De ethische referentie: eth ffl EB 03 Het verhaal achter de ethische referentie Toen het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport bekend maakte dat het een app wil gebruiken in de strijd tegen de verspreiding van het coronavirus, barstte de media los met vragen en kritiek. Experts, deskundigen en willekeurige mensen op straat vroegen zich af of en hoe de overheid gebruikers zou traceren. Worden persoonlijke locatiedata ingezet? Hoe en wanneer? Wat betekent dit voor onze privacy? De vragen en discussies maakte de relevantie van ethiek bij het gebruik van locatiedata haarscherp. 8 Geo-Info I 2020-4 Door Emily Daemen Eind januari begeleidde collega Frank Verschoor vanuit Geonovum de Werkplaats ethiek en locatiedata. Het doel van de Werk plaats was om met deelnemers in gesprek te gaan over het verantwoord verzamelen, gebruiken en toetsen van persoonlijke locatiedata voor gedragsbeïnvloeding. Persoonlijke locatiedata zijn alle data die laten zien waar personen zich bevinden en hoe zij zich bewegen. De Werkplaats sloot perfect aan bij de ontwikkelingen van de corona-app. De resultaten en output van de Werkplaats werden versneld verwerkt tot een ethische referentie voor het verzamelen en gebruiken van persoonlijke locatiedata. De referentie is verder geïnspireerd op bestaande ethische codes. Geonovum heeft de referentie in mei ter consultatie gepubliceerd [i]. De ethische referentie is ontwikkeld voor datagebruikers, initiatiefnemers, uitvoerende teams, opdrachtgevers, bestuurders en toezichthouders. Het dient ter inspiratie en begeleiding bij het verantwoord verzame len, gebruiken en toetsen van persoonlijke locatiedata, als een ethisch kompas. Daarnaast is de referentie een aanbieding om met relevante stakeholders in gesprek te gaan over de ontwikkeling en het gebruik van gedeelde ethische standaarden voor het verantwoord inzetten van locatiedata. Ethiek 'by design' De ethische referentie streeft naar ethiek 'by design'. De tien ethische kernwaarden zijn van toepassing op ieder proces, project, product en dienst waar (locatie)data gebruikt en verwerkt worden. De waarden en de achterlig gende ethische ontwerpprincipes moeten gelijk worden geagendeerd en vormgegeven. Ook gedurende de uitvoering en het bestaan van het betreffende proces of onderdelen daarvan moet ethiek worden gecontroleerd. De inventarisatie van ethische codes laat zien dat elke code een eigen indeling en formu lering van kernwaarden hanteert. Inhoudelijk zijn ze echter universeel. Wij hebben alle waarden van de verschillende codes samen gebracht en als volgt benoemd: Doelbinding, doeltreffendheid en de focus op maatschappelijke waarde; Actieve transparantie; Verantwoording en verantwoordelijkheid van datahouders en datagebruikers; Betrokkenheid van relevante stakeholders; Bescherming van privacy en veiligheid; Opstelling en naleving van minimum ethische standaarden; Naleving van de wet; Waarborging van de kwaliteit van de data; Weerspiegeling van de werkelijkheid en inclusiviteit in de data; Bescherming van de menselijke waardig heid. Je kunt de uitwerking van de tien kernwaar den vinden in de consultatieversie van de ethische referentie.

Geo-Info | 2020 | | pagina 10