Hoe geodata de startup Airchip Organisatie in beeld De jonge Amsterdamse 'tech startup' Airchip, dacht het gouden ei gevonden te hebben voor de festivalwereld, maar moest de droom door de coronacrisis abrupt uitstellen. De kennis van geodata hielp om nieuwe kansen te pakken en toch relevant te blijven. 12 I Geo-Info I 2020-4 Door Jan ten Kate Als jonge jongens hadden wij een droom: nooit meer je favoriete nummer missen omdat je in de rij staat om een drankje te halen, nooit meer je vrienden kwijt zijn omdat je bier gingen halen. De ellenlange rijen bij evenementen en concerten zijn een doorn in het oog van elke bezoeker en organisator. De oplossing: een app die het mogelijk maakt om vanaf elke plek een drankje te kunnen bestellen, betalen en zelfs naar je toe te laten brengen. Een soort hyperlokale Thuisbezorgd voor gebruik tijdens evenementen. Geen plastic munten halen, geen rijen en niet meer onnodig wachten. Dit alles in een omge ving waar vaak slechte of geen 4G ontvangst bestaat. In de zomer van 2019 kregen wij een lening van het Innovatiefond Noord-Holland om deze flinke technische uitdaging aan te pakken. De startup was geboren en met een team van vijf werkten we afgelopen winter hard aan een internet redundante applicatie voor zowel bezoeker als medewerkers. Crux Maart 2020. Na maanden ontwikkelen was het antwoord gevonden. Bluetooth was de oplossing voor de crux. Betalingen, verbindingen en geo- lokalisatie zijn allen zonder internet mogelijk door middel van deze open standaard radioverbin ding. Ideaal geschikt voor korte afstand en lokale navigatie zowel binnen als buiten. Wij waren klaar om het festivalseizoen te bestormen en onze splinternieuwe app te testen en te valideren. Van totale onzekerheid naar nieuwe kansen Op 21 april volgde de definitieve uitspraak: geen evenementen meer tot 1 september. In één keer viel de markt voor ons weg. Wij waanden ons de oplossing voor drukke volle feesten, juist datgeen wat nu zo uit den boze is. Als startup zonder financiële zekerheid is het bewijs van 'product market fit' het hoogste doel, maar zonder markt onhaalbaar. Een lichtpuntje verscheen toen plots Bluetooth een 'hot topic' werd. Bluetooth zou het middel zijn voor een veilige en anonieme COVID-19 tra- ceerapp. Dezelfde reden waarom wij ooit kozen voor Bluetooth klonk nu alom in het nieuws. Was het vinden van iemand op een druk festival opeens vergelijkbaar met het traceren van een pandemie? Het blijft verrassend hoe geodata de basis is voor zoveel oplossingen. Gepassioneerd gingen wij aan de slag met de nu roemruchte tender van de COVID-app. De opdracht van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport was om binnen een week een ontwerp voor een totale app te maken waar alle technische punten van verwerking van persoonsgegevens tot Bluetooth tracering waren uitgedacht. Achteraf gezien een onmogelijke uitdaging. In plaats van veel tijd te besteden aan een lobby en dikke verslagen, bouwden wij binnen een week een testbare Bluetooth-traceerapp. Terwijl de tender in de loop van de week werd Kaart met drukte op Amsterdamse terrassen. Beschikbare ruimte. ott i' wreaamnr V - j AjfioM nwnsm [li 1* HHBIV 1 ie tb- 3 SB'«9 irt- iw ire-122 ÏÜ-SJM 679J - IHU

Geo-Info | 2020 | | pagina 14