telkens nieuwe kansen biedt 2020-4 I Geo-Info ondernemen in het nieuwe normaal. Evenemen ten zijn nog niet toegestaan omdat drukte nog steeds vermeden moet worden. De app ligt dus nog steeds op de planken te verstoffen. Maar als evenementen verleden tijd zijn welke andere toepassingen zijn er dan mogelijk? Het kwartje viel toen begin mei overal rijen ont stonden. Rijen voor de supermarkt, de drogisterij, de bouwmarkten. Heel Nederland stond opeens vol met anderhalvemeter-rijen. Tegelijk zochten mensen actief de ruimte op, want daar was het veilig. Parken en stranden werden herontdekt, de ruimte biedt veiligheid. Het nieuwe normaal is een ruimtelijke uitdaging en nergens is dit zo duidelijk als in de horeca. Ruimte staat gelijk aan omzet en wie ruimte heeft, is spekkoper. Wij trokken de geo-schoenen weer aan voor een nieuwe strategische verschuiving en maakten een ruimtelijke analyse van de Amsterdamse binnenstad. Het doel was om in kaart te brengen wat de beschikbare openbare ruimte voor horecagelegenheden is. Door de Functiekaart van Amsterdam te combineren met de BAG en de BGT konden we beschikbare openbare ruimte met behulp van de Voronoi-diagrammen verdelen. De kaart maakt mooi inzichtelijk hoe de oude gezellige binnenstad kampt met een groot tekort aan ruimte. Dit komt door de combinatie van nauwe straatjes met een hele hoge dicht heid van horeca. Door de versoepelde maat regelen van de gemeente Amsterdam mogen Het Airchip Team. afgeschoten door kritiek van experts, kwam Air chip die vrijdag nog bij Nieuwsuur op tv. Alhoewel de tender voor Airchip geen vervolg kreeg, kregen wij wel de kans om de kracht van onze Bluetooth- applicatie te bewijzen, en ook vooral de limieten aan te tonen van het gebruik van signaalsterkte voor het definiëren van onderlinge afstand. Ondernemen in het nieuwe normaal De samenleving leert zich aanpassen aan leven met de richtlijnen en in bijna alle sectoren is digitale transformatie de oplossing om te blijven horecagelegenheden beroep doen op meer terrasruimte dan de gebruikelijk vergunning. Desalniettemin wordt het voor een tentje aan de Zeedijk in Amsterdam erg lastig om te overleven als je maar één tafel volgens de RIVM-richtlijnen mag plaatsen. Onze oplossing is om noodlijdende buurten met een overschot aan horeca maar een tekort aan ruimte te helpen een groot gezamenlijk terras op te zetten. Grote gezamenlijke terrassen uitgevoerd door de horecagelegenheden in de buurt die zelf geen ruimte voor de deur hebben. De app dient vervolgens als reserveringsplat form, bestelapp en als standalone kassasysteem. Er wordt dan misschien niet gedanst, maar technisch gezien is het net een festival. Een onzekere toekomst maar vol met kansen Wij zijn nog steeds actief bezig met het vinden van toepassingen voor de app op plekken waar de ruimte schaars is maar de dorst groot. De coronacrisis heeft ertoe geleid dat elke horecagelegenheid een ruimtelijke inpassingsuitdaging is; 'crowd control' is niet enkel meer iets voor grote evenementen. Daarnaast raakt het publiek in rap tempo gewend aan nieuwe digitale oplossingen om consumpties te bestellen. De QR-code op het terrastafeltje is nu al niet meer weg te denken. Ook nu de regels versoepelen blijft horeca en de anderhalvemeter-regel een uitdaging. Stadions, theaters en concerten, ze zullen moeten innoveren en de oplossing ligt dan al snel bij een app. Mobieltjes zijn nou eenmaal gemaakt voor contact op afstand. Deze unieke zomer zonder evenementen leidt misschien juist tot de beste kraamkamer voor innova tieve evenementen van de toekomst. Toch hopen wij dat evenementen volgend jaar weer terug zijn en dat we de winter hebben overleefd. De lessen en experimenten die door de coronacrisis teweeg zijn gebracht, zullen dan bij zowel het publiek als ons team niet vergeten zijn en hopelijk tot een unieke evenementenervaring leiden. Ir. Jan ten Kate deed een bachelor industrieel ontwerpen en mastergeomatics aan de TU delft en is nu COO bij Airchip. jan@airchip.com. iü OfJ WÊ jma - Sf9M

Geo-Info | 2020 | | pagina 15