie uit het relaas van bevindingen gebruiken om te komen tot een uitzetbestand waarmee de grens in het veld gereconstrueerd kan worden. De landmeter maakt hierbij gebruik van de kwaliteitsinformatie van de originele metingen die uit hetarchiefonderzoek naar voren is gekomen. Met het uitzetbestand in het veldboek heeft de landmeter alle informatie om de reconstructie te uitte voeren. De landmeter gaat naar de locatie van de grens, doet terreinonderzoek en zetdegrens uit De hierop volgende aanwijs is voor opdrachtgevers het spannendste moment. De grens zoals deze ooit is ingewon nen, wordt eenduidig gecommuniceerd. De landmeter heeft hier zowel de rol ais bemid delaar als die van een onafhankelijke expert. Net als bij splitsingen en verificatie wordt het reconstructieproces afgesloten met de stap meten én berekenen. Het zou immers zonde zijn om de nieuwe meting inclusief nieuwe topografische objecten rondom de grens niet op te hemen in de kadastrale archieven. Het relaas van bevindingen bij reconstructie is nog uitgebreider dan bij het vastleggen van een nieuwe grens. Dit is vooral doordater ook kwaliteitsbeschrijvingen van de voorbereiding en de uitzet opgehoimen moetgh worden. Ingewikkeld en boeiend Het bijhouden van de BRK is een volledig zelfstandig systeem van activiteiten die alle maal zijn ondergebracht bij een en dezelfde organisatie. Dit maakt het werken bij het Kadaster zowel ingewikkeld als boeiend. Bin nen dit systeem is de landmeter Van oudsher, en nu nog steeds, een kernactor. Het Kadaster is daarmee één van de weinige organisaties waar het landmeten als primaire taak kan worden gezien. Tom Wortel is adviseur Tactisch Informatiemanagement bij het Kadaster Directie Land- registratie en Geografie. Hij is bereikbaar via torri.wortel@kadaster.nl

Geo-Info | 2020 | | pagina 40