Beheersing van COVID-19 is ook een locatievraagstuk Column 2020-3 Geo-lnfo Vandaag (6 mei) zag ik deze tweet van Geonovum: 'Waar kunje fietsen met behoud van'social distance'?'De col lega's van Geonovum zijn in de standaarden gedoken en hebben een moöie storymap gemaakt die bedoeld is om te inspireren. Dat werkt voor mij zeker zo. Via mijn werkbij het team Beleid geo-informatie bij BZK krijg ik zijdelings iets mee van het initiatief Geo4COVID. Nadat de overheid haar corona-strategie afkondigde, heeft Geonovum het initiatief genomen om samen met publieke en private partijen in haar netwerk vraag en aanbod naar kennis en toepassing van locatie-en geografi sche data te verbinden. Geonovum stelt in een nieuwsbericht op de site:'COVID-19 is niet alleen een medisch vraagstuk. Het is ook een loca tievraagstuk. Om de verspreiding van het COVID-19 virus te monitoren en beheersen, worden wereldwijd locatie toepassingen ontwikkeld. Om te kunnen leren van wat er nu gebeurt, verzamelen en delen wij in kennis over toepassingen en hun werking.' Zelfben ik er niet rechtstreeks bij betrokken, maar al weken lang lees ik van alles dat met de ruimtelijke verspreiding van het virus te maken heeft. Daarbij bekruipt mij met regelmaat het gevoel dat statistisch of ruimtelijk inzicht in veel nieuws berichten ontbreekt. Berichtgeving springt in op allerlei ontwikkelingen en daarbij worden regelmatig de doelen die daarmee gediend zijn verhaspeld. Een verademing om te zien dat de handschoen wordt opgepakt en kennis en informatie beschikbaar komt vanuit de geografische sector. Geonovum onderscheidt een aantal toepassingsterreinen met elk specifieke vraagstukken: inzicht in infectieverspreiding en infectiebrandhaarden, het toetsen van maatregelen die verplaatsingen van mensen beperken, het meten van drukte, contactonderzoeken guarantainehandhaving. Je ziet nu vaak dat in berichten en discussies dat alles door elkaar heen loopt. Zo las ik laatst een interview met een arts die beweerde dat de informatie die een aantal academische ziekenhuizen nu verkrijgt uit de door hen beschikbaar gestelde app, dé oplossing zou zijn vooralle beleidsvraagstukken. De app werkt via het vrijwillig dagelijks invullen van een lijst met vragen en levert bij voldoende respons inderdaad inzicht in infectieverspreiding en infectiebrandhaarden en kan een bijdrage leveren aan contactonderzoek, maar dat is het dan ook. Er blijven nog vele andere mogelijke toepassingen die een app zou kunnen bieden over. Voorbeelden in andere landen laten dat ruimschoots zien. Mogelijkheden die in Europa al snel stuiten op principiële bezwaren. Maar ook bij de analyse daarvan helpt het om de toepassingsterreinen en doelstellingen daarbij goed in het oog te houden. Zo zijn locatiegegevens niet nodig voorde contact-traceerapps, omdat het doel niet is om de bewegin gen van individuen te volgen ofvoorschriften af te dwingen. Het is nu de kunst om met zoveel mogelijk middelen de informatie toch zo optimaal mogelijk te verkrijgen en in te zetten vooreen gericht beheersingsbeleid van het virus. Het blijkt dat lang niet alles om een app draait en dat we heel veel nu al kunnen doen. Dat kunje goed zien op het Geoforum, dat ookvia de website van Geonovum bereikbaar is. Daar wisselen experts de laatste informatie uit en signaleren feitelijke onjuistheden overwelke locatiedata wel of niet beschikbaar zijn, over waar die data eventueel beschikbaar zijn en over wat technisch wel en niet kan en/of gebeurt. Een van de initiatieven is de oproep om de BGT uit te breiden. Bronhouders van de BGT worden gevraagd of zij (al dan niet tijdelijk) speeltuinen, parken, volkstuinen en dergelijke via de BGT willen uitleveren. Daar wordt al volop gehoor aan gegeven. Bron houders nemen ook de sportterreinen mee. Ook vanuit de Europese Commissie worden initiatieven ondersteund. Zo heeft een aantal lidstaten een EU-toolbox ontwikkeld als bijdrage aan een gemeenschappelijke basis om samen te werken aan een EU-breed contact-tracerings netwerk. In de toolbox worden thema's als vrijwilligheid, veiligheid, toegankelijkheid en privacy benadrukt. Daarach ter komen nog veel ethisch getinte vraagstukken weg. Zo blijkt ook uit een initiatief datvanuitGeoSamen/Wijs met Locatie al was opgestart en nu versneld beschikbaar is geko men: op 17 april is de eerste versie van een Ethische Referentie in Nederland in consultatie gegaan. In dit document wordt een aantai handvatten voor ethisch handelen bij het toepas sen van locatiedata uitgewerkt. Daarbij staan vragen centraal als: 'Hoe zorgen we ervoor dat technologie die we ontwik kelen ten dienste van de samenleving staat? Hoe respecteren we gedeelde publieke waarden en het individu bij het ontwikkelen van toepassingen die met locatiedata mogelijk worden.' Al metal heb ik nu een deel van de activiteiten aangestipt. Er is nog veel meer. Geonovum slaagt erin van de nood een deugd te maken en de partijen binnen de geo-sectorte verbinden en tegelijkertijd de materie te verdiepen. Op die manier kunnen we een waardevolle bijdrage leveren aan de beheersing van het virus. Marjan Bevelander plaatsvervangend Programmamanager Basisregistratie Ondergrond Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Marjan,Beveiander@min bzkni

Geo-Info | 2020 | | pagina 9