iek 'by design' 2020-4 I Geo-Info Feedback op de ethische referentie De ethische referentie wordt met veel enthou siasme, waardering én urgentie ontvangen. De grootste weerklank en uitdaging is om de handvatten uit de referentie praktisch te maken. Het doel is om een concreet hande lingsperspectief te geven aan de datawerk- vloer, met inachtneming van alle 'unieke' situaties. De referentie is al door verschillende instanties gebruikt in gesprekken en work shops over data-ethiek op de werkvloer. Als inspiratiebron is de referentie een succes, maar onze feedbackgevers zien kansen (en wij ook) voor een document met meer gezag. Met dank aan de feedback hebben we ook geconstateerd dat er behoefte is aan meer duidelijkheid. We moeten de kernwaarden nog beter definiëren zodat ze onderscheidend en enkelvoudig zijn. Bovendien moeten verschillende doelgroepen uit elkaar worden gehaald. Bij de uitwerking van de kernwaarden worden ook de wet en ethiek nog wel eens door elkaar gehaald. De meningen verschil len over hoe juridisch' de ethische referentie moet zijn. Wordt vervolgd... De verwerking van de feedback is nu in volle gang. De volgende stap is om de referentie meer praktisch bruikbaar te maken. De verschillende actoren in trajecten waarbij (persoonlijke) locatiedata worden gebruikt, moeten er immers mee uit de voeten kunnen. Dit wordt bereikt door in de Werkplaats een aantal actuele praktijkcasussen te doorleven, met behulp van de referentie. Door samen te verkennen hoe ethiek 'by design' past binnen de verschillende werkprocessen en verant woordelijkheden. En juist ook te leren van de dingen die al heel goed gaan. We hebben daarnaast de internationale geo- community erbij betrokken, door een Engelse consultatieversie van de ethische referentie te delen. Ook internationaal is er veel waardering voor het werk en dit eerste resultaat. Er zijn nieuwe samenwerkingen ontstaan, zoals met EthicalGEO en het Benchmark Initiative. Deze laatste ontwikkelt een internationaal ethisch handvest: The Locus Charter. Kortom, als referentie naar onze ethische referentie kunnen we bij deze zeggen: samen halen wij ethiek overal van de muur af! Meedoen met één van de werkplaatsen van Wijs met Locatie? Lees meer op www.geonovum.nl/ themas/geosamen-wijs-met-locatie Referentie [1] www.geonovum.nl/over-geonovum/actueel/consultatie- ethische-referentie-toepassen-locatiedata Emily Daemen is adviseur bij Geonovum en The Greenland en is bereikbaar via e.daemen@geonovum.nl.

Geo-Info | 2020 | | pagina 11